Yaşamak Nedir?

Yaşamak Nedir? Hayatınızdan Memnun Musunuz?

Hayatınızdan Memnun Değil Misiniz?

Özellikle ekonomik olarak denendiğimiz bu günlerde “Yaşamak Nedir?” sorusunu kafamızın içinde döndürüp duruyoruz. Evet belki şu an ülkemizin, ailemizin, kendimizin içinde bulunduğu durumdan, hayattan memnun değiliz. Belki bazı şeyler bizi sandığımızdan daha çok yoruyor ve sandığımızdan daha çok yıpratıyor. Ama…

Ben size “ yaşamak nedir?” sorusuna bir cevap niteliğinde, geçen günlerde ben bu soruların cevaplarıyla boğuşurken karşıma çıkan alıntı bir hikaye sunmak istiyorum.

Yaşamak Nedir? 

O bayram bana ayakkabı almaya karar verdiler. Hazır ayakkabı satan mağaza yoktu şehirde. Tek ayakkabı yapan dükkanında ayakkabıcı çıplak ayağımı bir kartonun üzerine koydu, iyice basmamı söyledikten sonra ağzındaki kurşun kalemi eline alıp ayağımın çevresini çizdi.

O ayağımın çizildiği karton benim ayakkabı numaramdı. Günlerce yeni ayakkabılarımın hayalini kurdum. Babamın anlattığına göre ayakkabılarım siyah ve bağcıklı olacaktı. Kapının her çalınışında koştum. Ayakkabılarım bayramdan bir gün önce geldi, siyah-bağcıklı. O gün onları giymedim. Bayram gecesi yatağımın altına yerleştirdim yeni ayakkabılarımı. Arada bir kalkıp kutusundan çıkartıyor, yere koyuyor, yukarıdan, yandan, önden bakıp duruyordum. Parlak ve yuvarlak burnunu gecenin karanlığında kim bilir kaç kez okşadım. Uyku girmedi gözüme.

Sabahleyin ev ahalisi kalktığında, ayakkabı kutusu kucağımda sandalyede oturuyordum ben. Ayakkabımı babam giydirdi. Ayağıma olmamıştı ayakkabılarım, dardı ve canımı yakmıştı. Ama bunu babama söylemedim. O “Sıkıyor mu?” diye sordukça “Hayır” yanıtını veriyordum. “Dar, ayağımı acıtıyor” desem, geri gidecekti ayakkabılarım ve ayakkabıcının hemen bir yeni ayakkabı yapması olanaksızdı.

O bayram sabahı canım yana yana yürüdüm. Bir süre sonra acı dayanılmaz oldu.

Dişimi sıktım. Topalladım. Soranlara “Dizimi vurdum” dedim, ama ayakkabılarımın ayağımı sıktığını kimseye söylemedim. Doğrusunu isterseniz yaşam da dar ayakkabıyla yürümektir.

  • Kimi zaman dar bir maaş, kimi zaman sevimsiz bir iş…
  • Kimi zaman bir mekan dar ayakkabı olur bize, kimi zaman bir çevre,
  • Kimi zaman bir sokak, ya da bir şehir…
  • Kimi zaman dostluklar, arkadaşlıklar, beraberlikler bir dar ayakkabıya dönüşür.
  • Kimi zaman dar ayakkabıdır zaman, geçmek bilmez.
  • Kimi zaman zenginlik, kimi zaman başınızı koyduğunuz yastık…
  • Canınız Yanar. Topallaya topallaya gidersiniz.
  • Sonradan Öğrendim… Yaşamın; DAR AYAKKABI İLE YÜRÜME SANATI OLDUĞUNU…!

Fotoğraf Kaynak: http://www.pusulagazetesi.com.tr/m_6538/eski-yillarda-eski-bayramlarda/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.