Dünyanın En Büyük Resmi Yapım Aşamasında

tuval üzerine yapılmış en büyük resim

Sanat sanat için mi yoksa toplum için mi ikilemi asla eskimeyecek tartışma başlıklarından biri. Ama konu, dünyanın en büyük resmi olunca ve bu resim kendinden bile büyük bir amaca hizmet etmek için yapılıyorsa; bu kez oyumu “Sanat toplum içindir ”den yana kullanmak istiyorum. İngiliz ressam Sacha Jafri, şimdiye kadar tuval üzerine yapılmış dünyanın en büyük resmi için son altı aydır her gün çalışıyor. 

Dünyanın En Büyük Resmi Nasıl Başladı?

UNICEF’in açıkladığı verilere göre dünya genelinde yaklaşık 385 milyon çocuk yoksulluk içinde yaşıyor. Bu durum çocuk yaştaki ölümleri de artırıyor. Gelişmekte olan ülkelerde pandemi sebebiyle özellikle eğitim fonuna ayrılan paranın acil alınması gereken önlemler ve sağlık için harcanmasıyla; bu rakamın çok daha yükseldiği hatta ikiye katlandığı düşünülüyor. İşte tüm bu gerçeklerden yola çıkan Sacha Jafri son altı aydır günde ortalama 17 saat resim yapıyor.

Mart ayında Dubai’de bulunduğu sırada, ressamın koronavirüs salgınından ötürü karantinaya girmesiyle başlamış tüm bu proje. Hem çocuklara yarar sağlayacak hem de bir milyar insanı birleştirip; pandeminin yıkıcı etki yarattığı yerlerde daha iyi bir gelecek için birlikte mücadele verebilmeyi amaçlıyor. 

Sanat eserlerinin satışından elde ettiği kazançları yardıma dönüştüren Jafri için bu proje ilk değil. Ancak kesinlikle en büyüğü. Leonardo DiCaprio ve George Clooney gibi isimlerin koleksiyonlarında yer alan ressamın eserleri genelde 2 ila 4 milyon Dolar arasında satılıyor. Jafri de Kasım ortasında eserin bitmiş halini dünyaya gösterdikten sonra Aralık’ta onu altmış parçaya bölüp her birini açık artırmayla satmayı planlıyor. Böylece 30 milyon Dolar kazanıp, dünya genelinde en az 10 milyon çocuğun hayatına katkı sağlamayı umuyor. Bunu yaparken de UNICEF ve Dubai Cares gibi yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.

Çocuklar Tarafından Çocuklar İçin

Projenin web sitesinde 2-18 yaş aralığındaki çocukları da resme dahil eden bir bölüm mevcut. Çocuklar tarafından çocuklar için yapılan resimlerden Jafri’nin seçtikleri dünyanın en büyük resmine eklenecek. Bazıları da sosyal medyada yer alacak. Bu da aynı zamanda çocukların evde kapandıkları zorlu dönemde sanatla olan ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Tuval Üzerine Yapılmış En Büyük Resim

“The Journey of Humanity” / “İnsanlığın Yolculuğu” 2000 metrekare yani; iki futbol sahası genişliğinde ve Dubai’nin popüler turist noktalarından Atlantis, The Palm’ın en büyük balo salonu kadar. Yine de bu ay içinde bitmesi planlanan resmin son değerlendirmesini Kasım’da Guiness Rekorlar Kitabı komitesi yapacak. Eğer bu büyüklükte tamamlanır ve seçilirse, resmi olarak tuval üzerine yapılmış en büyük resim ilan edilecek. 

İşin bu kısmı aslında biraz ses getirmesi ve bağışların miktarını artırmak için. Yani kim dünyanın en büyük resminin bir parçası oturma odasında asılı olsun istemez ki? Ama asıl önemli olan; enerjisini, sanatını ve gücünü yoksul çocuklar için kullanan bir sanatçının varlığı. Üstelik bu sanatçının bir çocuğun bir toplumu değiştirebilecek güçte olduğunu düşünmesi ve bu konudaki haklılığı.

Fotoğraflar: @sachajafri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.