Eyvah 30 Yaş Geliyor!

eyvah 30 yaş geliyor

30 yaş geldi gelecek, yaklaştıkça da birçok kaygıyı yanında getiriyor. Arkadaşların bir kısmı evlenmiş, çoluk çocuk sahibi olmuş, hayatını bir düzene oturtmuş. Annenin hep gösterdiği komşunun kızı kolunda bilezikleriyle gün gün geziyor. Arkadaşların bir kısmı kariyerine odaklanmış, birazı devlete kapak atmış birazı hayalindeki işi kurmuş. Herkes işinde gücünde. Sen ise akşamları elinde bir paket Cicibebe bisküvi, Netflix karşısında vakit öldürüyorsun. Bir yandan hayatı sorguluyorsun. Herkesin hayatı yolunda, benimki neden değil?

30 yaşına kadar her şeyi yoluna koymak zorunda mısın?

İşin aslı, değilsin. Günümüzde bir furya var, herkes genç yaşta her şeyi başarıyormuş gibi ama bu buzdağının görünen kısmı sadece. 30 yaş sendromu sana her şeyi olduğundan büyük ya da küçük gösteriyor, hepsi bu. Bunun dışında henüz evlenememen, kariyerini oturtamaman, hayatta kendini ve ne istediğini bulamaman öyle normal ki.

Hepimiz bazı şeylerin belli bir düzende yürümesini istiyoruz ama hayat yolu doğrusal bir çizgi değil. Başımıza çoğu zaman hiç beklenmedik olaylar geliyor, bizler bunların gölgesinde şekilleniyoruz. Hayatının aşkını ya da kendini adayacağın mesleği 30 belki 40 yaşına kadar bulamayacaksın hatta belki hiç bulamayacaksın. Bulamazsan da normal çünkü herkesin hayatta yegane bir amacı yok.

Geçenlerde bir gönderide okudum, 22 yaşına kadar ilk evini almış ol diyordu. İşte bu ve benzeri motivasyon olduğunu zanneden içerikler, sürekli maruz kaldığımız genç yaşta başarı hikayeleri bizim genç yaşta mutsuz ve başarısız hissetmemize neden oluyor. Geç gelen mutluluk da bir başarıdır, yeter ki gelmiş olsun. 22 yaşına kadar ilk evini almak zorunda değilsin hatta günümüz şartlarında bu biraz mucize olurdu. Ki herkes ev almak zorunda da değil, başarının ölçütü ev almak mı? Evlenmek mi? Genç yaşta güzel / yakışıklı bir eşle bayramda aileni ziyaret etmek mi?

Bu duruma üzülüyor, içerliyor olabilirsin ama üzülmek de çok normal. Abartmadığın sürece bu üzüntü seni yeni yollar aramaya, yeni girişimler kurmaya ve farklı fikirlere sevk edebilir. Hayatı üzüldüğün yerden yakalayabilirsin. Yeter ki bunun da normal bir süreç olduğunu, hayatta herkesin büyük bir şeyi başarmak zorunda olmadığını kabullen.

Diğer yazılarım için buraya tıklayabilirsin.

Tüm yazılar için buraya tıklayabilirsin.

Instagram sayfamızı buradan takip edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.