Uzmanlara Göre Gerçek Aşkı Bulamamanın 5 Temel Nedeni

Aşık olmak, tüm hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en harika ve mucizevi duygulardan biri olabilir. Bu büyülü bir duygu; tepetaklak düşmenin coşkusunu ve heyecanını yakalamaya çalışan sayısız şarkı ve şiir olması şaşırtıcı değil. Aslında, genellikle tüm dünya “aşık olma” etrafında dönüyor gibi görünüyor. Ancak sanal aşk parmaklarımızın ucunda olsa bile, her zaman filmlerde göründüğü kadar kolay değil. Ama bazen ne kadar çok denersen, gerçek aşktan o kadar uzaklaşıyorsun. Peki neden? Gerçek aşkı bulamamanın 5 temel nedeni ne olabilir?

İlişkiler konusunda uzmanlaşmış klinik psikolog Roxy Zarrabi, “Herhangi bir flört düzenini değiştirmenin ilk adımı, sorunun kaynaklandığı köke inmektir” diyor. Gerçek şu ki, aşkın henüz yolunuza çıkmamasının birçok farklı nedeni olabilir, ancak iyi haber; her an karşınıza çıkabilir. Aşkı bulmakta zorlanabileceğiniz en önemli beş nedeni ve bu kalıptan kurtulmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Uygun Olmayan Kişileri Tercih Etmek

Flört geçmişinize bakacak olsaydınız, birlikte olduğunuz insanları nasıl karakterize ederdiniz? Zarrabi, ” kalıcı bir ilişki istiyor, ancak farklı bir sonuç elde etmeye devam ediyorsanız, bilinçaltınızda müsait olmayan ortaklara çekilebilirsiniz” diyor. Başka bir deyişle, henüz aşkı bulamamış olmanızın nedeni, size gerçekten ihtiyacınız olanı ve hak ettiğiniz şeyi veremeyen insanlarla birlikte olmayı seçmeniz olabilir.

Örneğin, kendinizi bağlanmak istemeyen erkeklere ya da sadece bir kaçamakla ilgilenen kadınlara ya da çıkarları olan arkadaşlara ilgi duyabilirsiniz. Ve birisiyle derin, anlamlı ve kararlı bir ilişkinin tadını çıkarabilmek yerine, uzun süreli birlikte olmak istemeyen insanlarla birlikte olmayı seçiyorsunuz. (klasik bir kendini sabote etme biçimi.)

Aşkı bulmak sizin için gerçekten bir öncelikse, Zarrabi, önceki ortakların sergilediği ve duygusal olarak uygun olmadıkları konusunda size ipucu veren noktaların listesini yapmanızı önerir. Özellikle yeni biriyle çıkarken listeyi sık sık gözden geçirin. Ayrıca, aynı hataları nasıl ve neden tekrarladığınıza dair fikir edinmek için kendi bağlanma stilinizi ve tipik olarak çekildiğiniz kişilerin bağlanma stilini değerlendirmenizi önerir. Öz farkındalık, sizinle aynı şeyleri isteyen biriyle birlikte olmayı seçmenize ve aşık olma şansınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.

2. İncinmekten Korkmak

Ayrılıklar yıkıcı olabilir ve geçmişte biri tarafından incitildiyseniz veya ihanete uğradıysanız, yeniden başlatma düğmesine basıp yeni birine açılmak oldukça zor olabilir. Zarrabi, “Belki bilinçli olarak bağlılık istiyorsunuz ama derinlerde gerçek yakınlıktan, ilişkide benlik duygunuzu kaybetmekten veya incinmekten korkuyorsunuz” diyor.

Ancak gerçek aşkı bulmak için, bu derin ve kişisel bağlantının gerçekleşmesinin tek yolu olduğundan, kendinizi tekrar savunmasız hale getirmelisiniz. Duvarlar ördüğünüzde, partnerinizi kol mesafesinde tutun ve size yaklaşmalarına izin vermeyin, bu asla aşkı bulamayacağınız anlamına gelir çünkü bağlantınız asla sığ ve yüzeysel bir seviyenin ötesine geçmeyecektir. Gerçek şu ki, aşkı bulmak için incinme riskini göze almalısın ve birisine yeniden kalbinle güvenmek zor görünse de, bu inanç sıçramasını yapmaya değer.

