Netflix- Apple TV Plus- Amazon Prime Video Karşılaştırması: Hangisini Seçelim?

Ücretli televizyon hizmetleri konusunda şüphesiz Netflix, sektörünün  en büyüğü, içeriği en zengin olanı ve özellikle Türkiye’de birçoğumuzun hali hazırda tercih etmiş olduğu bir hizmet. Ancak bu hep böyle süreceği ve alternatiflerinin olmayacağı anlamına gelmiyor. Netflix’in kendini tekrar eden içerikleri, “mesaj” içeren yoğun tavrı bizi farklı arayışlara yönlendirebiliyor. Bu arayışta özellikle Amazon Prime Video, HBO yapımın varlığıyla Netflix’e en baş rakip olarak karşımıza çıkıyor. Apple TV Plus’da fiyat başta olmak üzere birçok özelliğiyle diğer iyi bir rakip. Bu yazıda NetflixApple TV PlusAmazon Prime Video karşılaştırması ile bu hizmetlerin artı ve eksilerini masaya yatırıyoruz, seçim sizin!

Netflix- Apple TV Plus- Amazon Prime Video Karşılaştırması: Fiyat

Belkide en önemli özellik bu hizmetlere ödeyeceğimiz meblağ. Yıllık ve aylık olarak ücretlendirme seçenekleri var ama Amazon Prime, izlemek için tek bir dizi veya film için satın alma özelliği sunmasıyla ilgi alanımızda olmayan yapımlara “boşuna” para vermemeye imkan sunmasıyla bir yıldızı hakediyor.

Netflix’in Fiyatlandırma Modeli

Temel (ayda 9 ABD doları), Standart (ayda 13 ABD doları) ve Premium (ayda 16 ABD doları) olarak üç hizmet düzeyi var. Üçü de size Netflix’in tüm reklamsız olarak filmlerine, TV şovlarına ve özel ürünler kataloğuna erişimine izin verir. Daha fazla ödeme yaptıkça değişen tek şey videonun kalitesi ve aynı anda akış yapmak için kullanılabilecek cihazların sayısıdır. Temel, size tek bir akış sağlar ve sizi (480p) sınırlar. Standart size ikinci bir eş zamanlı akış sağlar ve her ikisi de HD olarak mevcuttur (1080p’ye kadar). Premium, dört cihazın aynı anda izlemesini sağlar ve içerik 4K Ultra HD’ye kadar yayınlanabilir.

Amazon Prime Video’nun Fiyatlandırma Modeli

Yıllık 119 ABD doları tutarındaki Amazon Prime üyeliği, size tüm Amazon Prime Video kataloğuna reklamsız erişim sağlar ve ayrıca Amazon’un bu fiyata (ve hatta Amazon’un müzik hizmetine ) sunduğu alışverişle ilgili çeşitli avantajlara sahiptir. Bu yıllık üyelik , HDR özellikli 4K Ultra HD ve Dolby Atmos dahil olmak üzere TV’nizin, bilgisayarınızın ve internet bağlantınızın destekleyebileceği en yüksek kalitede yayın yapmanızı sağlar. Netflix’te olduğu gibi bu film veya diziye göre değişiklik gösterecektir. Tüm Prime Video üyelikleri, aynı anda üç adede kadar içerik yayınlanmasına izin verir, ancak aynı içeriği yalnızca iki cihazda aynı anda yayınlayabilirsiniz.

Apple TV Plus’ın Fiyatlandırma Modeli

Yedi günlük ücretsiz deneme süresiyle ayda sadece 4,99 dolara mal oluyor Apple TV Plus. Ayrıca 49,99 $ karşılığında bir yıllık ödeme seçeneği de var. Ayrıca şirket, yeni bir iPhone, iPad, Mac veya Apple TV set üstü kutusu satın alan herkese ücretsiz bir yıl Apple TV Plus sunuyor. Türkiye’de Apple kullanıcılarının sayısı düşünülünce bu hiçte hafife alınacak bir rekabet ölçer değil. Ayrıca iyi bir geri besleme mekanizması olarak kişileri yeni bir Apple ürünü almaya da sevk edebilir.

Sonuç: Netflix’in en uygun fiyat planı bile Amazon Prime Video ile neredeyse aynı, bu da tamamen finansal olarak Amazon Prime Video’nun Netflix’i solladığı anlamına geliyor. Ancak üçü arasında kuşkusuz en uygun fiyatı sunarak turu kazanan Apple TV Plus oluyor.

Netflix- Apple TV Plus- Amazon Prime Video Karşılaştırması: İçerik

Ödeyeceğimiz fiyatlarla ilgili netliğe kavuştuktan sonra sırada tabii ki içerik var. Daha öncede dediğim gibi Netflix bu konuda açık ara önde ama Apple TV Plus ve Amazon Prime’da zamanla sağlam ve zengin içeriklerle geleceğinin sinyallerini veriyor.

