SIFIR ATIK BANYO: Nasıl Geçiş Yapılır?

Sıfır atık yaşam tarzını benimsemek için pek çok neden var; temelde mevcut üretim ve tüketim sistemini, kullanımını takiben çöp sahalarına bırakılan ürün miktarını sınırlandırarak yeniden tanımlayan çevreci bir yaşam biçimidir bu. Mutfaktan sonra en çok atık çıkardığımız yer banyodur. Neyseki aynı zamanda sıfır atık banyo, evinizde geçiş yapabileceğiniz en kolay yerdir. Sıfır atık banyo: nasıl geçiş yapılır? bunu gerçekleştirmek için nasıl bir yol izleyeceğinize dair ipuçları sunacak.

Ortalama bir banyo, macundan, diş ipine bir seri hemen hemen her gün kullanılan, tek kullanımlık, atılabilir ve toksik maddelerle doludur. 

Bu geçişi sağlayarak; anlamsız alışverişi azaltacak, uzun ömürlü ve yüksek kaliteli ürünlere odaklanacak, paradan tasarruf edecek ve kaynakların korunmasına yardımcı olacaksınız.

SIFIR ATIK BANYO TAM OLARAK NEDİR?

Banyonuzda her şeyi tek seferde değiştirmek çok zor görünebilir, ancak değiştireceğiniz ürünleri seçmek için üzerine düşünün ve toplam süreç için kendinize zaman verin. Zaten sahip olduklarınızı yavaşça kullanmak ve ihtiyaç duyduğunuzda sıfır atık alternatifi ile değiştirmek en mantıklısı. 

Geçiş yaptıkça, kendinizi daha fazla ambalajsız ürün seçerken, plastik yerine daha fazla biyolojik olarak parçalanabilir malzemeler ile üretilmiş ürünleri tercih ederken bulacaksınız. Banyonuzda bulunan ürünlere çok sayıda sıfır atık alternatifi var ve bu liste, neye alternatif bulacağınızı bulmaya yardımcı olabilir.

Sıfır Atık Banyo İçin Değiştirilebilir Ürünler

Sıfır atık banyoya geçiş, diş fırçasından tuvalet kağıdına kadar her şeyin tamamen elden geçirilmesidir. İşte madde madde gözden geçirebileceğimiz banyo araçları.

Diş Fırçası

Temelden başlayalım. Plastik bir diş fırçasının (diğer bir deyişle çoğu tüketicinin kullandığı)  doğada asla bozulmadığını biliyor muydunuz? En popüler alternatifler bambu ve geri dönüştürülmüş plastiktir, ancak bambu diş fırçalarının reklamı çok daha fazladır.

Özellikle çevrimiçi satın alacaksanız, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Orijinal ve uzun kullanım vaadeden alternatiflere yönelmemiz mantıklı olur. İlk bakışta bu önemsiz bir ayrıntı gibi görünsede milyonlarca kişi düşünüldüğünde, sadece diş fırçasının yapıldığı materyali değiştirmek ciddi bir adımdır.

Diş Macunu

Sıfır atık diş macununa geçiş yapmadıysanız, banyonuzun tezgahında duran o plastik tüp sizinle dalga geçmeye başlayabilir. Muhtemelen sizi şaşırtmaz, ancak o tüp de plastik diş fırçası gibi bozulmaz!  Yeni nesil çiğnenebilir tablet diş macunları hem pratik hem çevrecidir. Plastik bir ambalaja ihtiyacı yoktur dahası çoğu vegandır. 

Diş İpi

Diş ipi plastik olmakla kalmaz, aynı zamanda zehirlidir. Hepsi olmasa da çoğu geleneksel diş ipi, teflonda bulunan bir kimyasal olan PFC ile kaplanmıştır. Diş ipinin daha iyi kaymasını sağlamak için eklenir. Ancak tiroid hastalığı, demans ve kanser gibi hastalıkların PFC ile bağlantısı yabana atılır boyutta değildir. 

Ağız Bakım Suyu

Ağız gargaraları, yalnızca tek kullanımlık plastik olarak paketlenmekle kalmaz, aynı zamanda içerikleri genellikle çevre üzerinde zararlı etkilere sahiptir.

Basit bir Google araması, tüm seçeneklere bir göz atmanızı sağlar: tabletler, çiğnemeler, ev yapımı yöntemler. Sadece dağ kekiği suyunun yapabileceklerine inanamazsınız! Sizin için en iyi olanı belirlemek için farklı ürünler denemekten çekinmeyin.

Menstrual Kap/ Regl Kabı

Hanımlar! Her regl döneminde kaç tane tek kullanımlık ped ya da tampon kullandığınızı biliyor musunuz?  Regl kabı, bu israflı ürünleri değiştirmenin en kolay yoludur. Menstrual Kap ile ilgili ayrıntılara ulaşmak için buraya tıklayın!

Menstrual kaplar, tıbbi silikon veya kauçuktan yapılmış küçük, esnek kaplardır, bu da onları temizlemeyi ve yeniden kullanılabilir hale getirir. Kanı emmek yerine, kaba dolar ve bu birçok anlamda sizin için daha güvenlidir.

Şampuan ve Saç Kremi

Herkes şampuan kullanır ve çoğu şampuan şirketi, ürününüzü paketlemek için çok fazla plastik kullanır. Sıfır atık şampuan için başlangıç olarak bakabilecekleriniz; vegan içerik, yeniden kullanılabilir ambalaj veya katı şampuan olabilir. Benzer şeyler saç kremi içinde geçerlidir. Şampuana oranla saç kremini daha az kullanıyor olmak sıfır atık için yersiz bir bahanedir.

