Tübenkama / Nizhnekamsk ‘ta Yaşam: Tataristan’ın Kimya Şehri

Tübenkama/Nizhnekamsk

Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin sınırları içinde, Kazan’ın üçüncü büyük şehri; Tübenkama / Nizhnekamsk (Нижнекамск).

1966 yılında kurulan ve Avrupa’nın en büyük kimya fabrikalarından biri olan Nizhnekamsk-Neftehim isimli fabrika, Tübenkama’nın kurulmasını sağlamıştır. Kimya fabrikasından başka lastik fabrikası ve diğer fabrikalarla bu şehir, Rusya‘nın ekonomik gücüne önemli katkılar sağlamaktadır. (https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Tübenkama) 250.000 nüfuslu bu yeni ve küçük şehirde aradığınız çoğu şeyi bulmanız mümkün, sadece doğru yere bakmalısınız. 

Kazan’dan arabayla yaklaşık üç dört saat süren bir karayolu yolculuğundan sonra Tübenkama’ya ulaşabilirsiniz. 

Fotoğraf: SEDAT ONAT- Nizhnekamsk

Tübenkama / Nizhnekamsk içinde Günlük Hayat ve Şehrin İnsanları

Burada yaşayan halkın çoğu Rusça’nın yanında Tatarca’yı da günlük hayatlarında kullanıyor, bir Türk olarak pazardaki satıcılarla ya da yol kenarındaki babuşkalarla (ninelerle)  kolayca Türkçe (basit ve günlük kelimelerle) iletişim kurmanız mümkün. Tatarca ve Türkçe çoğu kelimenin benzerlik göstermesi, Rusya’da yaşayan bir yabancı iseniz, özellikle Tataristan’daysanız ve Rusça öğrenmeye yeni başladıysanız sizin için bir avantaj olacaktır. Burada yaşayan insanlar çok sıcakkanlı. Her daim size yardımcı olmaya çalışacaklardır. 

Genel olarak yerliler, özellikle yaşlılar, Rusça konuşma konusunda diretmiyorlar, kendi çocuklarına da üç yaşından sonra Rusça öğretiyorlar, bu da çocukların anaokuluna başladıkları zamana denk geliyor, o yüzden sizin yabancı dil konuşmanız veya kendinizi anlatamamanız çok da mühim değil onlar için. Size anlayış gösteriyorlar. Bazı şehirlerde bu kadar anlayışlı Ruslarla karşılaşma oranınız çok daha düşük maalesef, acı deneyimlerimle bunu söylemek zorundayım. 

Şehir ve insanları açısından bir korkunuz olmasın. Çoğu şehre göre suç oranı daha düşük ve daha güvenli. Küçücük çocuklar kendi başlarına otobüs, tramvay kullanıp, paşa paşa gidip geliyorlar heryere. Şehrin küçük olmasının da avantajlarından biri bu tabii ki.

İnsanları sohbet etmeyi çok seviyor, birbirlerine saygılı, yardımsever, çalışkan, paylaşımcı, ve iyi… Bazen size sert görünebilirler ama küçücük bir gülümseyiş içlerindeki tatlılığın ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Sizinle hemen sohbet muhabbet kurmaya çalışarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağıyorlar, bunu en güzel babuşkalar yapıyor. “Şapkam güzel duruyor mu?” diye sorup, on dakika sürmeyen otobüs yolculuğunda, markette bulduğu tereyağının markasının detayına kadar bilgi verebilecek pratiklikte hoşsohbet yeteneğine sahipler 🙂 Sizin ise başınızla onaylamanız yeterli, genelde size soru soruyormuş gibi yapıp monolog yapmaları da ayrı bir şirinlik katıyor onlara. Ayrıca Rus ve Tatarların dışında çok sayıda Azeri, Özbek ve Tacik arkadaş edinebilirsiniz, zira sayıları bayağı bir çok.

