Türkiye’de Baba Olmak

Türkiye’de Baba Olmak

Evet Sevgili Babalar, Türkiye’de Baba Olmak kolay ama doğru baba nasıl olunur?

Rol modellerimiz felaket. Türkiye’de bu zamana kadar yetişmiş neslin en az %90’ı baba olmanın eve öncelikle para getirmek olduğu kanısından. Siz bu kanıya katılıyor musunuz?

Türkiye’de Baba Olmak Var İse İşin İçinde, Eve Para Getirmek Şart Mı?

Bir Önceki yazımda tuvalet tabelalarındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden bahsetmiştim. Burada yapılan büyük bir aşağılamanın yanında, sözde çizilmiş saçma sınırlarında varlığından bahsedebiliyoruz maalesef. 

Türkiye’de babalar parklarda son yıllarda görülmeye başladı. Bunun sebebini merak ettiniz mi?

Tabii ki daha parklara çıkmayan çok büyük bir kesim var. Parka çocuğunu götürmeyen, okula almaya gelmeyen – bunu annenin görevi olarak düşünüp, okulla ilgili hiç bir şeyle de ilgilenme gereği duymayan(!) ki yakın zamanda iki yıldır ilk kez karşılaştığım bir velimin beni tanımadığını farkedince anladım ki durum cidden çok vahim, bu ayrı bir yazı konusu olarak burada kalsın.- çocuğun sorunlarını annesinin çözmesi gerektiğini düşünen, sadece maddi olarak onunla ilgilenilmesi gerektiğini sanan çok büyük bir kesim var. Bu büyük kesim aynı zamanda süper dar görüşlü ve at gözlükleriyle düşüncelerinin doğru olduğu kanısından asla vazgeçmeyecek kadar da inatçı.

Parklarda dolanan babalara bıyık altından gülüp “ sen de adam mısın be?” bakışı atan, utanmasa: “karının ne işi vardı da sen getirdin çocuğu?” ( Sanki çocuğun bir babası yolmuş ya da çocuğun babası onu parka getiremezmiş gibi….) diyebilecek kadar da yürek yemiş bu kesmin bakış açısına yorumsuz kalmayı tercih edenlerdenim.

Türkiye’de Yeni Dönem Baba Olmak Zor

Türkiye’de işte bu kendini geliştirm zorunluluğu hissetmeyen, para kazanmak dışında başka bir görevi olmadığını düşünen, evde bir işin ucundan tutamayacak kadar beceriksiz, dışarda sadece horoz gibi dolaşabilecek kadar özgüvensiz, bu zamana ait olmadıkları halde, bu zamanın içindeki doğru kişilere müdahale edebilecek kadar da boş özgüven pompalı bu şahsiyetsizler yüzünden bu dönemde Türkiye’de baba olmak gerçekten zor. Ama bu zor koşullara rağmen; evinde temizliğini yapan, çocuğunun gelişimine ve bakımına en az anne kadar zaman ayıran, maddi gelir dışında da görevi olduğunu fark eden tüm babalara tam destek verenlerdenim.

Umuyorum ki sayınız giderek çoğalır ve ezici üstünlüğü yakalarsınız.

Photo by Steven Van Loy on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.