Yeni Zelanda’nın Kadın Başbakanı Jacinda Ardern Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Zelanda'nın Kadın Başbakanı Jacinda Ardern

Yeni Zelanda’nın Kadın Başbakanı Jacinda Ardern, birçok haklı nedenlerle dikkat çekiyor. 39 yaşındaki Ardern, ada ulusunun en genç Başbakanı ve en genç kadın dünya liderlerinden biri. Koronavirüs salgını dünyayı ciddi anlamda sarsarken, Ardern, Yeni Zelanda’daki eğriyi düzleştirmeye ve liderliğine yönelik tüm yaklaşımlara rağmen hızlı ve akıllı bir tavırla büyük övgü toplamaya başardı. Bebeğini BM Genel Kurulu’na bile getirdi. Dünya sahnesinde ön plana çıkmaya hazır, yükselen bu yıldız hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için toparladık.

Jacinda Ardern Ne Zaman Göreve Başladı?

Ardern, 26 Ekim 2017’de başbakanlık görevini üstlendi. 2001 yılında okuldan mezun olduktan sonra Başbakan Helen Clark’ta araştırmacı olarak görev yaptı. Oradan İngiltere Başbakanı Tony Blair’in politika danışmanı olarak çalışmak üzere İngiltere’ye taşındı. 2017’te oybirliğiyle NZ’nin İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi ve aynı yıl Başbakan olmak için genel seçimleri kazandı.

Yeni Zelanda’nın Kadın Başbakanı Jacinda Ardern, Bir Agnostik.

Ardern, Yeni Zelanda’daki Son Gün Azizleri İsa Mesih Kilisesi’nin bir üyesi olarak yetiştirilmesine rağmen, 2005 yılında Mormon Kilisesi’nden ayrılmaya karar verdi. Dinin eşcinsel hakları hakkındaki görüşlerini kararının önemli bir nedeni olarak gösterdi.

Yeni Zelanda’nın Görevi Sürecinde Hamile Kalan İlk Başbakanıydı

Ardern, Ocak 2018’de hamile olduğunu ve haziran ayında kızı Neve Te Aroha’yı doğurduğunu açıkladı ve bu da onu görevdeyken ikinci seçilen Hükümet Başkanı yaptı (Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto 1990’da ilk oldu). Newsweek’e göre, 2018’e gittiğinde bebeği ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılan ilk kadın Hükümet Başkanı oldu.

Nişanlı

Ardern, 2012 yılında tanıştığı televizyon sunucusu Clarke Gayford ile 2019’da nişanlandı.

Christchurch Camii çekiminden sonra yürek yıkıcı bir konuşma yaptı.
Mart 2019’te, Ardern’in “Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri” olarak tanımladığı günde, 51 kişi ölümcül bir şekilde vurulmuş ve Christchurch’taki iki camide 49 kişi yaralanmıştı.

“Düşüncelerimiz ve dualarımız bugün etkilenmiş olanlarla. Christchurch bu kurbanların eviydi. Birçokları için burası doğdukları yer olmayabilir. Aslında, birçokları için Yeni Zelanda onların seçimiydi. Aktif olarak geldikleri ve kendilerini adadıkları yer. Ailelerini büyüttükleri, sevdikleri ve sevdikleri toplulukların bir parçası oldukları yer. Birçoğunun güvenliği için geldiği bir yerdi. Kültürlerini ve dinlerini uygulamakta özgürlerdi. “

% 20 Maaş İndirimi Aldı

COVID-19 salgını ve Yeni Zelanda ekonomisi üzerindeki etkisi sırasında, Ardern %20’lik bir ödeme indirimi aldı. Guardian’a göre, “Hükümet Bakanları ve kamu hizmeti baş yöneticileri” ile birlikte, altı ay boyunca azaltılmış ücretler alacak.

Yeni Zelanda’nın Kadın Başbakanı Jacinda Ardern, “Yeni Zelanda’daki insan grupları arasındaki boşluğu farklı pozisyonlarda kapatmak için bir zaman olsaydı, şimdi olurdu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.