1 Yaş Çocuklar İçin Kitap Önerileri

1 yaş çocuklar için kitap seçerken tahmin edeceğiniz gibi kalın ve dayanıklı olmasının yanında bebeklerimizin dikkatlerini de açık tutmaya yönelik kitaplar seçmek mantıklı. Bu liste de daha çok oyuncak gibi duran kitaplar değil bebeğimizin kitap algısını oturtacak türden kitaplar olsun istedim. Ve birçok kitap arasından bizim favorilerimiz olanları aşağıda listeledim. Bu listeyi yaş olarak kesin çizgilerle ayırmak çok zor, ebeveynler olarak daha erken veya daha geç çocuğunuza sunabilirsiniz. Bunu yaparken çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve gelişimini gözlemleyerek yapmayı aklınızdan çıkarmayın yeter. Ve işte 1 yaş çocuklar için kitap önerileri listesi.

1. Aç Tırtıl

Sanıyorum ki Eric Carle’nin dünyaca ünlü ve ödüllü bu kitabını bilmeyen yoktur. Bana göre erken çocukluk döneminde mutlaka edinilmesi gereken keyifli ve eğlenceli bir kitap. Bir tırtılın kelebek olma hikayesini, haftanın günleriyle anlatan bu kitap delikli (Mukavva olan) oluşuyla her çocuğun dikkatini çekmeyi başarabilir nitelikte. Karton ve küçük boy almanızı, hem minik ellerin tutabilmesi hem uzun süre sağlam kalabilmesi için özellikle öneriyorum.

2. Hareketli Kitaplar

Yine gözünüzden kaçmadığına inandığım ancak listede yer alması gereken kitap; Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan Hareketli Kitaplar serisi. İdeal boyutu bebeklerin tutuşunu kolaylaştırırken hareket ettirerek aktif bir şekilde okuma yapmalarını sağlıyor. Oldukça kalın oluşuyla hor kullanımlara karşı da çok dayanıklı.

3. İlk Kelimelerim

Mikado Çocuk tarafından sunulan bu kitapta, günlük hayattan objeler, hayvanlar, taşıtlar, yiyecekler ve vücudumuzdan görseller bulunuyor. Özellikle araba seyahatlerinde hayatımızı kurtardı diyebilirim. İlk kelimeleri gerçekten de bu kitap üzerinden öğrenip defalarca tekrar yaptığımız bu kitaba şans verin mutlaka. Ayrıca bir “büyüteç” yardımıyla görseller üzerine konuşmanız eğlenceli bir oyuna dönüşebiliyor.

4. Vahşi Doğada Yaşam

Yine hem kalın karton oluşuyla hem boyutunun küçük olmasıyla miniklerin düşünüldüğü bir kitap Vahşi Doğada Yaşam. Üstelik her sayfasında yukarı ya da yana çektiğinizde çıkan sayfalar görseli tamamlıyor ve miniklere çığlık attırıyor. EOLO’dan çıkan bu kitabın Gölde ve Çiftlikte Yaşam olmak üzere iki kitabı daha var.

5. Sihirli Oyuncak Kutusu

Türkiye İş Bankasından çıkan Sihirli Oyuncak Kutusu tamamen kalın kartondan yapılmış ve yanında 8 farklı ses tuşu işe çok eğlenceli bir kitap. Gece olunca “canlanan” oyuncakların macerasını anlatırken hikayeye uygun sesler çıkaran tuşlara basmaya bizimki bayılıyor. Pili ise çok dayanıklı 1 yılın sonunda ancak teklemeye başladı.

6. 1 Yaş Hikayeleri

Tereddüt ederek aldığım ancak haşatı çıkana kadar okuduğumuz 1 yaş hikayeleri beni çok şaşırttı. Çünkü hiç bıkmadan defalarca oğlumuza okuduğumuz bu kitabı 2 yaşına yaklaşırken o bize okumaya başladı. Yani hala bayılıyor. İçerisinde 4 farklı hikayenin olduğu kitap gerçekten tam 1 yaş için diyebilirim; tek kelimelik anlatımlar, büyük resimler ve bazı tanımlarla dikkat çekiyor. Zıplamayı, baş, göz gibi uzuvların yanı sıra gıdıklanmayı buradan öğrendik. Net Çocuktan çıkan 1 Yaş Hikayeleri’nin 2 ve 3 şeklinde yazı dizisi var. Biz ikinci kitabından maalesef aynı verimi alamadık.

7. TÜBİTAK/İlk Adımlar

Tübitak’tan çıkan İlk Adımlar dizisi, karton veya hareketli değil ve üzerinde 2+ ibaresi var. Biz yaklaşık 13. aydan bu yana keyifle okuyoruz ve kitaplara ilgisi olan 1+ çocuklara önerebileceğim seri bu. Güzel çizimleri ve içerdiği sorularla bebeklerimizin dikkatini “sürekli” tutmayı başaran ve karton kitaplardan normal yapraklı kitaplara geçişte işinize yarayacağına inanıyorum.

Bebeklere kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olacak tüyolar için buraya buyurun.

2 yaş çocuklar için kitap önerilerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kitapla neşelenen günleriniz olsun.

Kapak Fotoğrafı: Photo by Paul Hanaoka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.