Kapadokya’da Yapılabilecek Aktiviteler

Bu içerik için Kapadokya’da yapılabilecek aktiviteler yerine olmayan (Bknz. Denize girmek) aktiviteler olsaydı sıralamak daha kısa sürerdi sanıyorum. Tabii ki bu işin şakası ama Kapadokya için genel kabul gören “2 günlük bir gezi yeterli olur” düşüncesi bu listeden sonra değişebilir. Keza gezilecek yerler dışında Kapadokya’da yapılabilecek aktiviteler, ilgi alanınız doğrultusunda yaratıcılığınızla birleştiğinde liste uzadıkça uzayacak türden. 

Sonbaharda en iyi rota: Kapadokya yazımda paylaştığım gezilecek yerler dışında ne gibi aktiviteler yapabileceğinizi listeleyeceğim bu yazıyla, ilgi alanlarınıza tik atabilir seyahatinizi zenginleştirebiliriz. 

Avanos’ta Çömlek Yapımı

Kapadokya’da yapılabilecek aktivitelerin başında kuşkusuz balona binmek başı çeker ama bunu zaten hepimiz bildiğimizden onu listenin sonuna aldım. Ancak ikinci sırada gelen aktivite çömlek yapımı olabilir mi? Coğrafik oluşumları killi toprak yapısına bağlı olan dolayısıyla Kapadokya’ya geliş nedenimiz sayılabilecek, Kızılırmak toprağına dokunmadan onu hissetmeden olmaz. İşte çömlek yapım atölyeleri bunun için biçilmez kaftan. Avanos’ta karşınıza bol bol çıkacak olan atölyelere ayırdığınız vakte karşılık alacağınız keyfin çok fazla olacağına kefilim. Bence es geçmeyin, zira havaalanında birilerinin elinde gördükçe bu seyahatinizi somutlaştırmadığınıza pişman olabilirsiniz.

Bu konuda bahsetmeden geçilmemesi gereken yer ise Chez Galip Çömlek Atölyesi. Burada yapabileceğiniz her şey ücretsiz şöyle ki; yanlışlıkla kırdığınız bir çömlek olsa, parasını vermek değil çömleğin başına geçip baştan yapmanız bekleniyor. Çok tatlı değil mi! Buranın ayrıca Sultanahmet’te bir showroomu da bulunuyor.

Zelve Mapping Show

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Kapadokya tarihini, doğasını ve birbirinden güzel bilgileri edineceğiniz Zelve Mapping Show; ses ve ışıkların Zelve Vadisine yansıtılarak yapıldığı bir gösteri. Kapadokya’nın mistik ortamıyla birleştirilen bu şov gerçekten inanılmaz güzellikte. Doğal oluşumların yanı sıra bu topraklardan kimler geçmiş kronolojik bir sıralama ile izleme fırsatı yakalayacaksınız. Video Mapping uygulamasıyla düzensiz şekillere sahip alanlar ekran görevi görebiliyor ve üç boyutlu deneyim ile muhteşem seyir imkanı sunuyor.

İlgili videoları buradan izleyebilir online bilet almak için tıklayabilirsiniz.

ATV, At ve Deve Safari Turları

Vadi cenneti bir coğrafyadan bahsediyoruz doğal olarak safari olmazsa olmaz. Kapadokya’nın benzersiz doğasını safari turlarıyla keşfetmek eğlenceli bir alternatif. Üstelik ATV, deve ya da ata binmek için bir bilgi veya tecrübeniz olması gerekmiyor. Yetkili gözetmenler yanınızda! Aşağı yukarı 1 saat süren bu safariler kısa sürede daha fazla yer gezmenin yanında birçok yeri yakından görmeyi ve aktivitenin kendisi ile de farklı bir deneyim oluşturuyor. Ürgüp ve Avanos merkezleri dışında online bilet alabilirsiniz. Deve ve at turlarına karşı değilim binlerce yıllık deneyimleriyle bunlara uyum sağlayabilen canlılar lakin hunharca kullanılmaları dışında! Aslına bakarsanız at sürmeden deveye binmeden de bu canlılarla vakit geçirebilir, fotoğraf çektirebilir, otantik havayı yakalayabiliriz. Özellikle at ve deve turlarının sabah ve akşam saatlerinde olmasına dikkat etmek çok önemli.

Türk Geceleri

Kapadokya’nın gündüzü dışında, akşamları da güzel vakit geçirebileceğiniz aktivitelerin olduğunu hatırlamak da fayda var. Taş evler, otantik oyma mağara restoranlarda yemek yemenin yanında; folklor gösterileri, yöresel danslar gibi yemekli- yemeksiz tercih edebileceğiniz etkinlikler var. Bu Türk gecesi etkinlikleri özellikle balayı için burada olanlar ya da kış mevsiminde Kapadokya’yı tercih edenlere iyi bir alternatif olabilir.

