Strese İyi Gelen 9 Bitki Çayı

Strese İyi Gelen 9 Bitki Çayı

Modern çağımızın popüler hastalığı stresin, gün içinde ki enerjimizi ve ruh halimizi olumsuz etkilediği bir gerçek. Kendimizi mutsuz, gergin ve kaygılı hissetmek sadece bizi değil çevremizde ki insanları ve iletişim biçimlerimizi de etkileyen çok yönlü bir rahatsızlık. Çoğumuz zaman zaman yoğun strese maruz kalıyoruz ve bu stresin kontrolünü sağlamak her zaman mümkün olmuyor. Hele hele tüm dünyayı saran #koronavirüs salgını söz konusuyken. Peki bilimsel araştırmalarla desteklenmiş strese iyi gelen 9 bitki çayı etkileriyle bize bu süreçte destek olabilir mi?

Her şeye rağmen hayat devam ediyor ve kendimizi iyileştirmenin, daha iyi hissetmenin yollarını bulmak durumundayız. Bu süreçte doğanın bahşettiği doğal desteklere; bitki çaylarına yer vermek mantıklı ve keyifli olabilir. Uyku öncesi rutinlerinize veya ara öğün saatlerine ekleyeceğiniz bitki çayları ile kendinizi şımartabilirsiniz. Sinir sistemi üzerinde ki olumlu etkileriyle strese iyi gelen 9 bitki çayını en etkilisinden başlayarak ele alalım.

Strese İyi Gelen 9 Bitki Çayı: Etkilerine Göre Bitki Çayları

Kediotu Kökü:

Tam bir depresyon tedavi edici desek yanlış olmaz ancak baştan belirtelim kötü bir özelliği var ki o da kokusu. İzovalerik asit içermesi nedeniyle kokusu rahatsız edici olsa da huzursuzluk, gerilim ve uyku bozukluklarına çok iyi gelir. Çayınızı demlerken içine biraz yasemin çiçeği veya lavanta katarak bu kokuyu azaltabilirsiniz.

Hazırlanışı: Kediotu kökünü kesinlikle kaynatmayın zira içerisinde yer alan işimize yarayacak olan maddeler sıcaklıkla etkinliğini kaybedebiliyor. Kaynamış ve ılıtılmış (60 derece) suya bir çay kaşığı ilave ederek bir gece bekletin ertesi gün çayınız hazır. Bilinen olumsuz bir yan etkisi olmayan kediotu kökü antidepresan alan kişilerde doz ayarını gerektirebilir.

Sarı Kantaron:

Sarı kantaronu hayatına dahil etmeyen kimse olmamalı. Çayı ayrı güzel görüntüsü ayrı güzel yağı ayrı güzel bir bitki sarı kantaron. Doğanın Prozac’ı olarak tanımlanan bu çok yönlü bitki tüm dünyada stresi tedavi amaçlı kullanılıyor. Bunların dışında ülser, cilt yaraları, bazı kanser türleri için engelleyici olarak kullanılsa da yaygın olarak depresyon, stres ve kaygıyı azaltmak amacıyla tüketiliyor. Yumuşak ve keyifli bir içimi olmasıda tüketimini arttırıyor.

Hazırlanışı: Bir kupa için iki çay kaşığı kantaron yeterli gelir eğer bitkiniz dal formunda kurutulmuş ise sıcak suya batırıp on dakika bekleyerek demlemeniz yeterlidir.

Lavanta:

Bırakın çayını lavantayı koklamak bile zihin dinginliği veriyor insana. Çay olarak tüketildiği pek aklımıza gelmese de, gerginlik, endişe ve strese bağlı uykusuzluklar için mis kokulu bir alternatif bu bitki. Hatta stres kaynaklı mide rahatsızlıklarının da önüne geçtiği kanıtlanmış durumda.

Hazırlanışı: Kaynamış 250 ml suya kişisel tercihinize göre bir miktar lavanta ekleyip 8-10 dakika kadar bekleyerek tüketebilirsiniz.

Melisa Otu:

Adında ki tını gibi sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır melisanın. Sinirsel kaynaklı uykusuzluk ve huzursuzluğun giderilmesinde destekleyicidir. Aman dikkat piyasadaki çoğu melisa otu, aynı ailede yer alan yalancı melisa otudur. Sinirsel sinir sistemi üzerinde ki etkisi daha azdır. Tedavi amaçlı tüketmek isterseniz buna dikkat etmelisiniz.

