Bir Seferde Okuyup Bitirebileceğin Kısa Kitaplar

Bir Seferde Okuyup Bitirebileceğin Kısa Kitaplar

Kitap okumayı seviyorum ama çok vaktim yok ya da kitap okumaya yeni başladım, ısınmak istiyorum diyorsan işte sana edebiyat dünyasını sevdirecek kısa kitaplar:

Kırmızı Pazartesi / Gabriel Garcia Marquez

İşleneceğini herkesin bildiği ama vurdumduymazlık yüzünden hiç kimsenin engel olmadığı bir cinayet düşün. Marquez’in gençliğinde şahit olduğu, yakın bir arkadaşının başına gelen bu olay kitabına konu olmuş. Hikayenin sonu başından belli, Santiago Nasar’ın öldürüleceği daha ilk cümlede söyleniyor. Buna rağmen hikayenin heyecanı bitmiyor. Nobel ödüllü yazarın bu hüzünlü kitabına başladığın an zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın.

Kasiyer / Sayaka Murata

Sayaka Murata’nın bu hikayesi 18 yaşında 36 yaşına kadar yarı zamanlı kasiyerlik yapan Keiko üzerinden toplumsal baskılara değinen bir hikaye. Kitapta mahalle baskısı, toplumsal normlara uymak gibi kavramlar işlenirken Keiko’nun ancak markette bir yer edinebilmesi, kasiyer kimliği üzerinden bireyselleşebilmesi anlatılmış. Oldukça akıcı bir hikaye.

Genç Werther’ın Acıları / Goethe

Yine hüzünlü bir kitap, bir mektup roman. Genç Werther’in Lotte’ye olan platonik aşkının etrafında şekillense de birçok insani duyguya hitap ediyor, sadece aşka değil. Yayımlandığı dönemde intihara teşvik ettiği ve insanları melankoliye sürüklediği sebebiyle tepkilerle karşılaşmış bir eser. Bu tepkiler, kitabın içtenliğinden ve duyguları birebir bize aktarabilmesinden kaynaklı. Sıradan bir platonik aşkın ötesinde insanın aşka yüklediği anlamları ve aşkın sürükleyiciliğini anlatan bu kitabı okumadıysan mutlaka okumalısın.

Bir Seferde Okuyup Bitirebileceğin Kısa Kitaplar

Kan ve Gül / Alper Canıgüz

Alper Canıgüz’ün herhangi bir kitabını okuduysan bilirsin, tarzı Garcia Marquez’in büyülü gerçekçilik tarzına yakın. Kan ve Gül’de olaylar zinciri Aziz Bey’in bir kuru temizleme dükkanına gitmesiyle başlıyor, sonrasında kendini bir şekilde geçmişinin ortasında buluyor. Geçmişe müdahale etmesi gereken Aziz başarılı olabilir mi, daha sonra kendi dünyasına dönebilir mi derken birkaç saatte bitecek, hüzünden arınmış, eğlenceli bir kitap. Alper Canıgüz’ün tüm kitapları aynı şekilde akıcı ve eğlenceli, hepsini okumanı öneririm.

Erken Kaybedenler / Emrah Serbes

Behzat Ç. dizisini izlediysen Emrah Serbes’e aşinasındır zira Behzat Ç Emrah Serbes’in kurgusal karakteri. Kara mizah tarzının öncülerinden olan Serbes’in Erken Kaybedenler kitabı Serbes’le tanışmak için ideal bir kitap. İçinde birkaç hikaye var, ana karakterler genç oğlanlar. Okuyan istisnasız herkesin kendi küçüklüğünden bir parça bulacağı bir kitap. Hem gülmek hem hüzünlenmek için ideal, mizahi tarzda olmasına rağmen biraz da felsefik. Yani hem gülmeli hem düşünmeli bir kitap olsun diyorsan kısa kitaplar listende 1 numara olabilir.

Bizi Instagram’da takip etmeyi unutma.

Daha fazla kitap önerisi için tıkla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.