5 Yabancı Dizi Önerisi: Katil de Kadın Kurban da

5 dizi önerisi

COVID-19… Neden bahsettiğimi çok iyi biliyorsunuz. Bu yeni koronavirüscük geldi, hayatımızın ortasına yerleşti. Yatıp kalkıp istatistik bakıyoruz, kiminle konuşsak ondan bahsediyoruz. Evet henüz İstanbul veya Türkiye genelinde resmi bir ‘karantina’ söz konusu değil ama biz yine de mümkün olduğunca evden çıkmamaya bakıyoruz. Evdeyken de tüm bu kaostan kopmak ve olayları bir süreliğine unutmak için kendimizi kitaplara, dizilere ve filmlere vermek şu an için en doğru seçenek gibi görünüyor. Öyleyse sizi hepsi izlenmiş, sevilmiş ve IMDb puanları tavan yapmış ‘5 dizi önerisi’ listemize alalım. Ve bonus: Bu dizilerde kahraman da kadın, kurban da.

5 Dizi Önerisi

5 Yabancı Dizi Önerisi

FleabagIMDB: 8.7

Listeye Fleabag’le başlamak istedim çünkü; iki sezonluk ve toplam on iki bölümden oluşan diziyi muhtemelen bir çırpıda bitireceksiniz. Aynı anda hem kahkaha attırıp hem de üzüntüden ağlatan kaç diziye denk geldiniz? İşte dizinin yaratıcısı ve başrol oyuncusu Phoebe Waller-Bridge’ın sırrı burada saklı. Waller-Bridge’in 2013’te yazdığı tek kişilik bir oyundan uyarlanan İngiliz ‘komedi’ dizisi Fleabag, yaşadığı trajedinin üstesinden gelmeye çalışan bir kadının hayatını anlatıyor. Ancak bu kadın modern, komik, zeki, havalı, kızgın ve aslında üzgün. Sizi hikayeye daha yakın hissettirmek için ise; Waller-Bridge dördüncü duvarı yıkarak, seyirciyle etkileşim kuruyor.

5 Yabancı Dizi Önerisi

The Morning ShowIMDb puanı 8.4

15 yıllık bir sabah programı, New York’un göbeğinde beyaz yakalıların iş ortamı ve skandallar zinciri… The Morning Show, bir televizyon kanalında dönen entrikaları ve insanların –özellikle kadınların- maruz kaldığı zorlukları konu alıyor. İşlerin içeride nasıl yürüdüğü, erkek egemen basın kuruluşunda kadınların nelerle karşılaştığı oldukça dürüst bir şekilde verilmiş ve #MeToo hareketinin etkisini sonuna kadar hissettiriyor. On bölümlük ilk sezonu biten dizinin ikinci sezon sözü başlamadan verilmiş. The Morning Show başrollerinde ise; Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon var. 

5 Yabancı Dizi Önerisi

Unbelievable IMDb puanı 8.5

Unbelievable, öyle yanına çay kahve almalık, tatlı yemelik dizilerden değil. Konusu, hazmetmesi zor cinsten… Gerçek olaylardan esinlenen Unbelievable, genç kadın Marie’nin evine birinin girdiğini ve tecavüze uğradığını iddia etmesiyle başlıyor. Dedektiflere, polislere, hastanedekilere ve çevresindekilere olay anını o kadar çok anlatıyor ki artık olay kesinliğini yitiriyor. Benzer vakaların peşindeki iki kadın dedektif ise bambaşka bir perspektifle gerçeğin peşine düşüyor. Toni Collette, Merritt Wever ve Kaitlyn Dever başrolde. Açıkça sistemi eleştiren, hassas konulara yaklaşımın ince bir iş olduğunu ispatlayan ve kadın dayanışmasının önemi vurgulayan Unbelievable 8 bölümlük bir Netflix mini dizisi. Sinematografisi ve yalın anlatımıyla özellikle polisiye severlerin beğeneceğini düşünüyorum.

5 Yabancı Dizi Önerisi

Big Little LiesIMDb puanı 8.5

Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, Zoë Kravitz ve Laura Dern. Size diziye başlamanız için beş sebep verdim. Bu kadar güçlü oyuncu yetmedi, daha da say derseniz; ikinci sezonda Merly Streep de bu listeye katılıyor. Yani manzaralara ayrı, stillere ayrı, müziklere ayrı, oyunculuklara ayrı bayıldığım Big Little Lies’ı sadece kadınlar değil erkekler de izlesin. Çoktan izledik bitti derseniz bence başa sarabilirsiniz. Zira bence bu listenin ve tüm listelerin yıldızı olabilir… Dışarıdan harika görünen, zengin kadınlar ve tatlı çocuklarının ekseninde geçen hayatların bir yabancının şehre gelmesiyle değişimini anlatıyor Big Little Lies. Sonrası yalanlar, olaylar ve bir cinayet. Aile içi şiddetten tecavüze kadar pek çok konuyu anlatıyor. Ama bana kalırsa Big Little Lies’ın biricik özelliği; anneliği, dostluğu, sırları; kısaca kadının yaşadıklarını süssüz, filtresiz ve olduğu gibi vermesi.

5 Yabancı Dizi Önerisi

The Marvelous Mrs. MaiselIMDb puanı 8.7

Ve kapanış! Listeye eğlenceli ve feminist bir final: The Marvelous Mrs. Maisel. 1950lerin New York’unda Miriam “Midge” Maisel, Yukarı Batı Yakası’nda komedyen kocası ve iki çocuğuyla yaşayan bir ev hanımıdır. Başka bir kadın için beklenmedik bir şekilde terk edildikten sonra kendisini, normalde kocasının sahne aldığı komedi kulübünde sahnede bulur. Yeteneğini keşfeder ancak gecenin sonu karakolda biter. Bugün bile ‘kadın komedyen’ kavramına tam anlamıyla ısınamayanların olduğu düşünülürse, o dönem için bu tutkunun peşinden gitmek tam bir cesaret işi. Rachel Brosnahan ev hanımından komedyene geçiş yapan karakteri oldukça başarılı bir şekilde canlandırıyor. Dizi ise Gilmore Girls’den aşina olduğumuz ve 70. Primetime Emmy Ödüllerinde komedi kategorisinde senaryo yazım ve yönetmenlik ödüllerini birlikte kazanan ilk kadın olan Amy Sherman-Palladino’nun elinden çıkma. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.