Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Belgeselleri

İşe gittiğiniz bir günün akşamı veya nihayet sabırsızlıkla beklediğiniz hafta sonu Netflix açıp izlemek istiyorsunuz. Oldukça normal, herkesin yaptığı gibi. Sorun şu ki önceden ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız o an seçmek çok stresli. Seçtiniz diyelim bu sefer beğenmediğiniz ya da Netflix’in hoş ama boş kategorisinden bir şeye denk gelirseniz bu da ekstra zaman kaybı demek. Belki biraz abartıyorum ama ben böyleyim işte. Eğer çok özenerek yaptığım yemek güzel olmazsa, azıcık kendime kalan vaktim iyi geçmezse, izlediğim dizi, okuduğum kitap, gittiğim kafe iyi çıkmazsa kendimi çok kötü hissediyorum. O yüzden size izleyip sevdiğim, bir şeyler öğrendiğim, ekran karşısında geçirdiğim zamandan pişmanlık duymadığım mutlaka izlemeniz gereken Netflix belgesellerini önermek istiyorum. “Bir belgesel izledim ve hayatım değişti” dedirtecek türden diğer üç belgeseli de buraya bırakıyorum. 

Abstract: The Art of Design

IMDb puanı: 8.4

Pek çok farklı alandan tasarımcıların hayatlarını, proje oluşturma süreçlerini ve eserlerindeki detayları anlatan ilham dolu bir belgesel Abstract: The Art of Design. Tasarımcıların hepsi alanlarında çok iyi yerlere gelmiş, dünyaca tanınmış isimler. Kimi zaman da bildiğimiz markaların arkasındaki kişiler. Mimar, sahne tasarımcısı, illüstratör, fotoğrafçı gibi toplam iki sezon on dört bölümüyle, bizi on dört farklı tasarımcının dünyasına götürüyor. Bu alanlara merakınız varsa veya sanat ve tasarım gibi kavramlar ilginizi çekiyorsa mutlaka izleyin. Hem yaratıcılığınızı tetikleyecek hem de sizi harekete geçirecek türden bir belgesel. 

The Mind Explained

IMDb puanı: 8.1

Mini dizi kategorisine giren 2019 yılına ait belgesel sadece bir sezon ve beş bölümden oluşuyor. Beynimizin içinde neler olduğu, neden rüya gördüğümüz, anksiyete yaşadığımız anlarda beynimizin nasıl reaksiyon gösterdiği gibi konulardan bahseden nefis bir Netflix serisi. Explained bölümlerine aşinaysanız, bu seriyi beyne odaklanmış kısa hali gibi düşünebilirsiniz. Ortalama 20 dakikalık bölümleri, oyuncu Emma Stone seslendiriyor. Bilimsel verileri oldukça ilginç şekilde anlatan, çekimleri ve kurgusuyla her zaman iyi işler çıkaran Vox yapımı Mind Explained’i izleme listenize alın.    

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates

IMDb puanı: 8.0

Kendi beynimizin içinde neler döndüğünü öğrendiysek, sırada Bill Gates’in kafasındakileri çözmek var. Microsoft’un kurucusu, dünyaca ünlü milyarder, Amerikalı dev iş adamı Bill Gates… Herkes O’nu tanır ama genelde kimse hayatına dair detayları bilmez. Ne yer ne içer? O kadar parayla neler yapar? 64 yaşında hala aktif olarak çalışıyor mu? Hayattaki en büyük korkusu ne? Mesela saatte 150 sayfa kitap okuyup, analizini yapıp sonrasında da hatırlayabiliyor. Gittiği her yere koca bir çanta dolusu kitap taşıyor ve dünyanın en çetrefilli problemlerine çözümler arıyor. Üç bölümden oluşan ortalama üç saatlik belgesel size sadece Bill Gates’in hayat sırlarını vermeyecek; aynı zamanda yaşadığımız dünyayla ilgili yepyeni bakış açıları da kazandıracak.

Kapak görseli: Photo by Clay Banks on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.