Ev Yapımı Peynir: Lor, Sert ve Krem Peynir

Malum karantina döneminde birçoğumuz iyi bir aşçı adayı olduk. Ağırlıklı olarak hamur işlerine yoğunlaşmış olsakta (fast-food yoksunluğu!) sağlıklı içerikler uzun vadede en çok tercih etmek istediklerimizden. Benim gibi birçok anne için ev yapımı peynir, karantina sürecinin öncesine dayanıyordur eminim. Ek gıdaya geçen minik bir bebek ile içgüdüsel olarak doğru olanı yapmaya ve sağlıklı içeriklere yöneldiğimiz gerçek ne de olsa. Annemin yıllardır yaptığı benim ise burun kıvırdığım o peynirler şimdi dolabımdan eksik olmuyor. Teşekkürler anne!

En basit haliyle ev yapımı peynir nasıl yapılır ve lor, sert ve krem peynire nasıl dönüştürülür anlatmaya çalışacağım sizlere. Hem pratik hem lezzetli olacak. Şimdiden afiyet olsun!

Evde Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Öncelikle sizden isteyeceğim şu ki; lütfen hazır olarak tükettiğiniz o lor peynirleri aklınızdan çıkarın. Gerçek lor peynirinin tadından mahrum kalan peynir severlere gerçekten üzülüyorum. Çoğunlukla belirgin bir tadı olmayan, yavan ve kuru olan hazır lor peyniri böreklere bile kötü bir tat veriyor bana göre. Evde yapacağınız lor peynirle damaklaranıza bayram havası yaşatma vakti! Buyurun.

Evde Peynir Yapmak İçin Malzemeler

3 litre süt: Paket sütlerle yapmak da mümkün tabi ama güvendiğiniz bir yerden alacağınız günlük süt ile yaparsanız kat kat lezzetli oluyor. Bu konuda ufak bir çevre araştırması yaparak (yaşasın mahallecilik) sizde günlük süte ulaşabilirsiniz.

1 kase ev yapımı yoğurt veya bir limon suyu: Yoğurtla yaparsanız daha süte yakın yumuşak bir tat, limon ile yaparsanız hafif ekşimsi bir tat elde ediyorsunuz. Ben yoğurtla yapmayı tercih ediyorum. Limonla kestirmek ayrıca peynirin rengine ufak bir grilikte veriyor ama önemli olan damak tadınıza hitap etmesi tabii ki.

Paslanmaz çelik süzgeç veya pamuklu kumaş: Süzmek için plastik süzgeçleri önermiyorum. Sıcak olan peynir halihazırda zaten zararlı plastikle temasa geçip daha da zararlı hale gelmesin değil mi? Bana göre en iyisi temiz beyaz bir pamuklu kumaş. Bu kumaşı sadece bu işlem için bir kenarda tutmak daha steril olmasını sağlar.

Arzuya göre tuz: Ben tuz katmıyorum sonuçta sonradan ilave etmekte mümkün ama özellikle sert peynir yapacaksanız süzmeden önce ilave edebilirsiniz.

Evet malzemeler bu kadarcık!

Evde Peynir Yapılışı

 1. Günlük sütü kaynatacağınız tencereye süzgeç üzerine ince bir tülbent koyarak süzün. (tamamen doldurmayın ya da tencereniz daha büyük olsun; kaynama payı olarak bir kaç cm bırakın)
 2. Kaynamaya başlayan sütünüze bir kase ev yapımı yoğurt veya bir limonun suyunu sıkın. Birkaç dakika içinde sütünüz kesilecek ve yeşilimsi bir sıvı görünecek. (sütünüzü kaynatırken bir ağaç kaşık koyarsanız taşmaz bu da aklınızda olsun.)
 3. Süt belirgin bir yeşil hale gelince ocağı kapatın. (Fazla kaynatmayın patlama yapabiliyor.) 
 4. Bir saat kadar dinlendirdiğiniz peyniri süzgeç ya da kumaş ile süzün. Süzerken altına derin bir kap koyun. O yeşil sıvı peynir altı suyu. Yüksek protein içeriyor ziyan etmeyin. 
 5. Fazla suyunu salabilmesi için uygun bir yere (ben musluğa asıyorum) asıp bekleyin.
 6. Son adım hangi peyniri yapmak istediğinize göre değişecek bu hali tam olarak Ev Yapımı Lor Peynir oluyor. 

