Money Explained Belgeseli: Parayla Aranız Nasıl?

Tam da kripto para krizleri gündemdeyken size parayla olan ilişkinizi hem güçlendirecek hem sorgulatacak bir belgesel önermek istiyorum. Netflix’in orijinal yapımlarından biri olan Money Explained isimli belgeseli.

Netflix’in “Explained” isimli bir belgesel serisi var, kısa süreli bölümlerden oluşan bilgilendirici bir seri. Money Explained ise bu serinin ayrı bir kolu. 5 bölümden oluşuyor, bölümler ortalama 40 dakika. Bölüm temaları şu şekilde:

  • Hızlıca zengin olmak
  • Şans oyunları
  • Kredi kartları
  • Öğrenci kredileri
  • Emeklilik

İlk bölümün teması hızlıca zengin olmak, kısaca ne kadar kolay kandırıldığımızı, saadet zinciri ve kripto para oluşumlarını açıklıyor. Şans oyunları bölümünün ana mesajı “daima kumarhane kazanır” fakat bir kumar bağımlısıysanız siz bunu zaten biliyor ve takmıyorsunuz. Kredi kartları bölümünde kredi kartlarının hayatımıza girmesi ile başlayıp birkaç akıllıca tavsiye ile sona eriyor ve bu bölümde kredi kartlarının gerçekten dostunuz olmadığını, bankaların sizi çok önemsediği için size kredi kartı teklif etmediğini bir kez daha anlıyorsunuz. Öğrenci kredileri bölümü Amerikan eğitim sistemi ve onların öğrenci kredilerini konu alsa da temel sorun bizim öğrenci kredilerimizle aynı: eğitimli biri olmanın faiz bedeli. Aynı şekilde emeklilik bölümünde de Amerikalıların emeklilik sistemi konu alınsa da temel sorun bizimkiyle aynı, emekli olmanın zorluğu, emekli maaşlarının ortalama bir yaşam sürmek için yetersiz olması… Yani ülkeler ve para birimleri farklı olsa da paranın getirdiği sorunlar aynı.

Belgeselde duyduklarınız muhtemelen bildiğiniz şeyler fakat bilgilerin işleniş biçimi ve herkesin anlayacağı bir dilde anlatılması açısından başarılı bir yapım.

Daha fazla belgesel önerisi için buraya tıklayın.

Money Explained Netflix sayfası için buraya, Imdb sayfası için buraya tıklayabilirsiniz. İyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.