Elena Ferrante Kimdir? Hayatı ve Kitapları

Elena Ferrante Kimdir?

Elena Ferrante kimdir? Sade dili, etkileyici karakterleri ve sürükleyici kurgularıyla kitaplarını bir nefeste okutan dünyaca ünlü, İtalyan yazar. İlk romanını 1992 yılında yazmış olan Ferrante, en başından beri kendi ismini kullanmak yerine Elena Ferrante mahlası ile yazmayı tercih etti. Bu sebeple hep merak edilen ve kim olduğuna dair pek çok iddiada bulunulan bir kişi aynı zamanda. 

Ferrante Aslında Kim? 

“Bir Yazarın Yolculuğu Frantumaglia” adlı kitabında yayıncılarına -E/O Yayınevi- yazdığı mektuplar ve basına verdiği röportajları toplanan Elena Ferrante, kendince okuyucu kitlesine kim olduğu ile ilgili gereken kadar bilgiyi verdi. Ama tabii kitapları onbeş milyon satılmış, 2016 yılında TIME dergisi tarafından yılın en etkili 100 kişisi arasında gösterilmiş ünlülükteki bir kişinin herkes tarafından merak ediliyor olmasının önüne geçemedi. 

Yıllar içinde onun Domenico Starnone, Anita Raja, Sandro Ferri, Sandra Ozzola, Ann Goldstein, Marcello Marmo olduğu iddia edildi. Son olarak Gazeteci Claudio Gatti, aylar süren araştırmaları, yayınevinin mali raporları ve ismini açıklamak istemediği bir kaynaktan aldığı bilgilere dayanarak Elena Ferrante ismiyle bildiğimiz yazarın aslında Anita Raja olduğunu açıklayarak hem yayın dünyasının hem de okuyucu kitlesinin tepkisini çekti. Anita Raja tarafından ise herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Bir Yazarın Yolculuğu Frantumaglia kitabından neden mahlas ile yazdığına dair birkaç alıntı;

“… kökeninde nevrotik bir dokunulmazlık arzusunun yattığını söyleyebilirim.

… Kendimden kurtulmak için yazıyorum, onun esiri olmak için değil.

…kişinin başarısının, yazılı sayfanın başarısı ile koşut tutulduğu bir hayat fikrini kabullenmeyi hiç istemiyorum. 

… kimliğinin ortaya çıkmayacağından emin olarak yazmanın mutlak bir yaratıcılık özgürlüğü tanıdığını da söyleyerek konuyu burada kapatıyorum.”

Elena Ferrante Kitapları

Kırk dokuz dile çevrilmiş kitapları türkçeye Everest Yayınları tarafından kazandırılmış. Birçok kitabının başarılı çevirmeni ise Eren Yücesan Cendey. 

Elena Ferrante’nin en çok okunan kitapları Napoli Romanları diye de bilinen; “Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım”, “Yeni Soyadının Hikayesi”, “Terk Edenler ve Kalanlar”, “Kayıp Kızın Hikayesi” isimli 4 kitaplardan oluşan seri. 

“Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım” İtalya’da bir kenar mahallede yetişen iki genç kızın çekişmeler, kıskançlıklar ve sırlarla örülü dostluklarını, zorluklarla geçen büyüme ve varoluş serüvenlerini anlatıyor. Hikaye Lila ve Lenü adlı genç kızların erkek egemen topluma rağmen farklı, güçlü kadınlar olabilmelerini anlatırken bir taraftan da 50’li yıllardan başlayarak hem dönemin hem de İtalya’nın detaylı bir fotoğrafını çekiyor adeta. Bu hikayeyi birilerinin gerçekten yaşadığını hissediyorsunuz. Belki de bu sebeple yazarın kimliği bu kadar merak ediliyor. 

Yazarın diğer kitapları ise;

Karanlık Kız – Roman
Sen Gittin Gideli – Roman
Belalı Aşk – Roman
Tesadüfi Buluşmalar – Deneme
Kumsalda Bir Gece – Çocuk Kitabı 

Ayrıca yazarın hafta sonu eki için The Guardian’a yazılar yazdığı bir köşesi var. 

Eserleri Film ve Dizilere Adapte Edildi

Ferrante’nin pek çok kişiyi etkileyen eserleri film ve dizilere uyarlandı. İlk olarak 1995 yılında Belalı Aşk romanı “Troubling Love” adıyla Mario Martone yönetmenliğinde çekildi. 2005 yılında ise Sen Gittin Gideli isimli kitabı “The Days of Abandonment” adıyla filmleşti. 

HBO My Brilliant Friend Dizisi 

İlk sezonu 2018 yılında yayınlanan My Brilliant Friend dizisi Napoli Romanları’nın uyarlaması. Geçtiğimiz yıl ikinci sezonu yayınlanan dizi üçüncü sezon onayını aldı. Ayrıca başarılı oyunculukları ile de çok konuşuldu. 

Netflix The Lying Life of Adults Dizisi

Elena Ferrante’nin son kitabı The Lying Life of Adults geçtiğimiz Kasım ayında İtalya’da yayınlanmıştı. 1 Eylül’de çevirileriyle diğer ülkelerde satışına başlanan kitap, henüz türkçeye çevrilmedi. Netflix bu kitabı İtalyan yapım şirketi Fandongo ile çekmeye başladıklarını duyurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.