Sert(Köy) Peynir Yapımı

Elde ettiğimiz lor peyniri ilk suyunu akıttıktan sonra hafif eğimli bir zeminde, üzerine ağır bir şeyler (Döküm tencere, et döveceği vs.) koyarak iyice ezilip tamamen suyunu çıkmasını sağlayacağız. Bu süreyi en az iki saat olmak üzere istediğiniz sertlik kıvamına göre 4-5 saate kadar çıkarabilirsiniz. Daha sonra sertleşmiş peynirinizi cam bir saklama kabına alıp içerisine tazeliğini koruması için süzdüğünüz o yeşil peynir altı suyundan üzerine örtecek kadar koyup hafta boyu tüketebilirsiniz. Ev yapımı peynir bu kadar kolay ama asıl güzel tarafı damak tadınıza göre içeriğiyle oynayabiliyor olmanız.

Krem Peynir Yapımı

İşte en en bayıldığım, labne ve türevlerini unutturacak peynir bu. Üstelik damak tadınıza göre ilavelerle hem kahvaltı hem normal yemek hem de tatlılarda kıvam arttırıcı ve hatta krema yerine kullanabiliyorsiniz. Kremalı brüksel lahanası için krema yerine kullandığımda ailece tadına bayılmıştık. Yapımı 5 dakika

Yaptığınız lor peyniri henüz sıcakken mutfak robotuna alın 

Bir kaç kaşık soğuk sıkım zeytinyağı ekleyip bızzlatın.

Bolca bızzlatın. Bunu krema haline gelene kadar sürdürün. Sonra minik kavanozlara alıp porsiyon halinde kahvaltılara çıkarabilirsiniz. Ayrıca fazladan yapıp derin dondurucuya atmak çok pratik oluyor.

Alternatif Tatlandırma İçin İpuçları

 • Lor peynirini süzmeden önce çörek otu ilave edip yararını arttırabilirsiniz. Böylece görsel olarakta farklı bir peynir elde etmiş olursunuz.
 • Sert peynirin içine lor halindeyken reyhan, biberiye ve nane ilave edebilirsiniz (ayrı ayrı ve soğuduğunda) çok yakışıyor hatta taze badem, ceviz ve fıstık parçaları katmak apayrı bir peynir çıkarıyor ortaya.
 • Krem peyniri tereyağıyla da yapabilirsiniz ama bu kıvamını biraz sertleştiriyor. İçine ekstra bir kaç kaşık peynir altı suyu koyup bızzlatırsanız yine mükemmel sonuç alabilirsiniz.
 • İlkbahar ve yaz aylarında yapacağınız peynirler daha lezzetli oluyor (yeşillikle beslenen inek sayesinde), ben bu zamanlarda çokça yapıp derin dondurucuya atıyorum hem sonrası için çok pratik oluyor.
 • Sert peyniri tuzlu yaparsanız dolabın üst bölümünde daha uzun süre taze kalması mümkün oluyor.
 • Lor peynirini tavada tereyağı ile biraz kavurup yemeniz için ısrar ediyorum hatta içine bir yumurta da kırabilirsiniz. Ama yumurtanın iki katı civarında lor peyniri olmasına dikkat edin.
 • Lor peynirini soğuk olarak tüketmek için sevdiğiniz baharatlarla farklı bir tat elde edebilirsiniz. Yanına krem peynir tekniğiyle (çekirdeklerini çıkarıp bızzlatarak) ev yapımı zeytin ezmesi yapıp (bunu hemen bozulmaması için az miktarda ve bol zeytinyağlı yapın) yemeği deneyin mutlaka.

Afiyet Olsun!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.