Modern Sanatlar: Kaligrafi Nedir – Güzel Yazı Yazma Sanatı

Modern Sanatlar: Kaligrafi Nedir - Güzel Yazı Yazma Sanatı

Herkes güzel yazı yazmak ister. Nerede bir güzel yazı görsek onlara hayranlıkla dakikalarca bakabiliriz. Yazılara estetik bir görüntü kazandıran “Kaligrafi –  Güzel Yazı Yazma Sanatı nedir?”  Kaligrafinin sanatı üzerine güzel bir yazı hazırladık sizler için. Bu güzel yazıların sahipleri, güzel yazı yazmayı sanat olarak icra edenler var. Ben de onlardan biriyle tanışma şansı yakaladım. Karga Sanat Atölyesi sahibi Muratcan Bölce ile kaligrafi üzerine sohbet ettik. 

Güzel Yazı Yazma Sanatı – Kaligrafi Nedir?

Kaligrafinin tanımı için, harflere güzel şekiller vererek, onları yansıtma şeklidir diyebiliriz. Tarihi çok öncelere dayanan bu sanat, Orta Asya’dan günümüze kadar farklı stiller geliştirerek gelmiştir. 

Dini çevrede- İslam Kaligrafisi – ise ruhu olan bu güzel yazılara HAT veyahut HÜSN-i HAT denilir. Hat sanatı ağırlıklı olarak Arap harflerleri barındırırken, Kaligrafi Latin harflerini barındırmaktadır.


Kaligrafi Sanatı 

Günümüzde sadece kağıt üzerinde kalmayan bu sanat dijital ortamlarda da bizlere eşlik etmektedir. Günlük hayatımızda kullandığımız yazı tiplerinin de kaligrafisanatı içerisinde yer aldığını biliyor muydunuz?
Microsoft Word programında kullandığımız her bir yazı tipi bir kaligrafidir. Kaligrafinin şu an modernleşmesinden önce tarihinin çok eskiye dayandığından bahsetmiştik. Modern kaligrafilerin yanında, kaligrafilerin sergilendiği müzelere de rastlayabilirsiniz. Türkiye’de gezmek isterseniz Sakıp Sabancı Müze’sindeki eserlere göz atabilirsiniz. https://web.archive.org/web/20101125084408/http://muze.sabanciuniv.edu/main/default.php?bytLanguageID=2 

Kaligrafinin modernleşmesinden önce, tarihinin çok eskiye dayandığından bahsetmiştik.

Kaligraf Kimdir?

Kaligrafi sanatını icra eden kişilere kaligraf denir. Kaligraflar, kaligrafide kuralları etkin bir şekilde kullanırlar. Türkiye’de de bir çok kaligraf ve hat sanatçısına rastlayabilirsiniz. Her sanatçının kendine has bir tarzı olduğu için en iyi kaligraf diye bir betimleme yapmamız mümkün değil. Ama bu sanatla ünlenen Herman Zapf, Emin Barın ve Etem Çalışkan’ ın isimlerini verebiliriz diyor, Muratcan Bölce.

Kaligrafiyi icra ederken uyulması gereken Bazı Kaligrafi Kuralları;

  • Yazıya estetik ve zarif bir ifade kazandırmak ( Yazıya başladığınızda o zarafeti içinizde hissedebiliyorsunuz. Kaleminizi kaldırdığınızda ise oluşan görüntü muhteşem bir sanat eseri.)
  • Harflerle anatomisine göre oynamak.
  • Harfler arasındaki mesafeyi doğru ayarlamak.

Yeni Başlayanlar İçin Kaligrafi 

Yeni başlayanlar için kaligrafisanatı nasıl olmalıdır? Nasıl kaligrafi dersi alabilirsiniz?

Bulunduğunuz şehirde yaşayan kaligraflara ulaşarak onlardan ders isteyebilirsiniz. Halk Eğitim merkezleri den de kaligrafi derslerine ulaşmanız mümkün. Online ders olarak düşünürseniz bu derslerin online olarak gerçekleştirilmesi biraz zor, her sanat gibi çok emek isteyen ve güzel yazmak için çok çalışma ve çaba gerektiren bir sanat dalı. O yüzden sizlere tavsiyemiz, öncelikle bir kaligraf ile bir kurs ayarlamanız, sonrasında ise kaligrafi için gerekli olan üstadınızın tavsiye ettiği Kaligrafi Kalemi- Kaligrafi Setini temin ederek Kaligrafik Yazının tüm inceliklerini öğrenene kadar sabırlı ve çalışkan davranmanız.

Değerli bilgilerini bizlerle paylaştığı için Muratcan Bölce’ye KADINVS. ekibi olarak teşekkür ederiz.

Muratcan Bölce Kimdir?

20,08,1991 yılında İzmir’de doğan Muratcan Bölce’nin, resim sanatına olan ilgisi küçük yaşlarda başlamıştır. Yurt içi ve yurt dışında resim üzerine birçok ressam ve eğitmenle çalışan Muratcan Bölce, Ebru, Hat,  Minyatür ve Tezhip derslerine katılmıştır. 

2010 yılında kaligrafiye yönelen ve üstatlarla (Murat İncekara, Erhan Olcay ve Hathat- Kaligraf olarak İlkay Kanar, Mukadder Mustafa Erol ) çalışan Muratcan Bölce, günümüzde İzmir-Ödemiş Halk Eğitim Merkezi’nde Kaligrafinin inceliklerini ilgilenenlere aktarmaktadır. Bu sanat alanında birçok belgesinin yanı sıra, 2020 yılında Unesco Geleneksel Sanatlar Derneği Kaligrafi Sanatçısı belgesi de vardır.

New Orleans ve New Living dergilerinde yazı tasarımcılığı ve illüstrasyon çalışmalarını da sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.