Netflix Türk Dizileri ve Filmleri

Artık eskiden olduğu gibi bir dizinin yeni bölümü için bir hafta beklemeyi ya da en heyecanlı sahnenin ortasında on dakikalık reklam molası vermeyi kimse istemiyor. Netflix’in başarısının ardında yatan en büyük sebeplerden biri “binge-watching” yani bölümleri art arda izletip adeta yutmamıza izin vermesi. Atiye, Hakan: Muhafız gibi yapımlarla Netflix Türk Dizileri orijinal koleksiyonunu oluşturmaya başlamıştı. Bunun dışında Netflix, listeye haklarını satın alarak, Leyla ile Mecnun ve Behzat Ç. gibi kültleşen yapımları da dahil etti. Yine de belki beklentilerimiz çok yüksek olduğundan henüz baştan sona soluksuz bitirmek isteyeceğimiz –Netflix izleme adeti olduğu üzere- bir Türk yapımına denk gelmedik. Ama Netflix Türk Dizileri ve Filmleri yeni yapımlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Netflix ekibi, Türkiye’de üretilecek ve 190 ülkede aynı anda yayına girecek dizi ve filmleri duyurdu. İşte heyecanla beklenen dizi/filmler ve yapımlardan ilk görüntüler… 

Yeni Netflix Türk Dizileri

Fatma

Senaryosunu Özgür Önürme’nin yazdığı ve yönetmenliği Özer Feyzioğlu ile paylaştığı psikolojik mini drama serisi Fatma’nın başrollerinde Burcu Biricik, Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak ve Olgun Toker gibi deneyimli oyuncular yer alıyor. Fatma’nın 2021’de yayınlanması planlanıyor.

Dizinin Netflix tanıtımı: “Sıradan bir temizlikçi olan Fatma, kayıp kocası Zafer’i ararken beklenmedik bir cinayet işler. Bu olay, onu bir ‘temizlikçi’ olarak kendisinden hiç şüphe edilmeyen görünmez bir katile dönüştürür.”

50 m2

Bir diğer yeni dizi ise, Yapımcılığını BKM’nin üstlendiği 50 M2. Senarist Burak Aksak’ın, Selçuk Aydemir ile yönetmenliği paylaştığı dizinin başrolünde Gölge karakterini canlandıran Engin Öztürk’ü görüyoruz. Dizinin yayın tarihi ise; 27 Ocak 2021.

Dizinin Netflix tanıtımı: “İkinci bir şansı elde etmek kolay ama onu değerlendirmek sandığımızdan daha zordur. Gölge, kendisini büyüten Servet Nadir’in kirli işlerini yapmaktadır. Çocukluğuna dair hiçbir şey hatırlamayan Gölge, kendisini geçmişe bağlayan fotoğrafın peşinde koşmaktadır. Fotoğraftakilerin kim olduğunu araştırdıkça aslında bir yalanın içinde yaşadığını anlar. Servet Nadir’in sırlarıyla beraber kaçan Gölge, Güzelce Mahallesindeki 50 metrekarelik terzi dükkanına sığınır. Mahalleli onu ölen terzi Adil’in oğlu Adem zanneder. Karanlık geçmişinin köşeye sıkıştırdığı Gölge’nin gidecek başka bir yeri yoktur ve yeni kimliğiyle 50 metrekarelik terzi dükkanında yaşamaya başlar. Ne kadar zorlu olsa da mahalle Gölge’yi, Gölge de mahalleyi değiştirecektir.”

Yeni Netflix Türk Filmleri

9 Kere Leyla

Beklenen en iddialı Netflix Türk yapımlarından biri 9 Kere Leyla. Başrollerinde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Elçin Sangu, Fırat Tanış ve Alican Yücesoy yer alıyor. Ezel Akay imzalı filmin yayın tarihi ise; 4 Aralık.

Filmin Netflix tanıtımı: “Bir evlilik, iki aşk, üç bela, Dokuz Kere Leyla… Adem (Haluk Bilginer), güzeller güzeli metresi Nergis (Elçin Sangu) için Leyla (Demet Akbağ) ile 20 yıllık evliliğini bitirmeye karar verir. Ancak Leyla’dan doğal bir yolla kurtulması neredeyse imkansızdır. Diğer yandan bu duruma bir çözüm bulamazsa, yasak aşkı Nergis, çok yakında parmaklarının arasından kayıp gidecektir. Üstelik Adem tüm bu aşk trafiğinin arasında kendisine ait antika el yazmasının peşinde olan Mahdum Bey (Fırat Tanış) ve kıskanç avukatı Haris (Alican Yücesoy) ile de uğraşmak zorundadır.”

Mücadele Çıkmazı

15 Mart’ta yayınlanacak olan filmde başrol Çağatay Ulusoy’a ait. OGM Pictures tarafından çekilen filmin yönetmen koltuğunda Can Ulkay otururken, filmin senaryosu Ercan Mehmet Erdem’e ait.

Filmin Netflix tanıtımı: “İstanbul’un eski binaları, sokakta koşturan çocukları, yan yana dükkanlarıyla bezeli, adına yakışır bir ara sokağı… Mehmet, her gün gördüğümüz ancak gündelik hayatın telaşıyla dikkat etmediğimiz, farkedemediğimiz kağıt toplayan gençlerden biridir. Mahalledeki çöp toplama deposunu işleten Mehmet’in en büyük destekçisi ise onlara çocukluktan beri kanat geren Tahsin Baba’dır. Bir akşam iş dönüşü en yakın arkadaşı Gonzales’in çekçek çuvalından hayatlarının orta yerine 8 yaşındaki Ali isimli bir çocuk düşer. Mehmet bir yandan Ali’yi ailesine kavuşturmaya çalışırken, bir yandan da Ali ile ayrılmaz bir ikili olacaklardır.”

Azizler

Yine yıldız oyuncu kadrosuna sahip yeni bir Netflix filmi… Taylan Biraderler’in Azizler’inde Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya ve İrem Sak gibi isimler yer alıyor.

Filmin Netflix tanıtımı: “Gençlik yıllarının artık sonuna gelen Aziz, hayatından hiç memnun değildir. Yıllardır sevmediği bir işte çalışmaktadır ve gençliğinde kendisi için kurduğu mesleki hayallerden oldukça uzaktır. Sevgilisi Burcu ile dört yıldır süren ilişkisinin ise artık sonlanması gerektiğini fark eder… Yalnız kalmaya, kendisiyle vakit geçirmeye, özgürleşmeye duyduğu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sonunda, en çaresiz anında, karşısına beklenmedik bir fırsat çıkar, ancak Aziz’in tehlikeli bir yalan söylemesi ve bu yalanı sürdürmesi gerektirmektedir. Katlanmak zorunda kalacağı sonuçlar, Aziz’in hayatını büsbütün değiştirecektir.”

Görseller: Netflix

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.