Cehalet Mutluluk Getirir Mi?

Cehalet Mutluluk Getirir mi?

Cehalet Mutluluk Getirir mi? Bilmemek kadar öğrenmemek de ayıp, derler ya halk arasında. Buna katılmayan yoktur herhalde demek istiyorum.

Bazı şeyleri bilmemek, bunu uygulamamanın kaçış noktasıdır. Pekii uygulayacağız şeyi bilmediğinizde herhangi biri sizi suçlayabilir mi?

Suçlayamaz…

Cehalet Mutluluk Getirir Mi?

Bu durumlardan kaçınmak için birşeyi öğrenmeme, bilmeme yolunu seçenler birtakım işlerin sorumluluğunu almıyor olabilirler. Ama gelecek ne getirecek kim bilir?

Cehalet Mutluluk Getirir Mi?

Cehalet mutluluk getirir mi kesin olarak bilinmez ama cehalet ekstra yük ve zayıflık getirir bundan emin olabiliriz. 

Yıllar yıllar önce Kristof Kolomb’un seyir defterine yaşadığı bir olayı aldığı not almış. Günümüze kadar gelen bu olay, cehaletin ne kadar zor olduğunun kanıtı bence. Cehalet mutluluk getirmez arkadaşlar. Sakın ola ki kanmayın. Sadece okuyun, araştırın, öğrenin ve asla ve asla pes etmeyin. Öğrenen insan yaşayan insandır.

Kristof Kolomb, gemilerin zorunlu tamiratı için Jamaika’ya uğrar. Oradaki yerliler tamirata yardımcı olur, gemi tayfasına yiyecek içecek verir. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen tamirat bitmez. Üstelik gemi tayfası, yerlilerin yiyeceklerini yağmalamaya başlamıştır…

Bu duruma kızan yerliler, yardımı ve yiyeceği keser. Çaresiz durumdaki Kolomb, o dönemlerde gemilerde bulunan ve yıldız pozisyonlarını da içeren takvimi karıştırırken, ertesi gün Ay tutulması olduğunu öğrenir. Aklına parlak bir fikir gelir ve hemen yerlilerin şefine gider…

Şefe, Tanrı ile haberleştiğini ve Tanrı’nın yardımın kesilmesine çok kızdığını, bu kızgınlığını da Ay’ı kan kırmızıya çevirerek göstereceğini söyler.

Ertesi gün akşam Ay tutulması başlar ve Ay’ın rengi tutulmadan dolayı kızıla döner. Kolomb’un oğlu, o anı günlüğüne şöyle yazmış:

“İnleme ve feryatlarla birlikte, her yerden gemilere doğru geldiler, yiyecek ve içecekler getirdiler, Tanrı’ya onları affetmesini söylemesi için amirale yalvardılar”

Kolomb kum saatine bakar, 48 dakika süren tutulma bitmek üzeredir. Onlara Tanrı’nın kendilerini affettiğini ve Ay’ı birazdan normal rengine çevireceğini söyler…

Tutulma biter, Tanrı tarafından affedilen yerliler de mutludur, evrenin işleyişini bilen Kolomb da..

“Cehalet her zaman köleliği getirir” diye yazar seyir defterine..!

Haziran 1503

Photo by Cookie the Pom on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.