Türk Edebiyatı Yazarları Hakkında Duymadıklarınız

Türk Edebiyatı Yazarları Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

Türk Edebiyatı Yazarları hakkında daha önce duymadıklarınız yazısını sizler için derledik. Türk edebiyatına yön veren bu isimler, neden yapıtlarında belirli konularda ısrar ediyor, onlara yön veren yaşanmışlıklar neler?

Türk Edebiyatı Yazarları Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı “ölüm” temasını eserlerinde sürekli yansıtmıştır. Neden ölümü bu kadar işledi diye sorarsanız; küçükken yaramazlık yaptığı için babası tarafından pencereden aşağıya sarkıtılmış. O günden sonra da en büyük fobisi ölüm olmuştur. 

Nazım Hikmet Ran

Nazım Hikmet’in en büyük korkusu “su” olmuştur. Bursa cezaevinde ıslakken çok dayak yediği için sudan korkmuştur.

Her zaman beyaz pantolon giyermiş. Aklına gelen şeyleri not almak için kağıda ihtiyaç duymaz pantolonuna yazarmış.

Özdemir Asaf

Herkesin dilinde hala şiirleri, ama şairimiz “R” harflerini söyleyemezmiş. O dönem için, bu onun insanlardan çekinmesine, r harfli kelimeleri söylemekten kaçınmasına sebep olmuş.

Yahya Kemal Beyatlı

Nazım hikmet’in annesine aşık olan Beyatlı’nın hiç evi olmamıştır.

Tevfik Fikret

Sol tarafında herhangi birisinin yürümesinden rahatsız olacak kadar takıntısı olan yazarımız, resim konusunda da çok iddialıydı. Kendi evinin planını çizerek, evine bir isim koyacak kadar da şirin.

Ahmet Haşim

Ahmet Haşim’in kendisini çok çirkin bulmasından dolayı gün batımı, gece, ay ışığı gibi temalardan beslendiğini duymuş olabilirsiniz. Ama en büyük takıntısının toprak yemek olduğu biliniyor.

Cemal Süreya

Soyismindeki 2. “y” harfini bir iddia sonucu kaybeden şairimizdir. Artık bu bilgiyi öğrendiğinize göre, sizin de “Cemal Süreya” yazmanız gerekiyor.

Orhan Veli Kanık

Ölümünün belediyenin açtığı bir çukura düşmesi sonucu başından yara alması olduğu bilinen şairimizdir.

Cemil Meriç

Gözlerindeki rahatsızlık yüzünden, bir zaman sonra okuyup yazamayan Cemil Meriç, yakınlarının yardımıyla Altın Çağı’nı gözlerinin görmediği dönemde yaşamış ve bizlere için muhteşem eserlerini kaleme almıştır.

Sabahattin Ali

Zaman zaman hepimizin içine düştüğü girdap Sabahattin Ali için bir takıntıymış; diksiyon. Yanlış söylenen bir kelime, söz onun için düzeltilmeden geçilemeyecek bir yol demekmiş. 

Yaşar Kemal

Türk edebiyatının en usta kalemlerinden biri olan Yaşar Kemal, küçükken babasının gözünün önünde öldürülmesine tanık olmuştur. Bir gözündeki görme kaybı ise, küçük yaşlarda kurban bıçağının gözüne fırlaması yüzündendir. Göçler, ölümler, talihsizlikler… Yaşar Kemal’i Yaşar Kemal yapan olaylar.

Bizlerin sizler için ulaşabildiği bilgiler şimdilik bu kadar. Eğer sizlerde yazarlarımız hakkında daha önce duymadığımız bilgilere sahipseniz, bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.