Balkabağı Pidesi Tarifi, Nasıl Yapılır? Püf Noktaları, Yapılışı

Balkabağı Pidesi

Bulgaristan’ın yöresel tatlılarından sayılan Balkabağı Pidesi isminden dolayı ‘tuzlu börek’ izlenimi verse de aslında nefis bir tatlı. Balkabağı böreğimizden farkı daha az yufka içermesiyle balkabağı tadını daha yoğun hissetmeniz ve fırında değil de ocakta pişmesiyle çok daha kısa sürede hazır hale gelen, böylece enerjiden tasarruf etmenizi sağlayıp zamandan da kazandıran pratik bir tatlı. Az malzemeyle çok iş; tam bir gelenek görenek işi.

20 dakikada hazır
8 kişilik

İçindekiler

 • 3 dilim orta boy balkabağı
 • 2,5 su bardağı şeker
 • 1-2 su bardağı ceviz
 • Yufkası için
 • 1 su bardağı un
 • 1 kahve fincanı su

Balkabağı Pidesi Hazırlanışı

 1. Kabakları rendeleyin
 2. Eğer kabağınız çok kuruysa şekerini ilave ettikten sonra biraz bekleyerek hafif sulanmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Şeker ve cevizini ilave edip karıştırın
 4. Kabağınız çok şekerliyse damak tadınıza göre şeker miktarını azaltabilir, şeker kulanmak istemezseniz bal, elma özü, hurma özü gibi doğal tatlandırıcılar tercih edebilirsiniz.
 5. Yufkanızı 3 adet olacak şekilde açın.
 6. Un ve su ile yaptığınız hamur, kulak memesi kıvamında olsa kafi ? hamurun biraz dinlenmesi daha kolay açmanızı sağlar. Yufkanızı açarken, kullanacağınız tepsi boyutunda açmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 7. Tepsinizi yağlayıp açtığınız yufkanın birine zemine serin üzerine bolca kabaklı karışımdan döküp tekrar yufka ile örtün aynı işlemi bir kat daha yapın ve ocağın üzerine alın. İki gözü de yakıp tepsinizi çevirerek 10 dk. kadar pişirin aynı işlemi üst yüzü içinde yapın. Tarlaya gidip geldiğinde tatlınız hazır.

Balkabağı Pidesi için İpuçları

Pidenizin üst yüzünü pişirmek için çevirmek biraz zorlayabiliyor. Bunun için aynı ebatlarda başka bir tepsinin altına yağlı kağıt sererek pidenizi üzerine ters çevirmek işinizi kolaylaştırabilir.
Hazır yufka ile de yapabilirsiniz ancak hazır yufkalar tuzlu olduğundan tuzlu bir tat verebileceği aklınızda olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.