Evde Verimli Çalışma: 10 Altın Kural

Evden Çalışmanın 10 Altın Kuralı

A Dostlar, sizlerle evde verimli çalışma yöntemlerimi paylaşmak istiyorum. Zor günlerden geçiyoruz. Umarım geçicidir, bilemiyorum. Bildiğim kısım, şu an bir çoğumuz bu stresli ortamda evden çalışıyoruz. İş stresine alışkınız ama sevdiklerimize bir şey olacak kaygısı hepsinden daha zor. Ve eminim ki; bütün bu felaketler başımıza gelmeden önce, bir çoğumuz evden çalışılabileceğimiz bir iş hayal ettik. Ah keşke dedik, bir imkan olsa, ömrümü çürütmeden, metrobüslerde sürünmeden bir iş yapabilsem ama şimdi olanlar hayallere pek uymadı. Hayaller hayatlar…

Bazılarınız yeter ki bu felaket bitsin koşullarıma razıyım noktasına geldi mi? Olsun… Umudu elden bırakmamakta fayda var. Ben sizler için dışarı çıkmıyorum, evden çalışıyorum. Belki sizler de benim için çıkmıyorsunuzdur, ne güzel. Çok teşekkür ederim. 

Olaylara iyi tarafından bakmaya gayret ediyorum, her ne kadar ‘çok zor’ olsa da telkin ediyorum kendimi. Bu zor süreçte son üç yıldır evden çalışan bir insan olarak uygulamaya gayret gösterdiğim evde verimli çalışma yöntemlerini sizlerle paylaşmak istedim. Daha önce duyduğunuz belki gülüp geçtiğiniz tüyolar ama bu sefer hepsi denenmiş onaylanmış.

Evden Çalışmanın 10 Altın Kuralı
Evden Çalışmanın 10 Altın Kuralı

Evde Verimli Çalışma Önerileri

Evden çalışmanın 10 altın kuralından en önemlileri nelerdir, evden daha verimli çalışmak için neler yapmalıyız? Haydi hep birlikte bakalım.

1. Rutin İyidir

Yıllardır bir rutininiz vardı. Tecrübelisiniz. Hadi bakalım onu eve uyarlayalım. Mümkünse vücudunuzun alıştığı saatte kalkın. Yolda geçirdiğiniz saatleri kendinize ayırın. Yok ‘ben zaten az uyuyordum, mahvoluyorum’ noktasında iseniz, uyandığınız saate yarım saat ekleyelim ama şimdiden anlaşalım çalar saati ertelemek yok. 

2. Kahvaltı Kraldır

Birazcık lüksten kimse hemen şımarmaz. Normalde evde yapamıyorsanız bile kendinize basit, hızlı bir kahvaltı hazırlayın. Metabolizma da bu günlerde çok önemli. Tabii, Van Kahvaltı Evi’nde değiliz makul olalım. 

3. Evde Verimli Çalışma: Giyim Kuşam 

Öyle pijamayla gün geçirmek, en fazla bir pazar aktivitesi olarak eğlencelidir. Halbuki sizi birazdan müdürünüz arayarak hiç de kafanıza yatmayan şeyler isteyecek. Gerçekten işe gider gibi giyinin. Tabii siz işe giderken üstüne gri altına kahverengi giyiyorsanız, o sizin sorununuz, ama benim tavsiyem beş dakika içinde evden çıkabilecek kadar giyimli olmak. 

4. Düzen İşleri Kolaylaştırır

Düzenli ortamların insan psikolojisine iyi yönde etkileri her zaman konuşula gelmiştir. Hatırlayın bir zamanlar üniversite sınavlarına hazırlanırken düzenli bir odada ders çalışın diye anlatırlardı. O zaman ergendik, itiraz ettik ama artık -kendi adıma otuzlarını süren bir insan olarak- bu tezin doğruluğunu kabul ediyorum. 

5. Evde Verimli Çalışma: Ev Ofisi

Bilmem sizin ofisiniz var mıydı? Benim hiç olmadı. Dolayısıyla bilgisayarın olduğu herhangi bir masa benim çalışabilmem için yeterli. Kısacası bir masa edinin mümkünse yakınında bir cam olan, bir şekilde gün ışığı alan bir masa. “Yok koltukta kaykılayım”, “vay efendim yatakta uzanayım” yapmayın. Evin ısısını mutlaka ayarlayın, çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Sabah ve öğle molasında havalandırmayı unutmayın. 

