Netflix’de izleyebileceğiniz gençlik dizileri

Size sık sık, belki biraz da fazla sık polisiye dizisi önerdiğimin farkındayım bu nedenle bir değişiklik yapıp daha çıtır çerezlik gençlik dizileri önermeye karar verdim bu yazımda. Bu gençlik dizileri derin felsefi anlamlar içermeyen ama izlerken eğleneceğiniz, zamanında biz de ergendik diyeceğiniz diziler. Şimdiden keyifli seyirler dilerim, sizlerin de tavsiyelerini duymak için sabırsızlanıyorum.

On My Block

on my block

13 – 15 yaş civarı ergenlerin duygusal savaşları, bir miktar çetecilik ve macera peşinde koşarak yoktan olay var etmek hoşunuza gidecekse bu diziyi seversiniz. 3 sezon, toplam 28 bölümden oluşuyor. Çok merak ögesi bulunduran bir dizi değil ama akıcı. Bence ağır bir film ya da dizi izledikten sonra ya da nispeten depresif bir dönemde izlenmesi daha keyifli olur. Size kendinizi ya da hayatı sorgulatmaz, yormaz.

Never Have I Ever

never have i ever

Gerçek bir ergenlik dizisi daha. Ben ikinci sezonunu bir günde bitirdim. (Evet, o kadar boş bir hayatım var.) Babasının ölmesiyle sarsılan 16 yaşındaki Devi Vishwakumar’ın seksi Paxton ve entel Ben arasında kalması, doğru – yanlış kavramları arasında bocalaması hikayenin temel çerçevesi. Fakat 16 yaşındayken doğru nedir ki? Dizi 2 sezon, toplam 20 bölüm. Esas kızımızın Hintli olması bence havalı bir etken olmuş. Ailesinin İngilizce aksanlarını dinlemek keyif veriyor.

Dipnot: Paxton rolündeki Darren Barnet 30 yaşındaymış. 30 mu? Gerçekten mi?

 Riverdale

riverdale betty archie judhead veronica

Archie Comics’i bilir misiniz? Akıllı Betty ve çekici Veronica arasına kalan turuncu çocuk hani? Riverdale de Archie Comics karakterlerinden uyarlanmış bir gençlik dizisi fakat bayağı suç ögesi barındırıyor. Evet, polisiye dizi önermeyeyim dedim ama suç dünyasının kaçınılmaz cazibesi beni bataklığına çekiyor. Riverdale gençliği maalesef sınav stresi, kıskançlık ve cinsellikle uğraşacak yaşta çocukların sırlar ve çetelerle savaşını anlatıyor. Bir süre sonra biraz boğabilir, belli aralıklarla izlemek ya da arada başka dizi ye bakmak bence boğmaması için uygun olur. Şu anda Netflix’te 4 sezonu, toplamda 76 bölümü var.

Elite

elite gençlik dizileri

İlk üç sezonu gayet heyecanlı ve yüksek tempoluydu Elite’in. Okulları yandığı için devlet okulu yerine bir süre zenginlerin okuluna gitmek zorunda kalan 3 öğrenci aracılığıyla sınıf savaşları, kültürel farklılıklar ve gençlerin ne kadar acımasız olabileceği anlatılmış, işlenen bir öğrenci cinayetiyle de bu motifler perçinlenmiş. Bu diziyi izlerken düşündüğüm şey duyguların ve ergenliğin her ülkede aynı olmasıydı. Benzer bir senaryo her ülkede yaşanabilir, her kültüre uyarlanabilir. Son sezonu izlemedim maalesef çünkü sevdiğim birçok karakterin ayrılması beni üzdü. Sanırım yeni sezonunda hikâye başka bir yöne evrildi. Yine de şans verilebilir. Toplam 4 sezon, her sezon 8 bölümden oluşuyor.

Netflix Elite için bir de üçer bölümden oluşan kısa hikayeler serileri çekmiş. Her bir seri toplam bir saat civarı. Seriler sırasıyla şöyle:

  • Guzman, Caye ve Rebe
  • Carla ve Samuel
  • Nadia ve Guzman
  • Omar, Ander ve Alexis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.