SOUL: Yetişkinler İçin Bir Animasyon Önerisi

soul animasyon

Animasyon filmlerinde siyahi karakterlere çok fazla rastlamıyoruz. Ama bu alanın öncülerinden Pixar bu kuralı bozma niyetinde. Şirketin tarihini değiştiren 23. animasyon filmi Soul için büyük bir organizasyon ve uluslararası bir gala için niyetlenilmiş olsa da; pandemi dolayısıyla bu planlar rafa kaldırıldı. Onun yerine Pixar, Soul’u Disney Plus üzerinden Noel Günü izleyiciyle buluşturdu.

Siyahi Ana Karakteriyle Bir İlk

Pixar şüphesiz en iyi animasyon şirketlerinden biri. Çoğunlukla farklı konuları ele almasıyla ve yeniliklere imza atmasıyla öne çıkıyor. Coco, Up ve Inside Out gibi bayıldığımız işlere bir yenisi olan Soul’u ekledi ve bu film animasyon dünyası için adeta devrim niteliğinde. Çünkü Soul, Pixar Stüdyoları’nın ana karakteri siyahi olan ilk animasyonu.

Pete Docter tarafından yönetilen filmde ayrıca Pixar, ilk kez bir siyahi yönetmeni –Kemp Powers- yardımcı yönetmen koltuğuna oturtuyor. Oscar ödüllü oyuncu Jamie Foxx ise filmin ana karakteri Joe Gardner’ı seslendiriyor. Foxx’a, Tina Fey, Angela Bassett ve Phylicia Rashad gibi isimler eşlik ediyor.

Jamie Foxx, 46 yaşında polis şiddeti görerek hayatını kaybeden Afrika kökenli Amerikalı George Floyd’a yapılanları protesto edenler arasındaydı. Ve AP’ye verdiği röportajda siyahi rollerin film dünyasında öne çıkmasının çoktandır beklenen, gerekli bir hamle olduğunu belirtiyor. Üstelik bu film zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönemde “İyi hissettirecek” diye de ekliyor. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Yılda Ufkunuzu Açacak 6 Film Önerisi

Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz En İyi 9 Animasyon Filmi

Sağlıklı Alışkanlıklar ve Birtakım Hedefler

Soul Filmi Fragmanı ve Konusu

Filmin hikayesi ise şöyle; profesyonel bir caz müzisyeni olma hayali kuran, çok iyi piyano çalan Joe Gardner, lisede müzik öğretmenliği yapmaktadır. Gardner hiçbir zaman hayallerinin peşinden gidecek cesareti bulamaz ve gerçek potansiyelini ortaya koyamaz. Tam hayatının fırsatını yakaladığında ise bir kaza yaşar ve ruhu bedeninden ayrılır.

İşte asıl hikaye bitti sandığımız yerde başlar. Joe Gardner kendini mavi ruhların yaşadığı “The Great Before” adlı yerde bulur. Burada 22 adlı bir ruhun tutkusunu bulmasına yardım ederken, ruha sahip olmanın ne demek olduğunu keşfeder… 

Çocuk Filmi Mi?

Ölüm ve ahiret gibi ciddi konuları ele alsa da Soul eğlenceli bir çocuk filmi. Ama çocukların belki de tam olarak anlayamayacağı ama yetişkinlerin yüzde yüz kendilerini sorgulayacağı öğeleriyle kesinlikle ailece izleyebileceğiniz keyifli bir film. Yani bu hayattaki gerçek tutkunuzu, amacınızı, yapmak istediğinizi ölmeden önce düşündürecek ve sizi harekete geçirecek cinsten. Bu yüzden bu önerimiz tüm aileye ve hatta en çok yetişkinlere.

Bu arada filmi izledikten sonra çocuklarınızla “ahiret” hakkında konuşmaya hazır olun. Ruh ve ölüm sonrası üzerine kelimenin tam anlamıyla ahiret soruları duymanız olası. Yine de Soul modunuzu yükseltecek ve içinizi sıcacık yapacak bir film. Üstelik yeni yılda kendinize yeni hedefler belirlemek için birebir motivasyon sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.