Netflix’den İki Polisiye Belgesel: Tam Kapanmada İki Katil Yakalamak İster Misiniz?

Bu güzel bahar günlerinde tam kapanma söz konusu olmuşken belli ki bir süre daha ekranlarımızın başındayız. Uzun pandemi dönemimizde bütün dizileri ezberlemiş olsak da neyse ki Netflix yeni soluklu yapımlarıyla ilgimizi çekmeye devam ediyor. Tam kapanmada iki katil yakalamak isteyenler için hazırladığım bu yazımda; Netflix’den İki polisiye belgesel sizi ekran başına kilitleyecek.

Netflix’in belgesel yapımları doküman yönünden zengin olması, birebir canlandırmaları, olay yeri fotoğrafları kullanmaları, olaya dahil olan polis ve dedektiflerle birebir röportajlar yapmaları gibi sebeplerden dolayı oldukça başarılı. Kurgular sürükleyici, yapımların birkaç bölümden oluşması da sıkılmadan izlemeyi mümkün kılıyor, üstelik bir an önce sonuca ulaşmak istiyorsunuz adeta katilleri kovalayan dedektifler gibi.

Gelelim çıtır çerezlik bu iki belgesele:

Netflix’den İki Polisiye Belgesel

Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak

Orijinal ismi ile Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer olan seri 4 bölümden oluşan 2021 yapımı gerçek bir suç belgeseli. Bölümler kırk beşer dakika. Belgesel medya tarafından “Night Stalker” lakabı takılan ABD’li seri katil Richard Ramirez’in dehşet veren cinayet işleme sürecini ve yakalanmasını anlatıyor. Eğer ağır şiddet içeren ögelerden hoşlanmıyorsanız belgeselde yer alan bazı olay yeri fotoğrafları sizi rahatsız edebilir. Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak serisinde soruşturma başındaki iki dedektife sıkça yer verilmiş, bunun dışında olayların tanıkları, mağdurları ve mağdur yakınları ile de görüşülerek hikâye güçlendirilmiş.

Yorkshire Canavarı

Bu yapımın orijinal ismi The Ripper. 2020 kasımında Covid sebebiyle ölen İngiliz seri katil Peter Sutcliffe belgeselin baş kahramanı. Yorkshire Canavarı da Night Stalker gibi 4 bölümden oluşuyor ve kurgusu oldukça akıcı. Birçok Netflix suç belgeselinde gördüğümüz bir olguyu bu belgeselde oldukça yoğun şekilde göreceğiz: polisin akıl almaz ihmalleri ve vurdumduymazlığı. Öyle ki, polisin Sutcliffe’i 9 kez sorgulamasına rağmen asla şüphe duymaması onun cinayetlerine rahatça devam etmesine yardım ediyor. Yorkshire Canavarı’nın işini iyi yapan bir polisin dikkati sayesinde yakalanması ise ayrı bir ironi.

Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.