Yağ Yakmanıza Yardımcı Olacak 11 Sürdürülebilir Alışkanlık

Son zamanlarda her zamankinden fazla kilo sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Üzerimizdeki sürekli “kilo verme” ve “zayıflama” baskısı kendini iyice hissettiriyor. Sebebi çok belli; pandemi ile birlikte altüst olan hayatlar, hareketsizlik, stres, endişe vs… Herkes iyi görünmek ve iyi hissetmek ister ve bu oldukça doğal olsa da, sadece görünüşe dayalı kilo verme ihtiyacından umarım sıyrılırız. Sonuçta her birey, tüm vücut ölçüleriyle sevgi ve saygıya layıktır. Bunlar dışında formumuzu korumak, sağlığımız için en doğru yoldur. Bizde yağ yakmanıza yardımcı olacak 11 sürdürülebilir alışkanlık ile size, bir nebzede olsa yardımcı olabilmek için bu yazıyı kaleme alıyoruz.

Güzelliğinizin ve değerinizin asla kilonuza, vücut tipinize yada nasıl göründüğünüze bağlı olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Ancak yine de bazen ölçüyü kaçırıp dengeyi tekrar sağlamaya ihtiyaç duyarız. Önemli olan kısa süreli, vücudu ve ruhu hırpalayan yoğun diyetler yerine daha sağlıklı ve sürdürülebilir yollar bulmaktır. Hele hele kulaktan dolma zayıflama ve kilo verme efsaneleri ortada cirit atarken biraz daha dikkatli olmakta fayda var.

Kendinizi daha iyi hissettirecek, yağ yakımını destekleyen, dolayısıyla daha iyi görünmenize ve yağ yakmanıza yardımcı olacak 11 sürdürebilir alışkanlık kazanabilirsiniz.

1. Ara Öğün ve Atıştırmalık

Ara öğünlerin temel amacı bir sonraki öğünde fazla yeme ihtiyacını azaltmak ve kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaktır. Burada önemli olan seçtiğiniz atıştırmalığın “ne olduğudur”. Yüksek protein içeren; yoğurt, fındık, badem, hurma, ideal boy meyveler ve lif kaynağı sebzeler ile ara öğünler almayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Cips gibi paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun.

2. Ağırlık Çalışmak

Kardiyo egzersizi kadar kalori yakmadığı için anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yağ kaybı için çeşitli bir egzersiz rutini takip etmek size çok şey kazandırır. Güçlü bir vücut, daha iyi egzersiz yapabilmek demektir. Daha çok koşabilmek yada daha hızlı yürüyebilmek fiziksel gücünüzle ilgilidir. Yağsız kas kütlesi oluşturarak, metabolizma hızınızı da arttırmış olursunuz, bu da dinlenirken bile daha fazla kalori yakacağınız anlamına gelir. Ayrıca ağırlık çalışmak, vücudunuzu bir yağ depolama yerine daha fazla yağ yakma, kas geliştirmeye teşvik eder.

3. Hareket Etmek

Tempolu yürüyüş, koşu ve ya kardiyo çalışmak. Size ve vücudunuza uygun olan egzersizi seçin. Bunun sadece kilo vermek ve formunuzu korumak için şart olduğundan kendinizi zorlayarak yapmayın. Keyifle yapabileceğiniz bir hareketi muhakkak bulacaksınız; bisiklete binmek, paten kaymak, dans etmek, yüzmek, ip atlamak, kürek çekmek… Bu zamanları kendinize ayırdığınız özbakım anları olarak düşünün ve tadını çıkarın.

4. Daha İyi Uyumak

Bilim adamları, “uykusuzluğun iştahı kontrol eden hormonlarda rahatsızlıklara neden olabileceğine inanıyorlar; başka bir deyişle, yeterince uyumamak sizi daha aç hissettirebilir ve gün boyunca daha fazla yemek yemenize neden olabilir.” Ayrıca uykusuzluğa bağlı yorgunluk; yağlı, şekerli ve işlenmiş yiyeceklere ilginizi arttırır. Yeterince uyumak (ortalama 7 saat) ve sağlıklı beslenmek yağ kaybedebilmek için çok önemlidir. 

Daha iyi uyumak için ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

5. Yeterli Lif Alımı

Lifli gıdalar iştah kontrolüne yardımcı olur. Bunun nedeni, düşük kalorili olmasına rağmen daha uzun sürelerde sindiriminin gerçekleşmesi dolayısıyla daha uzun süre tokluk hissi vermesi ile ilgilidir. Lifler, meyve ve sebzeler, baklagiller ve bunlar gibi düşük kalorili gıdalarda boldur. Tek yapmanız gereken menüyü değiştirmek.

