Umut Taciri Nedir?

Umut Taciri Nedir?

Umut taciri nedir? yazısı, aslında herkesin düşeceği basit gelecek planlarının arasına sıkışmış birkaç yüzlükten ortaya çıkıyor. Ama gelin önce umut taciri ne demek ona bakalım. Sonra da insanların umutlarıyla nasıl oyunlar oynanabileceğine dair yaşanmış bir örnekle sizlere aktaralım.

Umut Taciri Nedir?

Umut taciri ; Gerçekleştirmeyeceği vaatlerle insanları kandırarak çıkar sağlayan kimse anlamına geliyor.

(https://nedirara.com/umut-taciri)

İnsanlara umut satarak, onların elindeki üç beş kuruş parayı da kapıp kaçan, niteliksizler veya nitelikli dolandırıcılık olarak geçiyor aslında.

Umut Tacirliğine Bir Örnek:

Geçen günlerde sosyal medya hesaplarından birinde dolanırken, bir ajans ismiyle birlikte şöyle bir ilan gördüm: “ Dizi ve filmlerde oynayacak deneyimli, deneyimsiz çocuk ve yetişkin oyuncu aranıyor. Başvuru için tıklayınız.”

Merak ya bu, insanınn aklında olmasa bile bir denemek geliyor içinden. Hoop, hemen başvuru sayfasına yönlendirildim. Neyse formu doldurdum. Beklemiyorum birşey ama bir hafta sonra telefonum çalmaya başladı. “Ben bilmemne ajansından bir zat,  İşte bir form doldurmuşsunuz, biz inceledik, sizi görüşmeye davet etmek istiyoruz vs vs. Görüşme yeri ve zamanı size mesaj olarak iletilecektir….”

Oooo diyorsunuz, ama ne ajansın adını hatırlıyorsunuz, ne başvuru adresini… 

Neyse bir bilgilendirme mesajı geliyor: “ bilmemne cast, önbaşvurunuzu değerlendirdik, sizlerle yüzyüze görüşme yapmak istiyoruz. Bu tarihte bu saatte, burada olunuz….”

Arıyorsunuz muhattap olduğunuz numarayı, soruyorsunuz; “Fotoğraf çekim ücreti var mı? Ne kadar?”

Cevap şöyle geliyor: “Ücretsiz bir tanışma etkinliği, birkaç deneme çekimi yapılacaktır. Biz şu, bu, o dizilere cast sağladık. Şu filmleri izlediniz mi? Oradaki bu, şu, o oyuncu bizim cast ajansımızdan… vs vs…”

Tamam diye düşünüyorsunuz…

O gün geliyor, gidiyorsunuz adrese. Girişteki görevlilerin elinde yüzlerce kişinin olduğu listeyi görüyorsunuz. Arasından söylediğiniz ismi bulmaları 2-3 dakikanızı alıyor. Gösterilen yerde beklemeniz söyleniyor ve başlıyorsunuz beklemeye. Sıranız geliyor, Sizi başka bir bölüme alıp vaatlerde bulunmaya başlıyorlar. Ama neler neler, kendinizi bir an pembe bir dünyaya adım atmış gibi hissetmenizi sağlıyorlar.Sonra da bir deneme çekimi yapalım haydi deyip, kameralı bir odaya alıyorlar sizi. Saçma sapan bir iki sorudan sonra, “ aaaa muhteşem performans, bir iki çekime hiç bir çekingenlik kalmaz. Biz sizinle üç yıllık sözleşme imzalamak istiyoruz. Yalnız ajansımıza kaydolmanız için 1.800 TL kayıt ücreti alıyoruz. Siz bu parayı ödedikten sonra, ölçüleriniz alınıp fotoğraf çekimine gireceksiniz. Sonrasında ise, fotoğraflarınızı kendi albümlerimize ekleyeceğiz. Sizi hafta içi arayıp yer ve zaman söyleyip çakimlere çağıracağız. vs vs …. Aman Allah’ım… Nasıl bir uzaya fırlatmalar, nasıl bir atıp tutmalar…

O an imzalarsanız, biliniz ki bir senet imzalıyorsunuz. Ama ben bir araştırayım, bir soruşturayım dediğinizde, nelerle karşılaşıyorsunuz nelerle.

Daha önce bu insanlara parasını kaptırıp, onlar tarafından tehdit edilenlerle, senetlerini zorla tahsis edenlerle, arayıp muhattap bulamayanlarla…

Siz düzenin farkına vardığınızda etrafınıza bakıyorsunuz ve sizin gibi birçok insanın bulunduğunu farkediyorsunuz. Herkes bir umudun peşinden gelmiş, bulmuş buluşturmuş, getirmiş ve üç yıl boyunca beklemeye hazır. Uyarmaya çalışsanız da sizi pek ciddiye almıyorlar. Hatta suratınıza garip bir ifadeyle bakıyorlar. Size tek kalan oradan sessizce uzaklaşmak oluyor. Tüm o insanları umut tacirlerinin kucağına sessizce bırakarak…

Polis kısmı için ise, herhangi bir dolandırıcılığı kanıtlayamayacağınız için işe yaramıyor. EK bilgi…

Umut Tacirlerinin Tuzağına Nasıl Yakalanmayız?

Umut tacirleri “umut” satıyor adı üzerinde. 

Sizin çokta bilginiz olmadığı bir konuda yapacağınız atılımda kolay yem olmanız çok  normal. Öncelikle hangi sektörle ilgileniyorsanız, o sektörde olan güvenilir kişilerden işin nasıl geliştiğini, ilerlediğini detaylıca öğrenin. 

Sonrasında ise güvenilir firmalar ya da bağlantılarla devam edin. İnternet şu anda göldeki sazanları avlamaya çalışan ahlaksız balıkçılarla dolu bir ortam. Sazan olmayın.

Size vaad edilen her şeyi araştırın. Firma ismi, sizi arayan numaralar… İnternette “ sikayetimvar.com” sitesinden muhakkak başlıklara bakın. Daha önce birçok kişinin canını yakan nitelikli umut tacirlerinin sizler üzerinde de aynı taktiği denemeye çalıştığını göreceksiniz.

Ne olursa olsun, bu tarz insanlarla herhangi bir sözleşme imzalamayın. 

İyi insanlarla karşılaşmanız dileğiyle…

Photo by CARL HUNLEY JR on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.