Yılbaşı Dekorasyonu: Yeni Yıl İçin Ev Süsleme Önerileri

Yılbaşı- Noel karmaşası devam ededursun gelin biz evimizle birlikte ruhumuzu da ısıtacak değişiklikler için neler yapabiliriz onlara bakalım. Biraz eğlenmek ve keyiflenmek, bunun yanında 2020’yi uğurlamanın, gelecek yıl için umut tazelemenin tadını çıkaralım. Ne dersiniz? Üstelik yılbaşı dekorasyonu: yeni yıl için ev süsleme önerileri ile etrafa para saçıp kapitalizm ağına düşmek, çevreye daha fazla plastik saçıp karbon ayak izini arttırmak yok! Basit ama şık fikirler vermeye çalışacağım bu yazıda herkes kendine göre bir şeyler bulabilir.

Yılbaşı Ev Süsleme Önerileri, Kapılar ve Camlar

Kapı süsleri

Yılbaşı süsleri ve yeni yıl dekorasyonu söz konusu olduğunda aklımıza ilk olarak çam ağacı ve kapı süsleri gelir. Kendi yapabileceğiniz kapı süsü alternatifi çok fazla. Bizim de yeni yıl için yaptığımız bir kapı süsünü, yapım aşamalarıyla birlikte fikir vermesi açısından aşağıya video olarak izleyebileceğiniz linki bırakıyorum.

https://www.instagram.com/tv/CIauSd6gR7a/

Camları Renklendirin

Cam kalemleri, camlarımıza istediğimiz şekilleri gönlümüzce yapmamızı sağlıyor. Çizin, renklendirin İster bir kardan adam isterseniz bir çam ağacı çizin. Bu, Özellikle perde ve tül kullanmadığınız camlarınız varsa nokta atışı bir seçenek. Ayrıca sulu boya, pastel boya gibi kalemlerle de yapabilirsiniz. Temizliği dert etmeyin; her türlü temizleyici ile çıkıyorlar. Bunu çocuklarınızla yapıp harika zamanlar geçirebilir, onlara unutamayacakları güzel anılar yaşatabilirsiniz.

Yılbaşı Ev Süsleme Önerileri, Salon

Salonlarımız evde en çok vakit geçirdiğimiz ortak kullanım alanları. Dolayısıyla sadece salonda yapacağımız bir kaç değişiklik yeni yıl ruhunu yakalamaya yeter. 

Yılbaşı Ağacı Süsleyin, Ya da Çiçeği!

Yılbaşında ağaç süslemek için tek seçeneğiniz çam değil! Özellikle kitaplardan yukarıdaki fotoğraftakilere benzer kuleler yapabilir hayal gücünüzü kullanarak bunu farklı eşya ve objelerle de deneyebilirsiniz. Led ışık zincirleri, biraz kozalak, budanmış ağaçları kullanmak yeter. Eviniz küçük ve böyle bir şeye vaktiniz yoksa üzülmeyin; evdeki bitkilerinizi süsleyebilir sıcak ve neşeli görüntüler yakalayabilirsiniz.

Kokina, kırmızı- yeşil uyumuyla evinize yeni yıl ruhunu taşıyan en güzel çiçek. Hakkında daha fazla bilgiyi Instagram hesabımızdan paylaşmıştık. Tıklayın ve bizi takip edin 🙂

Yılbaşı için gerçek çam ağaçlarını daha sonra uygun bir yere ekmeyecek iseniz kullanmayın! Ayrıca bu şekilde üretilen çam ağaçlarının çoğu zaman yaşamadığını, birkaç ayda kuruduğunu unutmayın. Çevreye ve doğaya uyumlu olun.

Battaniyeler ve Yastıklar

Yılbaşı ruhunu yansıtan yastık ve battaniyeler bile tek başına salonunuzun havasını değiştirmeye yeter. Ayrıca yeni yastık ve battaniyeler almak yerine var olan kırlent kılıflarına kanaviçe işleyebilir, battaniyelerinizin etrafına kırmızı yeşil ponponlar yapabilirsiniz.