6. Probiyotik Tüketmek

Türk toplumu olarak probiyotik tüketmekte üstümüze olmayabilir 🙂 Başta yoğurt, turşu, tarhana olmak üzere evlerimizden neredeyse eksik etmediğimiz probiyotikler bağırsak sağlığımız için çok önemli. Güçlü bir bağırsak florası; başta bağışıklık sistemimizi güçlendirmek üzere sindirimi kolaylaştırır ve ruh sağlığımızı iyileştirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmekle ilgili mitler ve gerçeklere buradan göz atabilirsiniz.

7. Kalorili İçeceklerden Kaçınmak

Kola, şekerli çay, limonata ve ilave şekerli meyve suları gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Bu ve benzer içecekleri içerken besin değeri olmayan kalori içtiğinizi düşünmek işinizi kolaylaştırabilir. Çoğu içeceğin tadı güzel olsa da doyuruculuk özelliği yoktur. Ayrıca araştırmalar, şekerli içeceklerin orantısız bir şekilde iç organlardaki ve karın bölgesi yağını artırdığını ve bunun en tehlikeli yağlanma olduğunu bulmuştur. Bunlar yerine genel sağlığı iyileştiren, metabolizmayı çalıştıran şekersiz çay ve içme suyuna ağırlık verebilirsiniz.

8. Aralıklı Oruç

Aralıklı oruç, kasıtlı olarak kalori almadan uzun süreler geçirmeyi, yemek yediğiniz zaman ize ölçülü olmayı gerektiren, zaman bloklarına bir diyet stratejisidir. Aralıklı oruç mantığı, oruç zamanlarında vücudun daha fazla yağ yakmaya uyum göstereceği ve yemek yiyebileceğiniz zamanları kısıtlayarak daha az kalori alınacağını böylece kilo vermeyi teşvik edeceği prensibine dayanır. Bu prensip aslında oldukça tartışmalı bir kilo verme stratejisidir çünkü; vücudunuzun ihtiyacı olan yemek ve enerji kısıtlaması yapmak beslenmeyle olan ilişkinize zarar verebilir. Bu nedenle bu stratejiyi denemeden önce doktorunuza, diyetisyeninize veya beslenme danışmanı ile görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bununla birlikte araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın yağ kaybı ve genel kilo kaybı için etkili bir strateji olabileceğini gösteriyor.

9. Alkol Alımını Azaltmak

Alkolle aranız seviyeli de olsa eğer bunu haftada bir kaç kez yapıyor ve yağ yakmaya çalışıyorsanız, alkolün kalori içerdiğini unutmayın. Ayrıca alkol, metabolizma hızını yavaşlatarak kilo almanıza neden olabilir. Alkolden tamamen yada bir anda vazgeçmenize gerek yok ama her hafta tüketmek yerine bunu daha özel günlerinize erteleyebilirsiniz.

10. Yeşil Çay Tüketmek

Kahve içen biriyseniz kafein ihtiyacını karşılamak için yeşil çay içmeyi düşünebilirsiniz. Yeşil  çay, yüksek antioksidan içeriğiyle uzun süredir sağlıklı bir içecek olarak görülüyor üstelik yağ yakmanıza ve kilo vermenize de yardımcı olabilir. Araştırmalar, düzenli yeşil çay tüketiminin karın bölgesi yağını ve metabolik sendrom riskini azalta bileceğini buldu.

11. Stresi Kontrol Etmek

Yoğun ve hızlı hayatlarımız maalesef stresi yaşamımızın bir parçası haline getiriyor. Ancak stres sadece sizi mutsuz yapmakla kalmaz aynı zamanda bölgesel yağlanma ve sağlığınızı da etkiler. Duygusal yemeye yatkın olmak yada sadece biraz sakinleşebilmek için yemeğe uzanmak o an için işten bile değil. Stresi kontrol altında tutmak, sorunlarınızdan sizi kurtaracak şeyin yemek olmadığını düşünmek frenlemenizi sağlayabilir.

Aynı zamanda stres hormonu olarak bilinen kortizol, vücudunuza yağ depolamanın sinyalini göndermekle görevlidir. Bu nedenle stresle baş etmenin yollarını aramak önemlidir; yoga, meditasyon, hobi, egzersiz ve benzeri antrenmanlar stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir.

Yağ yakmanıza yardımcı olacak 11 sürdürülebilir alışkanlık ile formunuzu koruyacağınıza inanıyorsanız bize mesaj bırakın.

Kaynaklar:

https://www.nature.com/articles/s41598-020-60991-7

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4093984/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836017/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4338356/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29914623/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3496783/

https://www.byrdie.com/fat-loss

Photo by Гоар Авдалян on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.