3. Aşkı Hak Etmediğini Düşünmek

Aşk söz konusu olduğunda güven ve benlik saygısı hayati bir rol oynar. Ancak, birçok insan aşkı bulamıyor çünkü ona layık olmadıklarını düşünüyorlar. Bu tür inançların kökleri genellikle erken çocukluk dönemine kadar uzanır ve yaşamlarımız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Düşük benlik saygısı ve yoğun kendinden şüphe duygularıyla mücadele eden biriyseniz, bu güven eksikliğinin davranışlarınızı etkilediğini ve başkalarını uzak tuttuğunu anlamanın zamanı geldi. Zarrabi, “Bu inançları ve ilişkili duyguları bilinçli farkındalığa getirmek ve bu inançlara karşı koyan olumlamaları uygulamak, bu inançları programdan çıkarmada önemli bir adım olabilir” diyor. Benden sonra tekrar et: Buna değersin. Bu duyguları bir terapist ve ya danışman yardımıyla çözmek de faydalı olabilir.

Kolay olmasa da, bakış açınızı değiştirerek ve hayatınızdaki olumsuzluklardan ziyade pozitiflere odaklanmayı seçerek, gerçek mutluluğu ve sevgiyi hak eden özel ve harika bir insan olduğunuzu daha iyi görebileceksiniz. Başka bir deyişle: “Değerinizi bilin. Bunu yaparsanız, sağlıklı bir eş bulmanıza yardımcı olur, çünkü sizi olduğunuz gibi kabul eden ve değer veren birini bulmaya kararlı olacaksınız.” Buna değdiğini görüp inandığınızda, başkaları sizin iyimser enerjinize ve olumlu hislerinize çekilecek ve sevginin de yolunuza çıkması daha olası olacaktır.

4. Birine Muhtaçlık Hissetmek

Yalnız yaşamaktan korktuğunuz için veya uzun süredir birlikte olduğunuz için biriyle birlikte olmaktansa, sizi mutlu ettiği için biriyle birlikte olmayı seçmelisiniz. Gerçek aşk bu! Partnerinizle yanlış nedenlerle birlikte olmayı seçerseniz, ister paraya, ister rahatlığa veya diğer seçeneklerin eksikliğine dayalı olsun, aşk karşınıza çıkmayacaktır çünkü bağlantınız anlamlı veya önemli bir şeye dayanmaz. Gerçek aşkın hayatınıza girmesi, bir ilişkide gerçekten önemli olan niteliklere, örneğin paylaşılan ahlak, değerler ve yaşam hedefleri gibi niteliklere sahip birini bulmaya öncelik vermeniz zorunludur.

Birinin sizin için değişmesini de beklememelisiniz. Bernstein, insanlar bazen bizi şaşırtsa da, genellikle ne görürseniz onu elde ettiğinizi hatırlamamız gerektiğini söylüyor. “Sevdiğiniz birinin olmasını istediğiniz gibi olmasını beyhude yere bekleme hatasına düşmeyin.” Birinin daha iyiye doğru değişeceği umuduyla takılıp kalmak, muhtemelen yalnızca hayal kırıklığına yol açacaktır.

“Açık fikirli olmaya çalışın ve ikiniz arasında gerçek bir bağlantının büyüme potansiyeli olup olmadığını görmek için bu kişiyle birkaç randevuya çıkın” diyor. Bazen en iyi eşleşme, en beklemediğiniz eşleşme olabilir.

5. Yeterince Sosyal Olmamak

Küçük yaşlardan itibaren bize filmlerin, kitapların ve aşkın bizi bulacağı benzeri şeyler öğretilir – o sadece gökten düşecek ve ne zaman doğru olduğunu bileceğiz. Kulağa hoş gelse de çoğumuz için bu doğru değil. Aşkı bulmak gerçek bir çalışma gerektirir. Bunun bir sayı oyunu olduğunu kendinize hatırlatın. Kendinizi ne kadar ortaya koyar ve sosyal olursanız, o kadar çok insanla tanışırsınız ve kendinizi konfor alanınızdan ne kadar çıkarırsanız, aşkı bulma olasılığınız o kadar artar.

Hayata öncelik verdiğinizde ve yeni aktivitelere, eğlencelere ve arayışlara “evet” dediğinizde, gerçek aşkı bulamamanın 5 temel nedeni nden birini eleyeceksiniz.

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.