Bir İleri Dönüşüm Hikayesi- Zeytinyağı Sabunu

Bir İleri Dönüşüm Hikayesi- Zeytinyağı Sabunu

Bir çoğumuzun anneanne- babaanne evinden aşina olduğu ama modern dünyanın bize unutturduğu “Zeytinyağı Sabunu ve Zeytinyağı Sabunu Nasıl Yapılır?” ‘ın macerasını okuyacaksınız. Kullanılmayan zeytinyağlarının ileri dönüşüm hikayesi burada..

Marketlerden satın aldığımız o hoş kokulu, kolay kullanımlı, bol kimyasallı sabunlara karşı, hala varlığını sürdüren ev yapımı, halis muhlis kalıp sabun; Zeytinyağı Sabunu.

Zeytinyağı insanlar için başlı başına sağlıklı ve faydalı iken, sabunla birleştiğinde hayatımıza neler kattığına inanamayacaksınız. İşte zeytinyağı sabununun faydaları.

Cilde Faydaları 

Cildinizin neme ihtiyacı varsa, 
Akne sorununuz varsa,
Cildinizde kızarıklıklar ve kaşıntılar var ise,
Parlak ve pürüzsüz bir cilt hayal ediyorsanız,
Cildinizin nefes almasını istiyorsanız ve bunların hepsini doğal yolla yapmak istiyorsanız, sizin için en iyi çözüm önerimiz zeytinyağı sabunu olacaktır.

Saça Faydaları 

Beyaz saçlarınızı daha ileri yaşlarda görmek istiyorsanız, 
Kepek problemlerinize çözüm arayışındaysanız,
Saçınızın sağlıklı ve güçlü olarak, hızlı uzamasını istiyorsanız, 
İçindeki vitaminlerle saçı en sağlıklı ve doğal haliyle uzatacak zeytinyağı sabununa dönüş yapmalısınız. 
Ayrıca, 
Aşırı hassas, alerjik, çamaşır makinesi deterjanlarına hassas bir cildiniz varsa veyahut hassas bir teni olan bebeğiniz var ise, zeytinyağı sabunu rendesini çamaşır makinesi deterjanı olarak kullanarak bu problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağı sabunundan ve faydalarından bahsettik. Bu sabunun nasıl yapıldığından da bahsetmeden geçmeyelim.

Zeytinyağı Sabunu Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı üretimi, Ekim ve Mart aylarında yapılan zeytinyağı sabununun nasıl yapıldığını kendi yerinden, bir zeytinyağı fabrikasından dinledik. Sizler için de kaleme aldık.

Öncelikle, özel olarak yapılmış zeytinyağı sabunu kazanlarının içine 50 kg su konuyor. Bu su kaynatıldıktan sonra, üzerine 100 kg kadar eski zeytinyağı (asit oranı belli bir seviyede olan- 5 asit ve sonrası-, rafine edilemeyecek olan, tadı acılaşan yağlar, ortalama 4 yıl üzeri has zeytinyağı) ekleniyor. Bir süre, zeytinyağı ve suyun birlikte kaynamasından sonra, sabunun elde etmek için, ustalar tarafından karışımın içine “kostik” dediğimiz maddeden eklenmeye başlıyor. Kostik oranı ise yaklaşık olarak 30-40 Bome olarak belirleniyor. Yavaş yavaş kostik eklenen karışım, kazanın içindeki pervaneler yardımıyla yaklaşık 1,5- 2 saat kadar kaynatılıyor. Ardından karışıma tuz ilave ediliyor. Tuzun eklenme sebebi, kostiği tutması. Sabun olgunlaşırken de ihtiyaç var ise su ilave ediliyor. 

Karışım hazır olunca, sıcak sıcak özel demir kalıplara aktarılıyor. Kalıplarda bekletilip soğuyan sabunlar, kalıplardan çıkarılıp paketleniyor ve sizler için hazır halde raflarda yerini alıyor.

Zeytinyağı Sabunu Fiyat

İzmir- Ödemiş-Birgi’de bize sabununun yapım aşamasını anlatan Gülcü Zeytinyağı Fabrikası sahiplerinden Ekrem GÜLCÜ, 1 kg zeytinyağı sabununun fiyatının 15-20 TL arasında olduğunu belirtti.

Ayrıca, 100 kg zeytinyağından 140 kg civarı zeytinyağından, sabun elde edebilirsiniz.

Sabunun ustalarının, sabunun hazırlama aşamasında kendi ritüellerinden de bahseden fabrika sahipleri, geleneksel zeytinyağı sabununun ustalarının inançlarından da bahsetmeyi unutmadı.

Sabunun kaynatılma aşamasında en fazla 3 kişi, kazanın etrafında beklermiş. Daha fazlası için, nazar değer inanışı yaygınmış.

Daha da ilginç olan, sabunu yapan kişi asla “ÇAKIR” yani renkli gözlü olamazmış. Yani tüm geleneksel zeytinyağı ustaları için kahverengi ve siyah gözlü diyebiliriz:)

Ege bölgesinden kolayca ulaşabileceğiniz Zeytinyağı Sabunlarını kullanmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler !

Photo by Nazar Hrabovyi on Unsplash
Photo by freestocks on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.