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Günlük Hayatta Rusça Konuşma

Öyle İngilizce biliyorum, oh Rusça’ya gerek yok mantalitesini bir kenara bırakıp gelmelisiniz, zira turistik iki üç şehir dışında latin alfabesi harflerine çok nadir rastlayacaksınız. Günlük hayatta da, Tübenkama ve Tataristan genellemesinde İngilizce yerine Türkçe konuşmak işinizi daha çok görecektir çünkü çoğu kişi İngilizce’yle pek ilgilenmiyor demek yanlış olmaz. Ya da sizin sorularınıza genel olarak İngilizce yanıt bulmanız pek mümkün olmayabilir diyebilirim. İlk zamanlar için yanınızda küçük cep sözlükleriyle, telefonunuzdaki uygulamalarla çat pat derdinizi bir şekilde anlatabilseniz de, öncelikle Rus alfabesini öğrenmenizi, sonrasında ise okumayı ve günlük konuşmayı hızlıca kıvırmaya çalışmanızı tavsiye etmeden geçmek istemiyorum. Başka türlüsü mümkün değil maalesef.

Rusya’ya giderken yanımıza neler almalıyız yazısı için tıklayınız.

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Başlıca Gezilip Görülecek Yerler

Tübenkama aslında dağınık bir şehir değil. Şehir içerisinde gezilecek birkaç nokta var. Turistik ya da tarihi (daha 50 yıllık bir şehir olduğundan mütevellit) özellikli mekanları pek olmasa da, doğal güzellikleri iyi değerlendirilmiş bir şehir diyebiliriz burası için.

Vakit geçirmek için güzel havalarda birçok park seçeneğiniz var, bunların dışında camiler, kiliseler, alışveriş ve eğlence için alışveriş merkezleri (şu an için büyük bir kompleks bulunmasa da, küçük küçük olan bu merkezler size aradığınızı bulmanıza yardımcı olacaktır), müzeler ve resim sergileri, tiyatrolar, sinemalar, operalar, bale gösterileri, festivaller, bayramlar gibi geniş bir yelpaze sunuyor şehrin sakinlerine… Kültür ve sanatla ilgileniyorsanız güzel programlara denk gelmeniz kaçınılmaz. Her özel gün için bir kutlama programı her daim mevcut. Tübenkama/Nizhnekamsk’ta sosyal hayat ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Alışveriş 

Moskova, Petersburg gibi şehirlerle karşılaştırdığımızda genel olarak yaşam çok pahalı değil haliyle. Biz günlük alışverişlerimizi, çoğunlukla bulabileceğiniz ve günlük alışverişiniz için çoğu şeyi temin edebileceğiniz küçük marketlerden biri olan magnitlerden, (Магнит) yapmaya özen gösteriyoruz. Bu bize daha uygun fiyatlı ve indirimli ürünlere ulaşmamız açısından avantaj sağlıyor diyebiliriz. Eğer fırsatınız olursa pazarlara ya da eko marketlere de uğrayabilirsiniz. Taze, mevsim sebze-meyveleri arıyorsanız, halk pazarlarına da uğrayabilirsiniz. 

Pazarlar ve küçük marketlerin dışında büyük alışverişleriniz için; Лента, эссен, Семейный Магнит vb diğer büyük marketlerin de indirimlerini takip ederek; haftanın belirli günlerinde belirli ürünlerde iyi indirimleri yakalayabilirsiniz. 

Büyük bir avm henüz yok, var olan bir iki marka dışında yerel mağazalardaki başka seçeneklere yönelmek zorunda kalabilirsiniz ya da belirli bir marka arayışınız varsa en yakın şehirlerden biri olan Çallı’daki, biraz daha büyük alışveriş merkezlerine bakabilirsiniz. 2021’den sonrasında büyük avm açılınca işler değişebilir, şimdilik, görmedik bilmiyoruz.

Tübenkama / Nizhnekamsk içinde Uğrayabileceğiniz Mekanlar

Burada restoran bulma ve damak tadına uyum sağlama konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum; dünya mutfaklarından menülerin yer aldığı, göze ve damağa hitap eden restoranlar, fast food restoranları ve kolayca ulaşabileceğiniz, birçok noktada bol bol hamur işi yiyebileceğiniz fırınlardan bolca mevcut.

Rahat koltuklarıyla, iyi ama çok hızlı diyemeyeceğim ama kaliteli servisleri ve farklı yemekleriyle, sizler için gidebileceğiniz mekanları listelemek mümkün. Söz konusu mekan olunca burada birçok seçenek bulmak işten bile değil.

Eğer çocuğunuzla bir yemek faslını dışarıda, restoranda geçirmek istiyorsanız, Tübenkama’da yeni yeni çocuk alanı olan restoran sayısı artış göstermeye başladı, çok şanslısınız. Geçtiğimiz yıllarda biz bayağı bir aramıştık şimdiyse sayılarının gittikçe çoğalması avantaj ama dumansız (nargile içilmeyen) çocuk alanlarının olduğu mekanları tercih etmenizde fayda var diye düşünüyorum, zira nargileyi aynı anda on farklı masa kullanınca duman o kadar hızlı dağılmıyor ve rahatsız edici yoğunluğa ulaşabiliyor.

Rusya’da her şehirde olduğu gibi nargile önemli. Özel nargile kafeleri olduğu gibi, gittiğiniz bazı restoran ve barlarda nargileyi tercih edebilirsiniz. Kapalı alanda sigara kullanmak yasak fakat yeni yeni popüleritesini arttırmış olan elektronik sigara furyası var, bu elektronik sigaralar daha az dumanlı ve daha az kokulu olduğundan mütevellit bazı iç mekanlarda kullanılabiliyor. Bu da, sigara içmek için kışın dip soğuğunda dışarı çıkma olayını kesip attığı için nikotincilere büyük avantaj. 

Mekan içinde elektronik sigara kullanmak her yer için geçerli olmayabiliyor, elektronik sigaranızı kullanmadan önce oturduğunuz mekandan bu konuda izin istemeyi ihmal etmeyiniz, sonra sıkıntı çıkmasını istemeyiz.

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Spor

Spor yapmayı seviyorsanız, sizler için iyi haber. Tabii ki hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Spor salonları, yüzme havuzları, kış sporları için merkezler, yoga, pilates vb özel kurslarla şehrin farklı noktalarında bol bol karşılaşacaksınız. 

Spor yapmaya ayrıca önem veren bir toplumda yaşayacaksınız. Burada insanlar haftada en az iki gün spora gitmeye ya da fiziksel bir etkinlik yapmaya özen gösteriyorlar. Hem vücut hem de ruh sağlığı için bunun çok önemli olduğunun bilinci daha küçük yaşlardayken onlara aşılanıyor benim gözlemlediğim kadarıyla. Spora önem verdikleri kadar fiziksel dinlenmeye de önem veriyorlar tabi ki ve herkes tarafından benimsenmiş iyi bir sauna kültürleri var. Saunayı seviyorlar, sevmenin yanında çok sağlıklı olduğu için saunaya ayrıca önem veriyorlar, şehirde sauna merkezlerini, masaj salonlarını sık sık görmeniz bu yüzden mümkün. 

Tübenkama/Nizhnekamsk içinde Güzellik ve Bakım

Özellikle, kadınlar için güzel bir haberim olacak tabi ki; kalıcı makyaj, yüz bakımı, yağ yakıcı masajlar, lazerler, son teknolojiyle gelen farklı uygulamalar vs Tübenkama’da daha uygun fiyata sizleri bekliyor. Sadece uygulamanızı yaptıracağınız merkezin çalışmalarını takip etmeniz önemli, ‘size uyuyor mu, tarzınızı yansıtıyor mu’, diye gözlemlemeli, çalışmalarını takip etmelisiniz.. Uygulamaların fiyatları talep fazlalığı sebebiyle çok cep yakmıyor. 

Kalıcı oje, manikür pedikür gibi işlemler için işin uzmanlarına kolayca ulaşabiliyorsunuz o kadar çoklar ki; alışveriş merkezlerinin içinde, yol üstündeki bir güzellik merkezinin içinde, bir kuaförde… Rusya’daki kadınların bir kısmı sadece manikür-pedikür-kalıcı oje yaparak büyük bir aileyi geçindirebiliyor.

Şimdilik Tübenkama’dan bu kadar. Asıl amacım bu şehri detaylarıyla anlatarak, gezmeye geleceklere bir rehber sağlamak ve burada yaşamaya hazırlananların işlerini kolaylaştırmak. 

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın. 

Tübenkama / Nizhnekamsk ‘ta Yaşam: Tataristan’ın Kimya Şehri” te bir düşünce

  1. Pingback: Tübenkama/Nizhnekamsk’ta Sosyal Hayat - KadınVS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.