Uzun Sezonlu Polisiye Diziler Rehberi

Benim gibi polisiye severler hemen yazının başına konuşlansın! Bu yazımda sizlere uzun soluklu, bazılarını Netflix’te bulabileceğiniz polisiye diziler listesi yapacağım. Çoğunu keyifle izleyeceğinize eminim, hala izlemedikleriniz varsa listeyi bir kenara not etmeyi unutmayın.

Criminal Minds

criminal minds polisiye diziler

İzlediğim en uzun sezon sayısına sahip dizi Criminal Minds. Tam 15 sezon üstelik sezonlar arasında tempo asla düşmüyor. Yani şu sezon diğerlerine kıyasla vasat dediğim hiçbir sezon olmadı. Favori polisiye diziler listemde bir numara sanırım. Bu kadar uzun uzun izleyince gerçekten karakterlerle aile gibi oluyorsun. Arada diziden çıkanlar, diziye geri dönenler yahut evrenin sonsuzluklarında yok olup gidenler, ölenler, üzenler oluyor ama ne yapacaksın, dizi işte…

Konusu suçluların profilini çıkararak onları yakalamayı amaçlayan bir FBI biriminin kişisel ve iş hayatları.

Ben Criminal Minds finalini yanlışlıkla izlemiştim, kazara finali izleyip bir anda ayrılınca çok büyük boşluk hissetmiştim, aman dikkat diyeyim. Bu arada favori karakterim Spencer Reid.

Dizi Netflix’de yok ama zahmete girip online bulup izlemeye değer.

Ek bilgi: Criminal Minds’da Derek Morgan rolünde oynayan Shemar Moore şu an Netflix’de 3 sezonu olan SWAT’ta oynuyor. Polisiyeye devam etmek açısından güzel olabilir ayrıca insan özlediği yüzleri görmek istiyor.

The Blacklist

the blacklist

Profilci bir kadın FBI’da işe başladığı gün dünyanın en çok aranan kaçağı teslim olur ve sadece bu kadınla konuşacağını söyler, sonra FBI ve Raymond Reddington iş birliği başlar. Sonra da dönem dönem kanser olur yine de diziden kopamazsınız. Çünkü bağımlılık yapıyor. Ayrıca Reddington karizmasına kapılmadan edemiyor hatta kendi Reddington’ınızı arzuluyorsunuz. Spoiler vermemek için kendimi zor tutuyor bu yazıyı buracıkta kesiyorum. The Blacklist şu anda 8 sezon, sıradaki sezon Eylül 2022’de gelecek. Dizinin ilk 7 sezonu Netflix’de var.

The Mentalist

the mentalist polisiye diziler

Efendim bu dizide bir Patrick Jane var ki sevseniz mi dövseniz mi bilemiyorsunuz, çok başına buyruk. Çevremden biri olsa tahammül edebilir miyim bilmiyorum. Olaylar kendini medyum diye tanıtarak televizyona çıkan Jane’in ailesinin Red John takma adlı bir katil tarafından öldürülmesiyle başlıyor. Çok iyi bir gözlemci olan Patrick Jane daha sonra adaleti sağlayabilmek için FBI’da danışman olarak işe giriyor. Zekice bir dizi bence. Kurgusu akıcı. Favorim Kimball Cho. Dizi 7 sezon ama Netflix’de yok maalesef.

Person of Interest

person of interest polisiye diziler

Terör eylemlerinin önüne geçebilmek için yapay zekaya sahip bir makine yaptığınızı düşünün ama bu makine “yanlışlıkla” size o gün ölecek ya da öldürecek olan bir kişinin ismini veriyor. Bu kişinin ölmemesi, öldürmemesi için müdahalede bulunmak ister miydiniz? Bunun için gereken her şeyi yapar mıydınız? Cevabı evet olan zeki bir adam, sevdiği kadını ve hayat amacını kaybetmiş bir eski askeri bularak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışıyor. 5 sezonluk Person of Interest kesinlikle izlenmeli bence, çok kaliteli bir yapım.

Bu dizinin şöyle bir yan etkisi var, bir süre izledikten sonra evde kendi kendinize sürekli “You’re being watched. Government has a secret system” diyerek gezinebilirsiniz 🙂

Dipnotlar

  • Ayrıca şu yazımda bahsettiğim How to Get Away With Murder da izlenmesi gerekenler listemde, ona da göz atmanızı öneririm. Netflix’de 6 sezonu mevcut.
  • Brooklyn Nine Nine çok övülenler listesinde fakat henüz izlemediğim için bir yorumda bulunamadım. Netflix’de 6 sezonu var.
  • Yine Netflix’de 5 sezonu bulunan Vis a Vis güzel bir alternatif olabilir ama izlerken beni çok depresif bir ruh haline sokmuştu. Bir şeylerin sürekli kötü gitmesi sizi de depresifleştiriyorsa tavsiye etmem. Müstehcen sahnelerden hoşlanmıyorsanız da tavsiye etmem tabii.
  • Breaking Bad hemen herkesin izlediği izlemeyenin bile bildiği bir seçenek olduğu için yazmadım ama adını geçirmiş olayım. Netflix’de 5 sezonun tümü var. Polisiye diziler kategorisine tam olarak girmeyebilir ama suçla bağlantılı olduğu için eklemek istedim.
  • Instagram hesabımızı takip etmeyi de unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir