Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri 2020: Seçilen Fotoğraflar

Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri Basın Kategorisi Birincisi

Dünyanın gündeminde; gösteriler, başkanlık seçimleri, doğa olayları, asla bitmeyen bir pandemi, buna rağmen devam eden yaşam ve türlü türlü insanlık halleri var… Hepsi bir “an”. İşte bu yüzden “an”ı yakalamak için; elimizde hep telefon, gördüğümüzü fotoğraflamak istiyoruz. Zaten 2020, bir daha yaşanmamasını umduğumuz ama bize düşündürdüklerine de müteşekkir olduğumuz, acayipliklerin toplamı bir yıl gibi.

Bir de bu işi hakkıyla yapanların fotoğrafları; anların, günlerin, yılların temsili niteliğinde. Her yıl düzenlenen Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri (International Photography Awards / IPA) sayesinde biz de bu senenin kazananlarıyla, birbirinden muazzam işlere tanık olduk. 

2020 Kazananları

Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri, dünya çapında profesyonel ve amatör/öğrenci fotoğrafçıları kucaklayan, en prestijli ve kapsamlı fotoğraf yarışmalarından birine olanak sağlıyor. Bu seneki yarışmaya ise 120 ülkeden 13,000 katılım oldu. Sırada ise profesyonel ve amatör kategorilerin kazananları arasından “Yılın Fotoğrafçısı” ve “Yılın Keşfi” unvanlarını alacak kişilerin belirlenmesi var.

Kategoriler ise; doğa, aile, reklam, mimarlık, yemek, güzellik, basın ve moda gibi pek çok dalda, oldukça geniş kapsamlı. Kazanan isimler arasında Türk isimleri de görmek gurur verici. Amatör grupta birden fazla kategoride birinciliğe layık görülen F. Dilek Uyar ı da özellikle tebrik etmeden geçmeyelim.

Siz de fotoğraflara baktığınızda, hiçbirinin sıradan işler olmadığını; bir görselin çok güçlü duygulara yaşatabileceğini, gerçek duyguları veya güçlü kompozisyonları sunduğunu anlayacaksınız. İster bir insan hikayesini anlatsın ister doğanın yadsınamaz büyüklüğünü, her bir fotoğraf tekrar tekrar bakılası nitelikte. 

İşte size de ilham verecek Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri 2020 kazananlarından ufak bir seçki…  

Kapak fotoğrafı: “Pro Democracy Demonstrations, Hong Kong: The Revolution of Our Time” Kiran RidleyBasın kategorisi birincisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.