Yoga İçin En İyi YouTube Kanalları

Yoga İçin En İyi YouTube Kanalları

Mart ayından itibaren sosyal izolasyonu zorunlu kılan COVID-19 için elbette çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Ama alışkanlıklarımızı gözden geçirmemizi sağladığı ve kendimize yeni rotalar çizmemizi gerektirdiği için ufacık da olsa bizim için katkılarından bahsedebiliriz. Kendi adıma en iyi kazanım; ev konforundan uzaklaşmadan, trafiğe takılmadan, başka insanlara maruz kalmadan –pandemiden önce de çok sosyal bir insan değildim-, belli bir rutini oturtarak hareket etmeye başlayabilmek oldu. Anda kalmayı, sakin düşünmeyi, günün stresini atmayı yoga sayesinde başarabiliyorum. Üstelik havalı taytlara, desenli matlara ihtiyacım yok. Yoga İçin En İyi YouTube Kanalları sayesinde, o sırada elimin altında ne varsa, neredeysem ve nasıl bir ruh halindeysem ona göre yoga yapabiliyorum. Siz de Instagram’da gördüğünüz komplike yoga pozlarına aldanmayın, kendinize bir iyilik yapın ve yogaya başlayın. 

Pek çok kez özellikle aletli pilates için spor salonlarına gittim ancak pandemiyle birlikte bu düzen bozulunca, bedenimi aktif ve ruhumu dingin tutabilecek olan yogaya yöneldim. Binlerce yıllık geçmişi olan Hindistan’da doğup dünyaya yayılan Yoga öğretisi ruh, beden ve zihin için biçilmiş kaftan. Deneyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Yoga İçin En İyi YouTube Kanalları yazısında da sizi internetteki binlerce video arasından seçim yapmaya çalışırken kaybedeceğiniz zamandan kurtarmaya çalıştım. İster başlangıç ister ileri seviyede bir yogi olun, bu kanallar size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Üstelik uygulamalar veya çevrim içi birebir eğitimlerin aksine bu YouTube videolarının hepsi ücretsiz. 

Yoga with Adriene

Kendine has üslubu ve dünya tatlısı köpeği Benji ile Adriene Mishler’ı izleyip onunla birlikte yoga yapmak çok eğlenceli. Adriene çok pratik ve samimi bir yoga eğitmeni. Sizi asla zorlamadan ama kendinizi iyi hissetmeniz için sizi motive ederek eğitim veriyor. 2012’den beri YouTube’da videolar paylaşıyor ve 8 milyondan fazla takipçisi var. Spesifik olarak neye ihtiyacınız varsa; bel ağrısı, boyun ağrısı, anksiyeteden kurtulma, esneklik kazanma, kilo verme, yaratıcılık için bedeni uyandırma gibi aklınıza gelebilecek pek çok başlıkta videosunu bulabilirsiniz. Bu videolar 10 dakika da olabiliyor, 1 saat de. Yani vaktiniz kısıtlı olsa bile, herkes için bir şeyler mevcut. Özellikle 30 günlük “home” serisi yeni başlayanlar ve gelişimini günden güne görmek isteyenler ayrıca yogayı günlük rutinine dahil etmek isteyenler için harika bir seçenek.

Boho Beautiful

Sadece yoga yapmak için değil, arka plandaki tropik sahillerin, göllerin veya dağ manzaralarının keyfini çıkarmak için bile Boho Beautiful’u izleyebilirsiniz. 2 milyona yakın takipçisiyle ve 300’den fazla video içeriğiyle YouTube’un en popüler yoga kanallarından biri. Özellikle farklı Yoga çeşitleriyle ilgileniyorsanız –Yin Yoga, Astanga, Hatha gibi- bu kanalda fazlasıyla seçenek var. Ayrıca kanal olumlu düşünme ve iyi yaşamaya dair içerikler de sunuyor. Meditasyon, vegan sağlıklı beslenme, Pilates ve fitness gibi farklı tarzda videolar da bulabilirsiniz.

Body Positive Yoga

Amber Karnes’ın kanalı, fiziksel görünümüyle ilgili olumsuz düşüncelere sahip olanlar için özellikle kurtarıcı bir platform. Yoga yapmak için sıfır beden olmanın gerekmediğini gösteren bir kanıt adeta. Her bedenden yogiyi kucaklayan kanalda Karnes, diyet kültürünün dayatılmasına meydan okuyup, bedenleriyle ilgili olumlu düşünme konusunda zorluk çeken izleyicilerini motive ediyor. 

Yoga by Candace

Evde Yoga yaparken yanınızda, yanlış yaptığınızda düzeltecek bir eğitmen olmaması belki de dijital spor döneminin tek sorunu. Ama Candace Moore teknik talimatlar vererek pozların doğru bir şekilde uygulanması için elinden geleni yapıyor. Çok basit ve yalın bir dille anlatıyor ve daha da iyi yanı ses tonu yumuşacık. Emin olun sesine tahammül edemeyip, her ne kadar uygulamaları iyi olsa da videolarını bıraktığım eğitmenler oldu. Görüntü kalitesi, eğitmenin sesi ve tonlaması bu işin en önemli yanlarından.

Sarah Beth Yoga

İster rahat bir uyku için isterseniz güne başlamak için yoga yapın, Sarah Beth’in kanalında her çeşit video mevcut. Özellikle ne istediğinizden eminseniz bu kanalda şöyle bir kolaylık var; her videonun rengi içerikle ilgili bilgi veriyor. Yani videonun görseli pembeyse içerik fitness ağırlıklı demek, maviler Vinyasalar, lacivertler Hatha egzersizleri ve mor renkliler canlandırıcı/rahatlatıcı uygulamalar için. Organize bir kanal arayışındaysanız Sarah Beth Yoga’yı tercih edebilirsiniz.

Kapak Görseli Julia Caesar on Unsplash

Jade Stephens on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir