%3 NETFLIX DİZİ İNCELEMESİ

%3 NETFLİX DİZİ

  %3 NETFLIX DİZİ SEZON VE BÖLÜMLER HAKKINDA

%3 NETFLIX DİZİ İNCELEMESİ – Öncelikle hiçbir zaman, uzun soluklu , bol sezonlu, bölüm yoğunluğuna odaklanamayan biri olarak ilk defa bir diziyi bir haftada bitirdiğimi belirtmeliyim. Çok uzun zamandır repliklerine rastladığım bu diziye başlama serüvenim yapılan kötü yorumlar oldu aslında. Çok güzel bir konusu var. “Çerez” dizi , “mesaj içermiyor” “Dizinin sonunda çıkaracak ders bile yok” gibi yorumlara denk geldiğimde daha çok ilgimi çekti.

Gelelim şimdi %3 dizisi hakkındaki detaylara…

%3 NETFLIX DİZİ KONUSU

 Brezilya’da çekilen, Netflix’te kendine yer bulan %3 dizisi dünyanın ikiye ayrıldığını ve toplumun sadece %3’ünün konforlu bir yaşamı elde edebildiği ütopyayı anlatıyor.

Olay şu ki; Dünya artık kurak bir hale gelmiş, kaynaklar tüm insanlık için yeterli değil, yiyecek ve su ise oldukça az. Bu yüzden “Kurucu Çift” tarafından ‘Açıklar’ denilen yeni bir yer inşa ediliyor. Diğer kısımda kalan ; kuraklık ve yiyecek ile sınanan insanlar ise ‘Kara’ denilen bölgede yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Eğer Açlık Oyunları, Labirent gibi yapımları seven biriyseniz diziyi izlerken keyif almamanız imkansız…

%3 NETFLIX DİZİ SÜREÇ NEDİR?

  Karada yaşayan insanlar için hayatları boyunca kendilerini adadıkları, yaşama sebepleri olarak gördükleri, daha doğar doğmaz hazırlandıkları kutsal görev olan “Süreç” her kara halkı için 20 yaşına bastığı an başlıyor.  Açıklar’a her yıl gidebilen insan sayısı sadece %3’lük kısım. Yani adaya gidebilmek için insanların tek bir şansı var , o da süreç… Süreci kaybeden %97 ise ömür boyu Kara’da kalmak durumunda. Elde edebileceği bir şansı daha yok.

%3 NETFLIX DİZİ SEZON VE BÖLÜMLER HAKKINDA

 Dizi toplam 4 sezondan oluşuyor. 4. Sezonunda ise final yapıyor.

1.Sezon 8 bölümden oluşuyor. İlk sezonu izlerken bölümler su gibi akıp geçiyor. İlk sezondaki olay örgüsü Süreç’i geçmek için oynanan oyunlar üzerine. Bu yıl yapılan Süreç’e katılan 20 yaşlarındaki gençlerin mücadele için yapabileceği her türlü ihaneti hayretler içinde izliyorsunuz. Kara’da büyüyen bu insanlar , elde edebilecekleri gerçekleri görünce en sevdiklerine bile ihanet edebiliyor.

2.Sezon toplamda on bölüm. Olaylar daha çok Süreç karşıtı olan “Dava” isimli kurucuların planları üzerinden anlam kazanıyor. Süreç’i geçemeyen bu kısım, Süreç’i yok etmek için ellerinden geleni ardına koymuyorlar.

3.Sezondaki sekiz bölümde daha çok hem Dava’da yer alan, hem Süreç’i geçip Açılar’da yaşayan, hem de Kara’da büyüyen kızın “Kabuk” adını verdiği o taklit dünyanın aslında kurulmasının ne kadar zor olduğunu anlatıyor. Bu sezon da hayatın gerçeklerini aslında gözler önüne seriyor. Bolluk, bereket ve yeterli yiyecek varken birbirlerine sarılan insanların koşullar değiştiğinde nasıl bencil olabildiklerini tekrar izliyoruz.

4.Sezon yedi bölümle final yaparken, aslında belki de hepimize hayattaki değer yargılarını birer birer düşündürüyor.

Spoiler: Kurucu Çift , üstün bir varlık gibi algılarla birçok insanın yaşam mücadelesi, örneği olurken aslında nasıl da yıllarca bir toplumun kandırıldığı gerçeği beni derinden etkiledi.

Bir de; Sevgili Marco bu hikayenin en mutlusu sen ol isterdim. Ama maalesef olmadı.

https://www.imdb.com/video/vi140752921?playlistId=tt4922804&ref_=tt_ov_vi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.