Vücut Temizliği/ Sabun- Duş Jeli

Pek çok sabunun plastik ambalajları gezegene zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda içlerindeki ürünler de cildinize zarar verebilir. Sıfır atık sabuna geçiş yapmak sizin, cildiniz ve çevreniz için en iyi karar olabilir. 

Atık yağlardan yapabileceğiniz sabun için tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Sıfır atık vücut yıkamaya geçiş oldukça kolaydır, özellikle de birçok insan kalıp sabunu tercih ettiğinden, kağıt ambalaj tercihi plastik ambalajı ortadan kaldırır. Ayrıca kalıp sabunu sevmiyorsanız, şampuan ve saç kremi ile yapabileceğiniz gibi yeniden doldurulabilir bir vücut şampuanı satın alma seçeneği de vardır. Ayrıca evde kendi sabununuzu yapmak bile mümkün! 

Saç Fırçası ve Taraklar

Diş fırçasının saç için olan halidir taraklar. Plastik bir tutacağı hatta plastik fırçaları vardır. Ancak bambu saplar ve tamamen ahşap taraklar mevcuttur. Sürdürülebilir olmalarının yanında saçınızda daha az statik elektrik üretirler!

Tıraş Bıçağı/ Permatik

İster sakal için yüzünüzde ister vücudumuzun farklı bölgeleri için plastik jilet kullanıyor olun sıfır atık banyo için bundan vazgeçin! Çevreye en çok zarar veren şeylerin başında bu tek kullanımlık ürünlerin yer aldığını unutmayın. Sıfır atık tıraş bıçaklarına geçmek çevreye yardımcı olmanın yanı sıra tasarruf etmenizi ve daha az tahriş yaşamanızı sağlar.

Tuvalet Kağıdı

Savurganlık hakkında konuşalım! Tahminler, her yıl 15 milyon ağaç değerinde tuvalet kağıdının tuvalete atıldığını gösteriyor. Sıfır atık alternatifi düşünmek zor olabilir. Ancak seçenekler var. Plastik içermeyen veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış tuvalet kağıdını tercih etmek bunun en iyi yoludur.

Deodorant

Herhangi bir marketin kişisel bakım bölümünde kısa bir tur atmanız, deodorant endüstrisinde kullanılan plastik miktarını fazlasıyla anlamanıza yeter. Ambalaj dışında içeriğine göz atmanız sadece çevre için değil sağlığınız için de son derece önemlidir. 

Ülkemizde deterjan, deodorant ve benzer kişisel bakım ürünleri için yerel markalar gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Hem yerli üretim olup hemde çevreci, vegan, sağlıklı ürün bulmak ulaşılmaz değil sadece tercih meselesi!

Makyaj

Alışılmış kozmetiklerin sert kimyasallarına doğal makyaj alternatifleri yaratan pek çok şirket var ve bunların çoğu da sıfır atık. Hemen hemen tüm geleneksel makyaj malzemeleri, geri dönüştürülemeyen kalın plastikte paketlenmiştir. 

Makyaj paletini sıfır atık yaşam tarzına geçirirken, günün sonunda makyajınızı çıkarmak için yeniden kullanılabilir makyaj pedleri edinmeyi unutmayın.

Kese ve Lifler

İster yüz temizliğinde peeling, ister tüm vücudunuz da kese olarak isterseniz de mutfakta bulaşık süngeri olarak kullanabileceğiniz %100 doğal bir şey var; Kabak Lifi! Bir kere kullanınca vazgeçemeyeceğiniz bir ürün haline gelen kabak lifine mahallenizde ki her aktardan ulaşabilirsiniz. Biraz araştırdığınızda yerel üretimle elde etmeyi başarırsanız tadından yenmez. Ne mutlu ki ülkemiz için bu şans hala var.

Temizlik Ürünleri/ Deterjanlar

Günlük temizlik için kullandığınız ürünleri değiştirmek sadece çevreye değil, aynı zamanda sağlığınıza ve cüzdanınıza da yardımcı olabilir. Çoğu geleneksel temizlik ürünü plastik olarak paketlenir, bu nedenle biyolojik olarak parçalanmazlar ve toksik bileşenlerle yapılma eğilimindedirler.

Sıfır atık temizlik ürünleri geri dönüştürülebilir plastik şişelerde veya cam olarak paketlenebilir veya bu listedeki birçok sabun gibi yeniden doldurulabilir. Dahası özellikle  yüzey temizliği için beyaz sirke ve karbonata ağırlık verin!

Yeniden kullanılabilir bezler

Yüz yıkamak, banyo tezgahını temizlemek veya elinizi silmek olsun, yeniden kullanılabilir bir bez, bir yüzeyi silmeniz gereken her seferde kağıt havlu kullanımını azaltmayı sağlar.

Sıfır atık banyo temizleme rutini benimsemek için, tek kullanımlık mendiller yerine yeniden kullanılabilir bir bez ve sürdürülebilir bir temizlik ürünü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eskiyen kıyafetlerinizi uygun boyutlarda kesin ve tüm evin temizliğinde tekrar tekrar kullanın!

İlginizi Çekebilir:

Kapak fotoğrafı: by Svitlana on Unsplash 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.