Squid Game

Squid Game - Neden Netflix’te İzlenme Rekorları Kırıyor ?

Neden Netflix’te İzlenme Rekorları Kırıyor ?

Squid Game capsleri, alıntıları, dizi sahneleriyle sosyal medya hesaplarımızı doldurmaya devam ederken, diziyi izleyip bitirenlerden biri olarak sizlere de diziyi izlemenizi tavsiye etmek boynumun borcu oldu.

Dizi yorumlarına geçmeden önce, dizinin içinde muhakkak sizi etkileyecek bir nokta olacağına inanıyorum. Çünkü günlük hayatımızda yaşadığımız her şeyden biraz biraz var dizide. 

Bu diziyi de, en üste taşıyan sebep olarak da aslında çoğu kişinin tarafsız olarak empati yaptığında kendi yapabileceği seçimleri göz önüne serecek kadar cesur olmasının payı olduğunu düşünüyorum.

Squid Game Nedir?

Squid Game, Kalamar Oyunu olarak Türkçe’ye çevrilen, Kore’de sokakta çocuklar tarafından oynanan bir oyundur. Dizide bu oyun, en sert ve kuralsız çocuk oyunu olarak tanımlanmaktadır. Kalamar üçgen, daire ve kare şekilleriyle çizilir ve defans ve savunma oyuncularıyla oynanır. Oyuncular kalamarın belli bir çizgisini geçtikten sonra, en başa ulaşabilmek için savunmayı geçmek zorundadır. İtme, kaba kuvvet gibi bir çok şekilde bunu başarmak için her yola başvurabilirler. 

Squid Game dizisi, para sıkıntısı çeken kişilerin beklenmedik bir davet almasıyla başlıyor. “Oyun oynayarak daha çok para kazanmak ister misin?” sorusuna verilen “Evet” cevaplarıyla biraraya gelen kaybedenler kulübü üyelerinin ıssız bir adada toplanmasıyla başlayan bir psikolojik ve trajik travmalar zinciridir.

Squid Game Neden Popüler?

Netflix CEO’sunun “Netflix’in en popüler dizisi olabilir.” yorumunun üzerine, tüm dikkatleri üzerinde toplayan dizi, sınırları zorlayan senaryosu, çok çok iyi sinematografisi ve şok edici sahneleriyle tartışmaya muhakkak açık ve hiper reytingli bir şekilde izleyenlerini uzun süre etkisi altına alacağı kesin.Özellikle ölüm- kalım savaşında, insanların ahlaki değerlerini nasıl sıfırladığını düşünürsek tartışmamak mümkün değil. Yaşama tutunmak uğruna kendi vicdanını, gururunu, umudunu, karşındakinin güvenini alt üst etmek, oyuncularının rollerine olan bütünlüğü, sistemin sert ve acımasızca eleştirisiyle sınırları zorlayan bir dizi Squid Game. Özellikle, yatakhanedeki klasik müzikler, oyun alanına giderken capcanlı renklerle boyanmış duvar ve merdivenlerden oyuncuların geçmesi, çocuk oyunları, acımasızlıklar, fedakarlıklar ve vahşet… Mükemmel tezatlarla ve ince bir zekayla oluşturulmuş muhteşem bir senaryo. 

Squid Game bu döneme damgasını vurmakta kesinlikle haklı. 

Israrla izlemenizi tavsiye ederim. Diziyi izledikten sonra bizlerle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

İyi seyirler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.