Yeni Başlayanlar İçin Modern Kanaviçe Nasıl Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Modern Kanaviçe Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda epey popüler olan kanaviçe ilginizi çekiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. İnternette gördüğünüz o modern kanaviçelerden yapıp hem rahatlamak hem de bir geleneği modernize isteyenler için; Kanaviçe nedir? Yeni başlayanlar için modern kanaviçe nasıl yapılır? yazısında nereden başlayacağınıza ve neler yapabileceğinize dair fikirler bulacaksınız.  

Kanaviçe Nedir? 

Kanaviçe en basit tanımıyla bezin üzerine yapılan işlemelerdir. Genellikle kare delikleri olan etamin üzerine yapılır ama bu bir zorunluluk değil elbette. Hayal gücünüzün uzandığı kadar farklı kumaş, kıyafet, aksesuarı süsleyebilir. Ayrıca epey kafa dağıtıcı, rahatlatıcı ve bağımlılık yapan bir hobidir. 

Kanaviçeye Başlamak İçin Gerekli Malzemeler

Kanaviçeye başlamak için ihtiyacınız olan dört ana malzeme var. Bunlar; kasnak, ip, iğne ve kumaş. Herhangi özel bir yetenek gerektirmez, biraz sabır ve heves yeterlidir. Başlangıç için etamin kumaşı tercih edebilirsiniz. Kendiliğinden delikli olan bu kumaş size nereye batıp nereden çıkacağınız konusunda iyi bir referans oluşturur. Başlamadan önce hem dikiş tekniklerini öğrenmek hem de farklı fikirler görmek amacıyla aşağıdaki videoları gözden geçirmenizi tavsiye ederim. 

İlmek teknikleri;

Değişik Fikirler;

Modern Kanaviçe Modeli Nasıl Çıkarılır? 

Şimdi biraz öğrendiysek yaratıcılığınızı konuşturmanın zamanı geldi demektir. Öncelikle hangi modeli işlemek istediğinize karar verin. Kolaydan başlayıncılara kulak asmayın. İster tek bir harf, isterseniz çok sevdiğiniz bir resmin kanaviçe versiyonunu yapabilirsiniz. Malzeme almaya gitmeden önce ne yapacağınıza karar verirseniz daha rahat edersiniz. 

Çizim yeteneğiniz var ise kağıt üzerine kasnağınızın boyunda çalışmak istediğiniz şekli çizin. Kasnak konusunda çeşitli boyutlar var. Standart olanlar 10 cm çapındadır. Yani 20×20 cm’lik kareden bir yuvarlak oluşturarak başlayabilirsiniz. 

Ben çizemem ya da çok kompleks bir çalışma yapacağım diyenler istedikleri şekli bulup siyah beyaz baskını alabilir. Baskıyı aldıktan sonra siyah renk keçeli kalem ile üzerinden geçerseniz kağıdı etaminin altına koyup kağıdın altına cep telefonunuzun fenerini yerleştirerek şeklinizi etamin üzerine rahatça çizebilirsiniz. Etamine çizimi geçirirken kurşun kalem kullanmakta fayda var. Böylelikle hem yanlış yaptığınızda silebilir hem de iplerin arasından çiziminizin görünmesini engellemiş olursunuz. Model çıkarmada bir diğer yöntem karbon kağıdı kullanmaktır. 

Aklınızda bir model yok ya da yapmak istediğiniz şeyin hazır çizimini bulamıyorsanız, tasarım sitelerindeki vektör çalışmadan yararlanabilirsiniz. Büyükler için boyama kitaplarında birçok güzel çiçek, ev, hayvan çizimi bulabilir bunlardan beğendiklerinizi birleştirerek kolaj yapabilirsiniz. 

Modern Kanaviçe: Başlamaya Hazır Mıyız? 

Artık modelimize karar verdik. Şimdi alışverişe hazırız. Modelimize önceden karar vermenin önemli bir nedeni var aslında. Tuhafiyeye gidip kanaviçe için ip almak istiyorum dediğinizde yüzlerce süper renk ipi görüp kendimizi kaybetmemek. Yapacağınız modelin renklerini gitmeden önce belirlemek, birbirine kontrast renkler seçmek kanaviçenizi daha güzel gösterecektir. Ayrıca çerçeveler için siyah, kahverengi, boşluklar için beyaz, krem, gri gibi açık renkler almayı unutmayın. 

Sivri ve küt uçlu, uzun ve kısa olmak üzere birkaç çeşit iğne almak işinizi kolaylaştırır. Eğer kasnak ile duvara asmayı planlamıyorsanız plastik ve demir kasnaklar kumaşınızı daha gergin tutmanızı sağlar. Manzara tarzı çalışmalar oval kasnaklarda çok güzel duruyor. Ayrıca minik kasnaklar kolye, küpe ve düğme yapmak için çok ideal. Etaminin sık ve gevşek delikli olmak üzere birkaç çeşiti var bence sık delikli olanlar daha dolu dolu duruyor. Etamin için farklı renkler mevcut. Kırık beyaz ve krem tonları beyaz ya da sütlü kahveye oranla daha kullanışlı oluyor.  

Duvara Asmaktan Fazlası 

Kanaviçeler duvarları çok güzel süslüyor ama fikirler tabii ki sadece duvar süsü ile sınırlı değil. Kanaviçeden kolye, küpe yapmak, bir çantayı, gömleği, yastığı süslemek mümkün. Etamin yerine keçe üzerine çalışabilirsiniz. Özellikle bez çanta ve kot ceket üzerine yapılan çalışmalar çok orjinal gözüküyor ve kendinizi tasarımcı gibi hissetmenizi sağlıyor. 

Modern Kanaviçe Üzerine Instagram Hesapları

Değişik fikirler görmek, kanaviçenin bir meslek olarak icra edilmesine şahit olmak isteyenler bu süper instagram hesaplarını takip edebilir. 

View this post on Instagram

Girl in 5×5 inch hoop.

A post shared by Liam | 粘悦馨 (@times.new.romance) on

Son olarak, modern kanaviçe modelleri görmek isteyenler için oluşturduğumuz “embroidery” isimli Pinterest panomuza göz atmayı unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir