Ergenlik Dönemi Akne ve Sivilce Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Ergenlik dönemi akne ve sivilce, çoğu insanın en az bir kere başına gelmiş yaygın bir cilt problemidir. Akne ve ya sivilce, hayatımızın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir ancak ergenlik döneminde daha sık karşılaşılır. Maalesef bu yaş grubu için utanç ve özgüven azalmasına neden olabilen bir sorundur. Ergenlik dönemi akne ve sivilce neden olur? Akne ve sivilce ile nasıl başa çıkılır? 

Ergenlerde Akne

Ergenlik çağındaki sivilcelerin bir numaralı nedeni; tahmin edebileceğiniz gibi bu dönemde hormonların sürekli değişmesi ve stabil olmamasıdır. Androjen adı verilen hormonlar (erkeklerde testosteron, kızlarda progesteron) bu süre zarfında üretim seviyelerini arttırır. Bu, daha büyük cilt bezlerine ve dolayısıyla daha fazla sebum üretimine yol açar. Sebum, cilt hücrelerini nemli tutmak için gereklidir. Aşırı sebum üretimi olduğunda ise akne ortaya çıkabilir.

Akne; gözenekleri tıkamak üzere sebum ter, kir, bakteri ve ölü deri hücreleri ile karıştığında ortaya çıkar. Beyaz noktalar, yüzeyin altında tıkanmış yağ ve irin ile kapalı gözeneklerdir. Siyah noktalar ise, cilt altında sıkışan yağın havaya maruz kalarak renk değişmesinden meydana gelir. Yani, tıkanmış gözenekleri siyaha çeviren ve benekli görünüme neden olan oksidasyon oluşur. Sivilce, aknelerin iltihap oluşturarak büyüdüğü ve sıkıldığında diğer cilt bölgelerine de bulaşabilen acılı lezyonlardır.

Hormonal değişikliklere ek olarak, gençler genellikle daha yağlı yiyecekler tüketme eğilimlidirler. Terli giysilerde daha uzun süre kalır, yüzlerini veya ellerini yeterince yıkamayı unuturlar. Sebum, dokunma yoluyla yüze geçebilir. Genellikle gençler sivilceleri sıkmaya çalışarak sivilce sorununu şiddetlendirir.

Her ne olursa olsun konu bir şekilde strese geliyor olsa da stres oldukça önemli bir etmendir.
Aile içi baskı, duygusal dalgalanmalar, ders çalışma zorunluluğu, sınav stresi veya başarısızlık korkusu ergenlerde strese neden olarak akne ve sivilce oluşumunu tetikler. Stresle mücadele etmeye yardımcı olan doğal uçucu yağlar ve düzenli uyku ile stres seviyeleri düşürülebilir.

Ayrıca akneli cilt tipinin kısmen genetik olduğunu unutmamak gerek. Yani ailenizde akne ve sivilce sorunu yaşayan birileri varsa sizde de olma ihtimali yüksektir.

Ergenlik Dönemi Akne ve Sivilce ile Nasıl Başa Çıkılır?

Her şeyden önce ergenlik dönemi akne ve sivilcelerin geçici bir dönem olduğunu aklımızdan çıkarmamak gerek. Bize düşen, akne ve sivilcelerin kalıcı izler bırakmasına neden olmadan bu dönemi atlatmaya çalışmak olmalıdır. Bunun için;

Temizlemek:
Cilt temizliği özellikle bu dönemde aksatılan en genel sorunlardan biridir. Günlük cilt temizliğinizi yaparak fazla kir ve yağı cildinizden uzaklaştırmalısınız. Temizleme Akne ve sivilceye neden olan ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır. Bununla birlikte aşırıya kaçmamak yine temizlemek kadar önemlidir. Çok fazla ve sülfat içeren temizleyiciler cildinizi kurutarak daha fazla sebum üretimine neden olur. Günde en fazla iki kere cildinizi temizlemek yeterlidir.

Ürün Seçimine Dikkat Etmek:
Akne ve sivilceli cilt, topikal olarak uygulanan cilt bakım ürünleri gerektirir. Bu ürünleri seçerken komedojenik olmayan yani gözenekleri tıkamayan ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Saç şekillendirici ürünler kullanıyorsanız bunların yüzünüze gelmediğinden emin olmalısınız.

Toniklemek:
Özellikle yağlı ve akneli ciltler için tonik kullanmak derinlemesine temizlik ve cilt pH’ı için gereklidir. Cilt temizliği sonrası tonik kullanmayı ihmal etmeyerek kalıcı izler oluşmasını önlemelisiniz.

Salisilik Asit Kullanın:
Doğal meyvelerden elde edilmiş Salisilik asit, özellikle sivilce ve akne oluşumuna karşı savaşan, iyileştirici özelliği bulunan doğal bir aktiftir. Salisilik Asit içeren temizleme jelleri ya da sivilceler için özel olarak üretilmiş serumlar ciddi bir kurtarıcıdır. Salisilik Asit içerikli Haki Heal, akne ve sivilce kurutucu roll-on serum; KILLBILL, akneler için etkili olan, gözenek tıkamayan formüle sahip, etkili ve kolay uygulanabilir bir serumdur.

Nemlendirmek:
Akne ve sivilce genellikle ve daha çok yağlı ciltte oluşur. Birçok kişi nemlendirmeye ihtiyaç olmadığını düşünerek, büyük bir yanılgıya düşer. Halbuki asla atlanmaması gereken bir adımdır. Haki Heal, a plus su bazlı nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.


Yaşam Tarzı Değişiklikleri:
Düzenli uyku, paketli gıdalardan mümkün mertebe uzak durmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, stresle mücadele etmek diğer adımlara ek olarak bütünsel bir yaklaşım benimsemek sadece akne ve sivilce değil birçok cilt sorununun önüne geçer. Sivilceleri sıkmak inflamasyonun diğer bölgelere dağılmasına, akneleri çıkarmaya çalışmak bunları daha derine itmenize neden olarak izler oluşmasına sebep olur. Ne kadar cazip olsada bunun yerine uygun bir cilt bakım rutini uygulayın. Kendinize iyi bakın!

Kapak: Photo by Romina Farías on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.