Hazırlanışı: 2 gr melisa yaprağı bir kaynar suda 10 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlenerek tüketilir.

 Papatya:

Hafif yatıştırıcı ve kas gevşetici özelliği vardır. Yumuşak içimi sayesinde özellikle akşam yemeklerinden sonra 1-2 fincan papatya çayı içmeniz gaz ve şişkinlikleri de ortadan kaldırır. 

Hazırlanışı: Bir kupa kaynar suya iki çay kaşığı kadar ilave ederek 5-6 dakika beklemeniz yeterlidir.

Roybos (Rooibos):

Sinirsel gerginlik üzerinde etkilidir. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olması ve bilinen herhangi bir yan etkisinin olmayışıyla hamile ve emziren annelere önerilir. Güney Afrika’da halk arasında şifalı bir içecek olarak kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemi üzerinde ki araştırmalarsa henüz devam ediyor. Lezzetli ve kafeinsiz, yumuşak içimli roybos siyah çay için çok iyi bir alternatif.

Hazırlanışı: Bir fincan kaynamış su içerisine bir çay kaşığı ilave edilerek 10 dakika demlenerek tüketilir.

Yasemin Çiçeği:

Göğüs yumuşatıcı ve sinirleri yatıştırıcı özelliği ile yasemin çiçeği daha çok diğer bitki çaylarına aroma vermek için kullanılır. Çin ve Ayurvedik sistemlerinde mide, diş eti, baş ve regl dönemlerinde ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Hazırlanışı: Tek başına tüketilmesi pek tercih edilmesede, yan etkisi olmayan yasemin çiçeğini kaynar suya arzunuza göre ilave edip bir kaç dakika demleyerek tüketebilirsiniz.

Strese İyi Gelen Güçlü Antioksidan Etkili Bitki Çayları:

Yeşil Çay:

Yararlı olmadığı yerleri yazsak daha kısa sürer belki ama bizi ilgilendiren kısmı sinirsel sistemimiz üzerine olan etkileri. Çok yüksek bir antioksidan özellikte olan yeşil çay kafein barındırmasıyla merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Yeşil Çay ile ilgili birçok araştırma ve çalışmaya göre; kanser riskini azaltıcı, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda algılama kapasitesi ve hafıza üzerinde de etkili olarak zihnimizi zinde tutmaya yeşil ışık yakıyor. 

Hazırlanışı: Büyük bir Fincan için 2 Çay kaşığı yeşil çay ilave edip 3-5 dakika beklemeniz yeterlidir. 10 dakikadan sonra içinde ki kafein etkinliğini yitirmeye başlar yani kafeinsiz tüketmek isterseniz biraz beklemeniz yeterli olacaktır.

Hatmi Çiçeği:

Hatmi çiçeğini çay olarak içmekten çok dekor olarak kullanmak isteyebilirsiniz belki ama sağlığa yararlarını da göz ardı etmeyin. Aslında stres üzerinde ki etkisi tam olarak kanıtlanmış durumda değil ancak mide ve bağırsak mikrobiyotası düzenleyen mükemmel bir bitki. İnsan beyninin ve ruh sağlığının bağırsaklardan geçtiğini göz önüne alırsak bu listede yer alması gerektiğine inandığım bir bitki hatmi çiçeği. Üstelik keyifli içimi ve iç açıcı renkleri ile ruh halimizi iyileştirecek cinsten.

Hazırlanışı: 3-4 adet hatmi çiçeğini 200 ml kaynamış suda demleyebilirsiniz veya soğuk suya atıp kaynamaya başlayana dek ocakta tutabilirsiniz.

Önemli uyarı: Tüm bu strese iyi gelen 9 bitki çayının bahsedildiği yazı, kişisel tecrübe ve ilgili kaynaklar göz önüne alınarak kaleme alınmıştır. Hamileler, emziren anneler ve kronik rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekmektedir. Bitki çaylarından günlük tüketim miktarlarını hesaba katarak, aşırıya kaçmadan faydalanılması önerilir.

Kaynaklar:
https://www.erdemyesilada.com/tr/files/download/p1da917tj936p12jnsi13ae10cb4.pdf
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/the-gut-brain-connection
https://www.huffpost.com/entry/6-natural-tea-remedies-fo_b_10619928

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.