2 Yaş Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Ebeveynler olarak çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayacak her şey bizim için çok önemli. Beslenme ve fiziksel gelişimlerinin yanında zihinsel ve ruhsal olarak onları desteklememiz gereken şeylerin başında kuşkusuz kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek geliyor. Çocuklar bu sürece ne kadar erken başlarsa başarılı olma şansları da o kadar artıyor. Doğumdan itibaren görsel kartlar, hışırtılı ve ses çıkaran bez kitaplarla bebeklerimizin dikkatini çekmeyi başarıyoruz ama yaş ilerledikçe daha titiz ve dikkatli olmamız gereken süreç başlıyor. Özellikle 2 yaş çocuklar için kitap, çocukları ekrandan uzak tutmak ve temel alışkanlıklarını kazandırmak için önemli.

Bebeğinize kitap okumayı sevdirecek ve kitap okuma alışkanlığı kazandıracak tüyolar için buraya göz atabilirsiniz.

2 yaş civarı seçenekler çoğalıyor ve listeyi yaparken gerçekten çok zorlandığımı söylemek istiyorum. Ama göz önünde tutmaya çalıştığım şey eğlenceli ve favorilerimiz üzerinden sıralama yapmak oldu. Yormadan öğreten bu kitapları umarım siz ve bebeğinizde çok sever.

1. Bir Renk, Bir Çizgi, Bir Ses

Gülşah Yemen tarafından yazılan kavramlar serisinin çizimleri Çağrı Odabaşı’na ait. Fevkalade çizimler ve anlatımların olduğu bu seri gerçekten farklı ve ilgi çekici. Böyle bol kazanımlı kitaplarda Türk yazar ve çizerlerin imzası olması mutluluk verici ayrıca. Renk, çizgi ve seslerle neler yapabileceğini anlatan ve sorgulayan bir nokta karakteriyle keyifli vakit geçirmeniz kaçınılmaz.

2. Pembe Canavar

Mikado Çocuktan çıkan Olga de Dios imzalı Pembe Canavar’da basit çizimler ve kısa cümlelerle farklı olmak ve mutluluğu aramak üzerine yollara düşen Pembe Canavar’ın macerası anlatılıyor. Ayrıca bu kitapta bir canavarın korkunç olmak yerine ne kadar şirin ve arkadaş canlısı olduğuna şahitlik edeceksiniz.

3. Montessori Öyküleri – Odamızı Topluyoruz

Her çocuğun ilgi alanı farklı, benim oğlumda montessori felsefesine uygun olmayan çocuklardan. Ama sanırım bu kitap bu alanda ilgisini kazanan nadir şeylerden biri oldu. El çizimleri ve yoğun renkler yerine pastel ve az renk içeren bir kitap olması hikayeye odaklanmasını sağlıyor. Eşyaları kategorize etmeyi öğrenirken renkler üzerine de bir oyun vadediyor. Oyuncak toplamaya teşvik edici olması da bonusu. 

4. Harika Şeyler Yaşayacaksın

Uçan Fil/Epsilon Yayınevinden çıkan bu kitap hem büyüklere hem küçüklere… Bebeklik döneminden başlayarak gelecekte “ne olacağı” ile ilgili şeylerden bahseden kitabın çizimleri çok naif. Son sayfadan önce açılarak tablo oluşturan sayfa ise üzerine uzun uzun konuşmanızı sağlayan bir ayrıntı.

5. Tohumdan Filize

Yine Türkiye İş Bankası Kültür yayınlarından çıkan şahane bir kitap daha. Bir avokado çekirdeğinden nasıl ağaç yapılır ve nasıl sabırlı olmak gerekir üzerine düşündürüyor. Eğlenceli ve öğretici bu kitap uyku öncesi okunacaklar arasında favoriniz olmaya aday olabilir. Üstelik kitaptan yola çıkarak bir avokado çekirdeğini filizlendirmek günlerinize renk katacak.

6. Mutlu Su Aygırı-Yayazula-Safari Parkta Dev Pancar Çılgınlığı

Aralarında seçim yapmakta zorlandığım bu üç kitabı aynı başlıkta vermek istedim çünkü gerçekten çok eğlenceli. Hepsi oyun oynatan ve merak uyandıran hikayeler barındırıyor. Boyları büyük olan bu kitapları 2 yaşa yaklaşırken tercih etmek daha mantıklı olabilir.Sırasıyla ilk olarak Su Aygırı olmak istemeyen ve sonunda kendi olmakla mutlu olan bir hikaye anlatılırken, Yayazula’da kurnaz bir farenin başına gelenler mani tadında anlatılıyor (Türkiye İş BAnkası Kültür Yayınları) ve son olarak Dev Pancar Çılgınlığı (İndigo Çocuk) iş birliği ile hareket ederek her sorunun aşılabileceğine değiniyor.

7. Filiz – Karanlıkta Küçük Bir Işık

Filiz, KVA çocuktan çıkan kocaman bir boyutu olan, ciltli ve harika çizimlerin yer aldığı gerçekçi bir kitap. Küçük bir kız çocuğu olan Mavi’nin, taşındıktan sonra şehir yaşamına nasıl uyum sağladığı anlatılıyor. Duvarlarla örülü yeni yaşam yerini, nasıl yeşilliklerle donatıp kendine uygun bir dünya yarattığı anlatılıyor. “Yaşadığın yeri güzel yapan sensin” mesajı çok net hissediliyor.

Karanlıkta Küçük Bir Işık (Pearson Yayıncılık) ise beni kapak fotoğrafıyla vurmuştu ve hiç yanıltmadı. Kapak görseli kadar içerisinde ki çizimlerinde büyüleyici olduğu bir kitap. Karanlıktan korkmamanın, eğer karanlık olmazsa neler olmaz ve karanlık ne gibi güzellikler barındırıyor gizemli bir hikaye ile sizi bekliyor. 

Not: Yaş ayrımını kesin ve net bir şekilde yapmak çok zor bu açıdan 1 yaş çocuklar için kitap önerileri de işinize yarayabilir.

Çok severek okuduğumuz bu kitaplar ya da birkaçı umarım sizin ve bebeğinizin de keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.