Mumlar

Yılbaşı dekorasyonu söz konusu olduğunda mum olmadan olmaz. Mumlar zaten birçoğumuz için vazgeçilmez bir dekorasyon ve ‘hygge’ parçası. Peki var olan mumlarınızı yılbaşı dekorasyonuna uygun hale getirmeye ne dersiniz? Daha sıcak ve sevimli görüntüler oluştururken meditatif bir etki de hissedeceksiniz. Mumları süslemek için dal tarçın, kahve çekirdekleri, kozalaklar ve kuru çiçeklerle ister tek başına ister aranjman halinde nefis süsler ortaya çıkarabilirsiniz. Bazen bir şişenin içine koyacağınız bir led bile büyü yakalamaya yetebilir.

Salonda Bir Köşe Oluşturun

Salonunuzda uygun bir köşe/alan varsa sadece bu alanı süsleyip tek bir alanda odak toplayabilirsiniz. Hediyeleşmeyi seviyorsanız evde hediye paketlerini kendiniz yapabilir, yine ışıklar ve çiçeklerden yararlanarak sıcak bir yer oluşturabilirsiniz.

Yılbaşı Ev Süsleme Önerileri, Sofra

Sofra söz konusu olduğunda illa geyikli tabaklar, çetrefilli peçeteler almanıza gerek yok. Örneğin beyaz bir masa örtünüz varsa üzerine kırmızı kokina meyveleri, minik yeşil mumlar, kurumuş kırmızı çiçekler atıp şamdan ve mumlarla tamamlayabilirsiniz. Düz beyaz yada kırmızı renkli peçete ile istediğiniz görüntüyü kendiniz elde edebilirsiniz. Üstelik bu, daha sonra kullanma kolaylığı sağlarken 20 adet peçeteye sade olanlara göre iki katı fiyat vermenize engel olacak.

Yılbaşı Ev Süsleme Önerileri, Banyo

Banyo da yılbaşında ufak dokunuşlar yapmayı sevdiğim bir yer. En çok kullandığım ise yılbaşı dekorasyonuna uygun havlular ve tabii ki mumlar. Aynanın üzerinde kırmızı rujunuzu kullanmaktan çekinmeyin! Mümkünse keçelerden yaptığınız beyaz kar tanesi ve kırmızı çam ağacı şekillerini kapının üstünden yada lambanın etrafından misina ipi yardımıyla asmak çok şirin oluyor.

Yılbaşı Ev Süsleme Önerileri, Yatak Odası

Yatak odası ne kadar sade olursa o kadar dinginlik verir insana ama bu yeni yıl söz konusu olduğunda geçerli değil. Yatak başına led ışıklar, perdelerin üzerine kırmızı-yeşil ponponlar, gardrop kollarına kurdeleler bağlamayı deneyin. Hem yatak odanızda kullanacağınız led ışıklar bu süreçte abajur görevi görecekler.

Yılbaşı İçin Mutfak

Tabii ki mutfağınızı da süslemek iyi bir fikir ama mutfakta yılbaşı ruhunu asıl yakalayabileceğiniz şey; tüm evi saracak tarçınlı ve mis kokulu kekler, kurabiyeler! Hele bir de uygun şekiller verdiğinizde evde bayram havası esecek.

Yılbaşı Ruhuna Uygun Kek ve Kurabiye Tarifleri için buraya buyrun.

Ve tabii içecek olmadan olmaz. Yeni yıla girerken size eşlik edecek sıcak içecekler içinse bu taraftan.

Kendinizi Süslemeyi Unutmayın

Evet! Kendinizi süslemeyi unutmayın. Bu, vücudunuza kozalaklar asmak bileğinize led ışık dolamak anlamında değil elbette. Zihninizi dağıtmaya kendinizi hazırlayın. Umut, içimizde hissettiğimiz sürece mümkün. Zor bir yıl geçirdikten sonra yeni yıl için karamsar olmak kimseye yarar sağlamaz. En sevdiğiniz pijamalarınızı giyin, isterseniz bunu ailece uyumlu giyinerek sağlayın. En kötü ihtimalle film rulosunda eğlenceli fotoğraflarınız birikmiş olur!

Daha fazla alternatif için Pinterest panomuza göz atmayı unutmayın! 

Kapak Fotoğrafı: Jakob Owens on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir