Tarihin En Büyük Gösterisi: Cirque du Soleil

Tarihin en büyük gösterisi: Cirque du Soleil ile henüz tanışmadıysanız çok şanslısınız çünkü birbirinden güzel gösteri dizilerini ilk defa izleyerek harika zamanlar geçireceksiniz. Şaşkınlık, hayret, takdir ediş, ayakta alkışlama hissi, “bir insan bu kadar hayali nasıl kurar?” sorusu, “farklı bir dünya gerçekten mümkün!” düşüncesi vs. sıkı bir takipçisi olmaya hazır olun.

Cirque du Soleil Nedir?

Kanadalı iki sokak sanatçısının  Guy Laliberté ve Daniel Gauthier’in 1984’te kurduğu Cirque du Soleil, “Güneş Sirki” anlamına geliyor ancak bu “sirk” tanımı oldukça yetersiz, her şeyden önce gösterilerinde hayvan kullanmıyor bu görevi kostümlü oyuncuların yerine getirdiğini belirtelim. Bu, bu alanda bir ilk ve diğer bazı sirklere de örnek olmuş durumda. Cirque du Soleil’i kısaca tanımlayacak olursak izleyicilerinde içinde yer aldığı canlı sinema gösterisi diyebiliriz sanırım ki bu da yetersiz kalır aslında.

Muhakkak bir yerlerde bazı kısa görüntülerine denk gelmiştim ama açıkçası ayrıntılı tanıma ve izleme fırsatım pandemi günlerine rastladı benimde. Böyle şeyleri kaçırmak, atlamak üzücü ama hayatın her anında her şeye ulaşmak mümkün değil tabii ki. “O” dönemde değildim sadece! Bende kendimden yola çıkarak Cirque du Soleil’den bahsetmek istedim sizlere.

Tarihin en büyük gösterisi ünvanını alması hiç şaşırtıcı değil Cirque du Soleil’in. Gösterilerinde yer alan sahneler milyonlarca dolara mal olmasının yanında sizi adeta paralel bir evrene taşıyarak bir rüyanın gerçeğe dönüşmesini sağlıyor.

Genellikle bir hikayenin etrafında gelişen olaylar, akrobasi, modern dans, teknoloji, inanılmaz bir hayal gücü, kareografi, skenografi, sinematografi gibi tekniklerle geliştirilip unutulmaz müziklerle taçlandırılan fantastik gösteriler ortaya koyuyor.

Bazı Cirque du Soleil Gösterileri ve Konuları

Dünya’da gösteri gerçekleştiremedikleri tek yerin Antarktika olduğu, 200 milyon izleyiciye ve 5 bin kişilik ekibe sahip olan şirketin bazı gösterileri;

Alegria

En başarılı gösterilerinden olan Allegria bir köye musallat olmuş kötü ruhları kovma ritüelleri etrafında gelişiyor.

İzlemek isterseniz buraya buyurun.

O,

 “Suyun saf formunun sonsuzluğu ve zarafetinden” esinlenilen uluslararası akrobatlar, senkronize yüzücüler ve dalgıçların yer aldığı bu gösteri su sahnesinde gerçekleşir.

Daha fazla ayrıntı ve izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

KA

Teknolojik açıdan Cinque du Soleil’in en gelişmiş gösterisi olan KA, Las Vegas, MGM Grand içinde ilk olarak 2005’te başladı. Genç bir kadın ve erkeğin “aşk” ve “çatışma” konusuyla ele alınıyor. KA anlatılamaz olan gösterilerinden o yüzden buradan mutlaka izleyin.

NOT: Barış Özcan’ın Ka’nın sahne teknolojisi ve kullanılan platformlarla ilgili güzel bir youtube videosu var, güzel anlatımlı bu video sahnenin sahip olduğu teknolojinin büyüklüğünü daha iyi anlamak için buradan izleyebilirsiniz.

NOT 2: Diğer bir kaynak ise ingilizce olarak burada.

Varekai

Keşfedilmemiş ormanlarla kaplı bir dağın eteklerinde insandan bi haber yaşayan garip yaratık ve hayvanın arasına düşen yarı insan yarı melek bir canlının arasında geçenlerin anlatıldığı fantastik bir masal.

Quidam,

Yalnızlığa gömülmüş hayal dünyasını, ebeveynlerinden göremediği sevginin açlığını vokallerine yansıtmış küçük bir kızın hikayesini konu alıyor.

La Nauba

Palyaçolara olan bakış açınızı değiştirebilecek bir gösteri. eğlence, akrobatlar ve ışık oyunlarıyla efsane.

Zumanity,

 tüm gösteri boyunca seyirciyle iletişim halinde sürdürülen ve erotik olarak değerlendirilebilecek gösteri cinsellikle ilgili ayrıntılardan oluşuyor.

Buradan diğer ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

The One, Dralion, Amaluna diğer gösterileri arasında yer alıyor. Daha fazlası da var elbette kimi yerleşik gösteriler arasında yer alırken kimi online kayıtlarına ulaşabileceğiniz gösteriler halinde.

Buradan da Cirque du Soleil’in YouTube kanalına abone olabilir pandemi döneminde ücretsiz yayınladıkları gösterileri izleyebilirsiniz.

Tüm gösterilere, gösterim yerlerine ve şehirlere ulaşabileceğiniz yer ise burada.

ve tabii ki instagram hesabını da unutmayalım. Buradan takip edebilirsiniz.

Cirque du Soleil ile ilgili bir de film var buradan izleyebilir büyülü dünyayı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Cirque du Soleil ve Türkiye

2011’de ‘Saltimbanco’, 2012’de ‘Alegria’, 2013’te ‘Michael Jackson: Ölümsüz’, 2016’da ‘Varekai’ ve son olarak ‘Bazzar’ ile Cirque du Soleil gösterilerini İstanbul’da binlerce kişi izledi.

Bazzar, özellikle Ortadoğu için tasarlanmamasına rağmen bu bölgede büyük ilgiyle karşılandı, ilk olarak Hindistan’da sergilenen gösteri 2019 yılında Türkiye’deydi.

Cirque du Soleil Türkiye, gösterilerinde şovun “gerçek” sanatçıları yer almadığından ayrıca gösterinin gerçekleştirildiği mekan yetersizliği de göz önüne alınarak birçok izleyicisi tarafından ne kadar beğenilmiş olsa da beklentileri karşılamadı. Bu algıyı Bazzar ile ortadan kaldırmış olduğu söylenebilir ancak online olarak dahi izlendiğinde nefes nefese kalmamıza yeten görüntüler söz konusuyken canlı olarak izlemenin verdiği keyif yüksek meblağlı diyebileceğimiz bilet fiyatlarının hakkını sonuna kadar verir.

Cirque du Soleil Türkiye’ye bir daha ne zaman gelir, gelir mi? Şirket kendi yüzünü kaybetmeden varlığını sürdürebilecek mi? Hepsini zaman gösterecek ama sanırım öncelikle “pandemi kabusu” bir son bulmalı.

Şirket İflas Mı Etti?

Pandemi özellikle sanat dünyasında büyük bir yıkım yarattı. Bunun en büyük mağdurları yine bu alanda en çok hasılat yapanlar oldu. Milyonlarca çalışanı, devasa teknolojik platformları ve harcanan milyon dolarlık gösterileriyle Cirque du Soleil geçtiğimiz günlerde iflas açıkladı ve satışa çıkarıldı. Ancak kurucu Guy Laliberte, beraberinde dönüşe her zaman hazır olduklarını da ifade etti. Amerikan-Çin özel yatırım şirketi TPG Capital isimli kuruluşuna satılan şirkette Guy Laliberte küçük bir hisseyle ikonik olarak varlığını sürdürüyor.

Yani aslında şuan el değiştiren Cirque du Soleil umuyorum ki bu güzel performanlarından bizi mahrum bırakmayacaklar.

Ölmeden önce izlemeniz gereken bir yapıt varsa o da; Cirque du Soleil gösterileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.