Netflix’i kalite olarak yenen tek içerik oluşturucu HBO’dur – Game of Thrones , Veep ve Barry gibi şovların hayranları tam olarak ne demek istediğimi biliyor. İşte tek başına bu bile Amazon Prime’i daha ilgi çekici hale getirebilir.

Apple TV Plus, neredeyse her yaşı ve demografiyi kapsayan ilginç orijinal şovlara sahip. Bugün hizmette mevcut olanlardan bazıları; The Morning Show, See, Amazing Stories, Helpsters (Susam Sokağı’nın yapımcılarından yeni bir çocuk dizisi), Mythic Quest.

Sonuç: Hangi film ve diziyi izlemek istediğimiz son derece kişisel bir karar olduğundan burada karşılaştırılması gereken çeşitlilik ve içerik zenginliği, bu konda kuşkusuz Netflix en başı çekiyor. Zaman içinde bunun değişimini ve gelişimine hep birlikte tanık olacağız.

Netflix- Apple TV Plus- Amazon Prime Video Karşılaştırması: Cihaz Desteği

Bu hizmetleri kullanacağınız cihazlarınız yayın için uygun değilse üye olmanında bir mantığı kalmıyor elbette bu konuda açık ara en geniş cihaz desteği sağlayan Netflix. 

Amazon Prime Video, bir PC veya Mac’teki web tarayıcıları, Apple TV , Amazon’un kendi Fire TV ve Fire cihazları, iOS, Android, Xbox One , Xbox 360, PlayStation 3 ve 4 dahil olmak üzere çok çeşitli cihaz ve platformlarla uyumlu. Blu-ray oynatıcıların çeşitli modelleri , akıllı TV’ler ve Google’ın Chromecast,Chromecast Ultra’sı dahil.

Apple TV Plus, iOS ve Mac cihazlarının yanı sıra Apple TV kutuları için Apple TV uygulaması aracılığıyla kullanılabilir. Uygulama, yeni Samsung akıllı TV’lerde de mevcut. Android TV’li bazı Sony akıllı TV’lerde de Apple TV uygulaması bulunur. 2020’de Apple TV Plus, LG TV’lere erişimi de genişletti. Android akıllı telefonlar veya tabletler için Apple TV Plus uygulamasını sunma planı bulunmuyor. Teorik olarak bu kullanıcılar içeriği Chrome veya Firefox tarayıcılarında izleyebilir.

Sonuç: Şimdilik cihaz desteği ile ilgili olarak Netflix yine başa yerleşmiş gözüküyor. Düzenli Apple kullanıcıları dışında tabii ki, onlar için listenin başına Apple Tv Plus konuyor.

Netflix- Apple TV Plus- Amazon Prime Video Karşılaştırması: Diğer Özellikler

Netflix’in arayüzünün göze çarpan bir dezavantajı var: Şirket, yeni bir filme veya dizinn küçük resmine her kaydırdığınızda size otomatik olarak önizlemeleri göstermekte ısrar ediyor. En iyi ihtimalle dikkat dağıtıyorlar, en kötü ihtimalle tamamen sinir bozuyorlar üstelik bunu devre dışı bırakmanın bir yolu yok. 

Amazon’un arayüzü biraz hantal olabilir. Tarz ve kullanılabilirlik açısından bir cihazdan diğerine farklılık gösterir, kendi Fire TV medya yayınlarında en iyi deneyim verirken bazı akıllı TV’lerde uygulama daha az verimlidir. Prime Video için web arayüzü, kendi bağımsız deneyiminden ziyade Amazon’un çevrimiçi mağazasında bir bölüm olarak sunulur. Bu, özellikle bir filmi nasıl arayacağınızı anlamaya çalışırken biraz ilk etapta biraz zorlayabilir. Amazon, Prime Video için birden fazla kullanıcı profili sunmaz ve video öneri motoru özellikle karmaşık değildir.

Apple TV Plus arayüzü ise her yerde olduğu gibi burada da en kısa ve net yol ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Ancak piyasada yeni olmasıyla yeterli zenginliği vadedemediği için çok fazla deneyim sağlamamıza da imkan vermiyor, en azından şimdilik.

Amazon Prime Video kalitesi çok iyi ve Netflix gibi kalite sınırlaması getirmiyor her kullanıcı için aynı kaliteyi sunarken bunun için ekstra ücret talep etmiyor.

Son olarak Amazon Prime’ın, her üyesine sınırsız prime müzik ve sınırsız fotoğraf depolama gibi ekstra özelliklerini de göz ardı etmemek gerek.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash- Mollie Sivaram

Yardımcı Kaynaklar:

https://www.netflix.com/tr/, primevideo.com, https://www.apple.com/tr/tv/

https://www.digitaltrends.com/movies/netflix-vs-amazon-prime/

https://www.alphr.com/services/1001944/netflix-vs-amazon-prime-video-uk-which-is-the-best-streaming-service/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.