Egzersiz İçin Kendinizi Motive Etmenin 8 Yolu

Egzersiz yapmanın çok değişik bir aurası var. Ya vazgeçilemez bir alışkanlık ya da yapınca mutlu olduğunuz ama kendinizi ikna etmeniz gereken bir alışkanlık olarak yer edebiliyor. Bu yazımız ikinci grup yani ikna olmaya ihtiyaç duyanlar için. İşte egzersiz için kendinizi motive etmenin 8 yolu…

Görev ve Ödül 

Bazen yoğunluk/vakitsizlik bazen isteksizlikten dolayı egzersiz yapmak, yapılacaklar listesinin en kolay ertelenen ya da vazgeçilen maddesi olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için egzersizin ardına sizi mutlu eden bir şey yapmayı koyun, bir yiyecek belki bir bölüm dizi ya da rahatlatıcı bir banyo gibi. Ödüllerin motivasyonu arttığı unutmayın. 

Ya Hep Ya Hiç Olmak Zorunda Değil 

Kendi kendimizi kandırdığımız bir diğer yöntem ise bugün nasılsa sağlıksız beslendim ya da yüksek kalorili zararlı gıdalar/içecekler tükettim, şimdi egzersiz yapsam neye yarar? tarzı sorularla vazgeçme eğilimi göstermek. Kendimize yönelttiğimiz bu suçlayıcı tavır yerine bugün tam istediğim gibi olmadı ama şimdi biraz yürüyüş yaparak doğru yöne adım atacağım ve bu bana iyi gelecek tarzı bir düşünceyi benimsemeye gayret etmek faydalı olacaktır. 

Kota Koyun

Gün ve saat belirlemek bazı insanlarda işe yarasa da bazılarında programa uyulmadığı için ters tepebiliyor. En iyisi haftanın üç günü en az birer saat spor yapacağım gibi daha basit ve duruma göre şekillendirilebilir bir kota koyun. İki hafta üst üste başarabilirseniz, üçüncü hafta planınızı hafta başındaki günlerde bitirmeye çalışın ve yapabiliyorsanız bir gün daha ekleyin. 

Kendinizi Motive Etmenin 8 Yolu

Sorumluluk Alın 

Eğer varsa etrafınızda sizin gibi egzersiz yapamadığından şikayet eden bir aile üyeniz ya da arkadaşınız ne kadar egzersiz yapacağınıza dair ortak bir plan yapın ve mümkünse birlikte gerçektirin. Eğer birlikte yapacak kadar yakın değilseniz ya da saatleriniz uymuyorsa birbirinizi takip edin ve ne zaman ne kadar egzersiz yapabildiğinizi birbirinize haber verin. Bir yakınınızın başabildiğini görmek sizi de teşvik edecektir. 

Kural Koyun

Spor yapmak her zaman eğlenceli olmak zorunda değil. O yüzden sevdiğiniz bir podcast serisi ya da sesli kitapla özdeşleştirebilir. Onu dinlerken zamanın akışını hızlandırabilirsiniz. Tabii egzersiz yapmadığınız zamanlarda bu faaliyete devam etmemek kaydıyla. 

Başka Şeyler Deneyin

Yoga ya da pilates ile ilgileniyor olabilirsiniz ama bu yürüyüş ya da sadece bölgesel hareketler yapmayacağınız anlamına gelmez. Egzersiz yapmak size zor geldiğinde youtube’dan 20 dakikayı geçmeyen bir bölgesel video açın ve o günlük sadece videodakileri uygulayın. 

Günlük İşlerinizi Egzersize Alet Edin 

Markete gitmeniz mi gerekiyor çok ağır şeyler almayacaksınız en uzaktakini tercih edin. Plazada çalışıyorsanız haftada iki gün çıktığınızda merdivenleri kullanın. Squat yaparak düzenlemeniz gereken dolabı boşaltın. Böylelikle daha kısa bir sürede iki sıkıcı işi bitirmiş olun. 

Sadece Kilo Vermekle Eşleştirmeyin 

En önemli kısımlardan biri sporu sadece kilo vermekle eşleştirmek. Bu genellikle kilo veremediğinizde spordan direk vazgeçeceğiniz anlamına geliyor. Daha zinde olmak, kendinizi iyi hissetmek için yaptığınızı sürekli hatırlayın. 


Kaynak Fotoğraflar: mr lee, bruce mars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.