6. İhtiyaçlarınızı Yanınızda Bulundurun 

Ortamınızı toparladınız. Şimdi gelelim ihtiyaçlarınıza. Mesleğinize göre artılar olacaktır ama; bilgisayar, çoklu priz, defter-kalem, telefon şarj aleti, bir şişe su ve bir kase sağlıklı atıştırmalık -altını çiziyorum sağlıklı- masanızda olsun. Bütün hazırlıkları tamamlayıp bir bardak kahve yapıp oturduğunuzda öğle arasına kadar kalkmayacağınızı düşünün. Böylelikle benim gibi nerde olursa olsun telefon konuşmalarını yürüyerek yapan biri değilseniz sadece tuvalet ihtiyaçları için kalkarsınız. 

7. Evden Bile Olsa Çalışacağını Kabullenme 

Evet evinizdesiniz. Ve evet isterseniz birazdan kadın kuşağının gizemleri arasında boğulabilir ya da öğle vakti “Müge Anlı” ile akıl sınırlarını aşan olayları çözümleyebilirsiniz. Emin olun bu düzenin süre gitmesi için size hiç ihtiyaç yok. O programların yeterince izleyicisi zaten mevcut. Ama o evi geçindirmek yahut o hayatı sürdürmek için sizin işinize ihtiyacınız var. Evde verimli çalışma istiyorsanız, televizyonu açmayın. Normalde çalışırken dinliyorsanız hafif bir müzik tercih edebilirsiniz. 

8. Evde Olmana Rağmen Çalışacağını Kabullendirme 

İşte benim içimi dökeceğim başlık, yılardır beklediğim overlokçu ayağıma geldi. Bilen beni de yeşillendirsin, neden evden çalışmak bir çalışma modeli olarak insanlarca kabul görmüyor? Kendi adıma gayet ciddiyetle çalışıyorum bir şirkette yaptığım işlerin hepsini fazlasıyla yapıyorum. Çalışıyorum ya da şunu yetiştirmem lazım dediğimde telefonun ucundan biri bana mutlaka -ohhhhh, evdesin, minvalinde bir açıklama yapıyor. 

Neyse içimi döktüğüme göre konuya geri döneyim. Aileniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz ya da kediniz kimle yaşıyorsanız onları çalışmanız gerektiğine dair bilgilendirin, mümkünse önemli bir durum olmadıkça rahatsız edilmek istemediğinizi belirtin. Hatta anlamasalar bile çocuklarınıza çalışmanız gerektiğini anlatın. 

9. Evde Verimli Çalışma: Konsantrasyon Her Şeydir!

En zoruna ve aynı zamanda en önemli kısma geldik. Şimdiye kadar okuduğunuz bütün taktikler konsantrasyon içindi. Eğer bunu başarırsanız normalde bir saatte yaptığınız işi, evinizde çok daha kısa sürede daha hatasız yaptığınızı göreceksiniz. 

Çoklu göreve alışkınız, çoğumuzun işleri böyle ama evde çalışıyoruz diye evle ilgili yapılması gerekenler yani yemek, temizlik, alışveriş vs. çalışma gününe dahil değil. Enerjinizi doğru yönetmeniz gerekli önce şunu bunu halledeyim kısımları işi içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. Üstelik evin işi hiçbir zaman bitmez.

10. Bitti Dersem Bitmiştir!

Bazen işyerinde işler yolunda gitmediğinde ya da mesailere rağmen bitiremediğimizde yolda hatta evde bile işi düşünmeye devam eder ve stresimizi arttırırız. O zamanlarda herkes bize, işi işte bırakmamızı tavsiye eder. İşte bu tavsiyeye bu zamanlarda uymaya çalışalım. Evet gündüz çalıştık hatta evde verimli çalışma için elimizden geleni ardımıza koymadık. Şimdi mesaimiz bitti. Artık işi işte bırakalım. 

Eğer eviniz uygun ve bütün bunları kendinize bir oda ayırabilerek yaptıysanız ne ala, kapısını kapatıp çıkın. Ama çalışma ortamınızı mutfak, salon gibi akşam kullanmaya devam edeceğiniz bir alanda oluşturduysanız bir kutu, sepet ya da çanta alıp çalışma malzemelerinizi kaldırın ve evinize şimdi gelmiş gibi hayatınıza devam edin. 

Artık evden çalışmayı tecrübe ettiniz, o hayalini kurduğunuz iş değişti mi? Yoksa hala aynı mı? 

Kapak fotoğrafı: Photo by Alexa Williams on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.