Kızılırmak’ta Gondol Gezisi

Kızılırmak’ın iki yanına kurulu Avanos’ta, gondol ya da botlara binebilir Kızılırmak’ın içinde minik bir gezinti yapabilirsiniz. Yapılacak çok fazla seçenek varken bu çekici gelmeyebilir ama özellikle çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız kaçınılmaz olarak kendinizi burada bulabilir bu sayede sizde biraz soluklanabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşleri, Trekking ve Moonlight Cappadocia

Safarinin araçsız hali olan bu yürüyüşler bahar aylarında yapılacak en yerinde etkinliklerden. Bu kadar farklı bir doğada yürüyüş yapmak her toprağı ve yapıyı yakından görmek bir yürüyüşten çok daha farklı hissettirir şüphesiz. Ekip halinde yapılan yürüyüşlere katılabileceğiniz gibi kendinizde bir rota belirleyebilirsiniz. Öncesinde gerekli hazırlığınız olduğundan emin olun yeter. Bu doğa yürüyüşlerinin güzel bir alternatifi daha var; kış hariç dolunay çıkışlarında gerçekleştiren Uzunetap’ın akşam yürüyüşlerinin çok keyifli olacağını düşünüyorum. Şuan pandemi nedeniyle bu yürüyüşlere kısıtlama getirilmiş olsada aklımızda olmasında fayda var. İmkanlar el verdiği koşulda bu yürüyüşe katılmak harika bi fikir. Kapadokya’nın eşsiz doğasını ay ışığı altında deneyimlemek! Ayrıca yürüyüşten sonra mini konserler ve bazı sürprizlerde sizi bekliyor.

Bilgi için buraya tıklayıp turların devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Şarap Tadımı Yapmak ve Şarap Yapımını Öğrenmek

İlgilisinin mutlaka haberi vardır binlerce yıllık bağlarıyla Anadolunun bağcılık için elverişli topraklarına sahiptir bu bölge. Haliyle şarap evi ve fabrikalarında şarap tadımı yapmak imkanınız varsa eve götürmek üzere satın almak ve hatta şarap yapımının nasıl olduğunu bir rehber eşiliğinde gezebleceğiniz yerler de var. Bunların başında Turasan ve Kocabağ şarap Fabrikaları başta gelir. Kendinizi gerçekten turist gibi hissedeceğiniz mahzen gezileri yapabileceğiniz bu turlar keyifli. Hatta bir yerden bir yere giderken şöyle bir göz atabilir havayı soluyabilirsiniz.

Saç Müzesi

Chez Galip çömlek atölyesinin içinde yer alan Saç Müzesi ayrıca listeye eklemek istedim. Çünkü müzenin kendisi Guinness Rekorlar Kitabı‘nda en garip müzeler arasında 6. sırada yer alırken ortaya çıkışı da bir aşk hikayesine dayanıyor aslında. 30 yıl önce Fransız sevgilisinin artık memleketine dönecek zorunda olmasıyla kendisinden bir tutam saçını isteyen Galip Körükçü bu saçı dükkanına asıyor. Hikayeyi öğrenen ve destek olmak amacıyla dükkanı ziyaret eden kadınların buraya saçlarını bırakmaları ile 16 binden fazla saç ortaya çıkarak sürekli devam eden ve gelişen müze hayat buluyor. Dünyanın en garip müzesi ünvanına sahip olan bu müzeyi gezmeden dönmeyin.

Balon Turu ve Balon Kalkışlarını İzlemek

Ve işte listenin yıldızı balon turu! Bununla ilgili söyleyebileceklerim adrenalin içeren bir aktivite olmadığı. Yükseklik korkunuz yoksa böyle bir hayal kurmayın bence 🙂 Ancak ucuza balona nasıl binilir? merak ediyorsanız buradan ilgili yazıya zıplayabilirsiniz.

En az balona binmek kadar keyifli ve eğlenceli olan kısım bana göre balonların kalkışını izlemek. Yani bir seyir tepesinde ve ya uzaktan değilde bizzat kalkış yapılan noktalara gidip o havayı solumak gerçekten çok keyifli. Bir yanda yeni kurulan yanı başınızda şişirilen balonlar bir yanda henüz havalanan ufak tefek pürüzlerin yaşandığı heyecanlı olaylar ve ateşlenme anını yakından görebildiğiniz bir sürü balonun bir arada olduğu devasa oyuncakları yakından görün mutlaka!

Balonların kalkıp kalkmayacağı ile ilgili bölge bölge bilgi veren Web Sitesi için buraya tıklayabilirsiniz. 

İyi tatiller!

Kaynak fotoğraflar: Kym Ellis, Kenny Luo, Aman Kumar, Aykut Kaya, Mahir Uysal, Chez Galip  gemmmm ?Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.