Daha düzenli olmak için bir an önce atman gereken 10 eşya

Daha düzenli olmak için bir an önce atman gereken 10 eşya

Hayatın hızlı ilerlemesinden mi, zaman kalmamasından mı yoksa gitgide daha üşengeç olmamızdan mı bilinmez bazı eşyalara elimiz bir türlü gitmez ya, işte o eşyalar çoğunlukla daha düzenli olmana engel olan eşyalardır. Haydi birlikte hızlı bir liste yapalım ve seni düzenine musallat olan fazlalıklardan kurtaralım.

  1. Eski, tarihi geçmiş, elinde bir benzeri bulunan ya da artık sevmediğin kozmetikler. Sence daha fazla yer kaplamalarına gerek var mı?
  2. Bence bu sorundan herkes mustarip: Eski ilaçlar. Her dolapta bunlardan mutlaka oluyor. Olası bir tehlikeye karşı tarihlerini kontrol etmeli ve zamanı geçenlerden kurtulmalısın.
  3. Uzun zamandır giymediğin, belki bir ara giyerim dediğin giysiler. Eminim o bir ara asla gelmez. Lütfen düzeni bozmalarına izin vermeden onlardan bir an önce uzaklaş. Atman gerekmez, geri dönüşüme verebilir, sağlam olanları ikinci el uygulamalarında satabilir yahut bağışlayabilirsin. Ek olarak eski iç çamaşırlarından ve teki olmayan çoraplarından da kurtulmalısın.Daha düzenli olmak için bir an önce atman gereken 10 eşya
  4. Vakti geçmiş paketli gıdalar, yıllar önce aldığın baharatlar, unutup gittiğin belki de böceklenmiş bakliyatlar. Gıda çok önem verilmesi gereken bir konu, neyse ki artık israf etmemenin önemi anlaşıldığı için daha az atık gıda oluşuyor. Yine de satın alırken ihtiyacına göre almayı ihmal etme ve uzun zamandır evinin misafiri olanlarla vedalaş.
  5. Dergilerin eski sayıları. Tekrar tekrar okuman gereken bir makale olmadığı sürece lütfen dergi biriktirme. Zaten artık hemen her derginin online sayıları var, oradan takip edebilirsin. Yine de dergiyi eline alıp hissetmek istiyorsan sonrasında okuyacak başka birine vermek ya da geri dönüşüme göndermek iyi bir fikir.
  6. Eski bir hobinden kalan ürünler. Eğer uzun süredir uğraşmadıysan belki de artık hobin değildir? Bu ürünleri en son ne zaman kullandığını düşün ve yakın zamanda kullanıp kullanmayacağına içtenlikle karar ver.
  7. Kullanılmış mumlar. Zaten kullandıktan sonra muhtemelen yerine yenisini almışsındır, dibinde biraz kalmış mumu yıllarca misafir etmenin anlamı yok. Atmak istemiyorsan dibinde kalmış birkaç mumu eritip birleştirerek kendine yenisini yapmak güzel ve çevreci bir alternatif.
  8. Sapı kırılmış fincanlar, hasarlı tabaklar. Belki bunları “kendin yap” projelerinde kullanabilirsin ama atıl şekilde dolapta bekletmek hoş değil. Onların da gururu var.
  9. Hala varsa eski CD, DVD gibi şeyler. Eminim izlemiyor, dinlemiyorsundur çünkü zaten her şey artık elinin altında.
  10. Eski elektronikler. 10 sene önce aldığın telefona duygusal olarak bağlanıp onu bir köşede bekletmene gerek yok, hem de hiç kullanmayacağın halde. Belki ilk sevgilinle o telefonla konuştun, belki ilk öz çekimini o telefonla yaptın hatta ilk sosyal medya hesabını o telefonla açtın ama telefonu atsan da anıların senle baki kalacak. Söz veriyorum. Bu madde artık kullanmadığın tüm elektronik eşyalar için geçerli. Bu katı meyve sıkacağı da olabilir, ekmek kızartma makinesi de…

Sen daha düzenli olmak için evinde neleri elemektesin? Bizimle paylaşmak istersen seni yorumlara bekliyoruz.

Ev işlerini daha kolay hale getirmek istersen bu yazımız da işine yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.