İKİNCİ EL KIYAFET ALIM SATIMI

İkinci El Kıyafet Alım Satımı

 İkinci El Kıyafet Alım Satımı ..Daha önce hiç artık giymediğiniz, size küçük gelen, modelini eskisi kadar beğenmediğiniz kıyafetleri birine verdiniz mi?
Mutlaka yapmışsınızdır bunu. Kimimiz kardeşine, kimimiz kuzenine, kimimiz ise yardım amaçlı ihtiyacı olan birine kucak dolusu kıyafetini mutlaka göndermiştir. Belki de yerine yenisini koymak günümüz şartlarında eskisi gibi mümkün olmadığı için türeyen ve buradan da inanılmaz yürüyen uygulamalar sayesinde durum çok değişti. Artık eskisi gibi dağıtmak yerine satıyoruz! 

İKİNCİ EL KIYAFET ALIM SATIMI
ÖNCELİKLE UYGULAMALAR HAKKINDA

 Gardrops, Dolap vb. uygulamalar hayatımıza çok hızlı girdi. Eskiden toz bezi yapılan, giyilmeyen tişörtler bile bu sitelerde rağbet görebiliyor. Öyle ki Trendyol gibi büyük bir alışveriş sitesinin içinde bile kendine yer edinmiş durumda. Bu sistemlerde alışveriş hem çok uygun hem de çok kolay. Sadece ikinci el giyim için değil, yeni etiketli, hiç kullanılmayan ürünleri bile bulabiliyor, piyasa değerine göre daha uyguna satın alabiliyorsunuz. Ayrıca pek çok avantaj sağlarken çevre dostu da oluyorsunuz. 

Bir tişört için harcanan su miktarı 2700 litre! Yaklaşık 13.500 bardak su… 

Aradığınız her tür ürünü, her döneme ait giyim stilini, ihtiyacınız olan her şeyi bulup dünyayı da koruyorken neden bu kadar önyargılı olalım ki? Sonuçta dünyadaki tatlı su rezervine de baktığımızda tükenebilir olanı tüketmek üzereyken… 

İKİNCİ EL KIYAFET ALIM SATIMI
UYGULAMALAR HAKKINDAKİ DENEYİMLERİM 

İkinci el kıyafet alım satımını da başladığım ilk günden beri hayretle takip ediyor, severek satış yapıyor, beğendiğim harika ürünleri de kolayca alabiliyorum. Hediye gelip kullanmadığım, hiç beni tamamlamayan güzel ürünlerimi ise değiştirebiliyorum. Peki nasıl?

 • Öncelikle uygulamalardan herhangi birine üye olmalısınız. Mail adresi ve şifre ile kolayca üyelik aldıktan sonrası ise çok basit. 
 • Eğer bir ürün satmak istiyorsanız öncelikle ürün için makul bir teklif vermeli, ürününüz hakkında detaylı bilgi vermeli, varsa sorununu da hem fotoğraf ekleyerek belirtmelisiniz. 
 • Eğer ürün almak istiyorsanız istediğiniz ürünü filtreleyip bedeninize ve istediğiniz fiyat aralığına göre aratmalısınız. 
 • Ürün satarken size verilen teklifleri değerlendirir ve ürününüzü o fiyattan satmak isterseniz mesaj olarak gelen teklifi kabul edip karşı tarafın satın almasını bekleyebilirsiniz. 
 • Kargo ücreti en çok merak edilen durum. Satın alan kişinin ödediği hizmet bedeli dışında ekstra bir kargo ücreti yok. Hizmet bedelinin amacı, uygulamanın sizi koruması. 
 • Satın aldığınız ürün size belirtildiği gibi ya da fotoğrafta göründüğü gibi değilse paranız siz onaylamadan satıcıya ulaşmıyor. Uygulama ise onaylanmasını takdir de devreye giriyor. Şikayetinizi kolayca oluşturabiliyorsunuz. 
 • Ürün satın alırken ise beğendiğiniz ürüne siz teklif verip karşı tarafla iletişime geçebiliyorsunuz. 
 • Ürünlerde toplu alım ya da satım durumunda belli bir yüzde belirleyerek yapılan indirimler sayesinde çok alıp az ödeme şansını elde ediyorsunuz.
 •  Uygulamalarda farklı markaların farklı ürünlerini gezme imkanınız da oluyor.
 • Hatta pek çok internet üzerinden online satış yapan mağazalar bu sitelerde de kendine sayfa açıp normalinden daha uygun satış yapabiliyor.

İKİNCİ EL KIYAFET ALIM SATIMI – DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

 Her yararlı şeyin biraz zararı olduğu gibi bu sitelerde farklı durumlarla karşılaşmak ne yazık ki mümkün. Bu yüzden özellikle alan taraf olduğumuzda dikkatli olmakta fayda var. 

 • Öncelikle beğendiğiniz ürüne bir teklif gönderin ve karşı tarafın cevabını bekleyin. Böylelikle aktif olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ürünü satan kişinin profiline girdiğiniz zaman karşınıza o kişinin ne zaman üye olduğu ve ne kadar zaman önce aktif olduğu belirtiliyor. 
 • Verilen cevabın sonunda mutlaka o kişiden ürünün farklı açılarda çekilmiş fotoğraflarını göndermesini isteyin. Bu durum güveninizi artırabilir. 

Bir ürün alırken satış yapan kişinin profilinde gezin, daha önce kaç ürün satmış, kaç ürün almış, bunları kontrol edin. 

 • Aynı şekilde satış yapan kişinin profiline eklediği diğer ürünlere ve toplu alımlarda ne kadar indirim yüzdesi eklediğine dikkat edin. Böylelikle belki de birden çok ürün beğenip çok daha uygun fiyata alma şansınız artar. 

Kargo süresi ise üç gün, sattığınız ürünü üç gün içerisinde kargoya vermelisiniz. 

 • Uygulamalar pek çok kargo şubesi ile anlaşmalı. Ürün satıldığında siparişler bölümünden kargoya verilmesi gereken ürünleri seçip istediğiniz kargo şubesinden bir kod alıyorsunuz. Kargo şubesinde sadece bu kodu vererek ürün kargoya veriliyor.

 Daha evlenmeye karar vermeden önce bile bir gelinliğe 10.000 gibi rakamlar vermek çok saçma geliyordu. Harika bir gelinliği (Satıcı 8.500 liraya diktirmiş.) 850 TL gibi bir fiyata alıp iki düğünde de severek giydim! Hiç de pişman değilim, sonrasında ise düğünden kalan ne varsa aynı uygulamada sattım. Daha minimal eşyaların hatırasına inananlardansanız harika bir fırsat! 

 • A markasına ait çok beğendiğim fakat uçuk rakamlardaki ürünlerin pek çoğunu ise çok uygun fiyata satın aldım. Alışveriş delisi biri olarak dolabımda artık giymediğim fakat atmaya da kıyamadığım her şeyimi de sattım. 
 • Hem çok faydalı hem çok ekonomik hem de doğaya da katkı sağlayan bu uygulamada biraz gezinmelisiniz. Dolaplarda ise bahar temizliğine şimdiden başlamalısınız. 

Ne dersiniz? Bence harika bir fikir! 

Photo by Onur Bahçıvancılar on Unsplash
Photo by Shanna Camilleri on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.