Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Yaşam: Parklar

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta bir çok parkın içerisinden, belli başlı olanlardan kısaca bahsedeceğim sizlere. Tercihim kendinizin gezip görmenizden yanadır. Gözümüzün gördüğünü, ruhumuzun hissettiğini yazıya aktarmak çok da kolay değil zira. 

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta her parkın girişinde kısaca park kurallarını göreceksiniz, parka girdiğiniz andan itibaren sigara içmek, alkol tüketmek, ateş yakmak vs olması gerektiği gibi yasak ama illa da gezerken sigaramı da yakacağım diyorsanız özellikle çocuk oyun alanlarının yakınlarında sigara içme konusunda daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çoğu park, güvenlik görevlileri tarafından kameralardan dikkatlice izleniyor. Tasmasız köpek grupları özenle kovuluyor, telsizlerle operasyon düzenleyebiliyorlar bunun için, çocuklardan çok tehlikeli hareketler yapanlar özenle uyarılıyor, çoğu zaman güvenlik görevlileri gelmeden nineler, teyzeler, anneler tarafından; bu çocuklar halihazırda özenle hizaya getiriliyorlar efenim. İpsiz sapsız, densiz, zararlı olabilecek kişiler göz hapsine alınıyor vs. bu açıdan kendinizi güvende hissedebilirsiniz. O zaman başlayalım Tübenkama / Nizhnekamsk ’ın en güzel parkları. 

Tübenkama / Nizhnekamsk Parkları 

Park Semya 

Başlıca durağınız, Tatarca “Şeher Parkı” da denilen «Семья Парк« olacaktır. Bu parkta yaz ve kış aylarında aktivitelere denk gelmeniz mümkün. Parkın başlangıcında büyük bir camii göreceksiniz. Bu camii “Tübenkama Şehir Cami” olarak geçiyor. Tübenkama’da büyük bir müslüman kesim mevcut. Bu caminin yan tarafında “Reyhan” isimli küçük bir market göreceksiniz, şifalı ilaçlar, şuruplar vb şeylere göz atabilirsiniz. 

Camiyle birlikte başlayan park, güzel bakımlı ağaçların arasında yapılmış özenli yollarıyla sizi karşılıyor olacak. Bu yollarla ağaçların daha sık olduğu alanlara girip banklarda dinlenebilir, sincapları besleyebilir, sonbaharda yere oturup dökülen yaprakların arasından gökyüzünü seyredebilir, uzun doğa yürüyüşleri yapabilir veya bir bisiklet kiralayıp ormanda bisiklet turu yapabilirsiniz. Kış mevsiminde mini buz pateni pisti ve buz pateni kiralama olanaklarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca yeni inşa edilen dönme dolabın içinden şehri yukarıdan seyretmek mümkün. Parkı gezerken acıkırsanız bir şeyler atıştırmak için kafeler ve restoranlar mevcut. 

Çocuklar için mini tiyatro alanı, oyun parkı, kafeler, konserler, aktiviteler, yazın su parkı sizleri burada karşılayacaktır. Tam şehrin merkezinde olduğu için ulaşım konusunda da hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Tramvay, otobüs, taksiyle ulaşım mümkün. Semya parkının yakınlarından devam edelim.

Park Lemayeva

Семья Парк’ ın karşısına geçtiğinizde Park Lemayeva’yı göreceksiniz. Orada da sizi geniş bir alan karşılıyor. Önce süs havuzlu geniş bir meydan, diğer tarafta bir sinema, sinemanın arkasına doğru ilerlediğinizde çocuklar için oyun alanları ve müzik parkı sizi karşılıyor. Diğer taraflarda ise restoranlar ve müzik lisesini görebilirsiniz. 

Daha da ilerlediğinizde ‘Дом народного творчества ‘ yı görebilirsiniz. Tübenkama’daki çoğu konser ve etkinlik akışını buradaki afişlerden ya da https://bileton.ru/ sitesinden takip edebilirsiniz. Operalar, baleler, müzikaller, konserler, tiyatrolar… neredeyse her akşam için bir program bulmanız mümkün. Kültür evinden biraz daha aşağıya doğru ilerlediğinizde, Rusya’da tüm şehirlerde bulunan sönmeyen ateşi de görmeniz mümkün. 

Park Tukaya

Himikov Caddesi’nde, Mc Donald’s arkasındaki park olarak duyacaksınız yerlilerinden burayı. Burada her Cumartesi günü oyun parkında çocuklara yaklaşık bir saatlik eğlenceli etkinlik düzenleniyor. Çocuklar için olan oyun alanının arkasında ise huzur verici bir yürüyüş yolunda size doğayla birlikte klasik müzikler veya yerel radyolardaki yayın akışı eşlik ediyor. 

Değişik heykellerle süslenmiş yolda, heykelciklerin yanında bilgi veren kısa yazılar ve küçük bir süs havuzu göreceksiniz. Daha da ileride ise çocuklar için küçük bir konser alanı ve değişik ahşaptan heykelcikler sizleri karşılıyor. Parkın yakınında bulunan şehir kütüphanesini de gezmenizi tavsiye ederim.Tukaya Park’ın sonuna gelip, heykelin ilerisine baktığınızda kış aylarında kapalı olan ama bahar ve yazda açık olan Atraksiyon Parkı’nı görebilirsiniz. Panayır vari olan bu lunaparkta güzel havalarda eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Park Veliki

Himikov Caddesi’nde Сити Молл’ un arkasındaki park. Yeni yapılan parklardan biri. Yaz aylarında burada (parkın adından da anlaşılacağı üzere) bisikletli, scooterlı, kaykaylı vs birçok çocuk görebilirsiniz. Çocuklar için yapılmış özel yollar ve trafik işaretleri, şirin küçük ev şeklinde yaş gruplarına göre ayrılmış oyun parkları, mini konser alanı, mini hobi alanlarıyla ve kaykay rampalarıyla dolu küçük ama çok eğlenceli bir park. Kış aylarında rampalardan kızaklarla kaymak burada yaşayan halkın eğlencelerinden biri. 

Ayrıca park içerisinde kendi adını taşıyan bir müze de var; Bisiklet müzesi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen her biri birbirinden farklı bisikletleri burada bir arada görmeniz mümkün. Park gibi küçük ama çok sevimli bir müze. Müzeyi gezerken Türkiye’yi temsil eden bir bisikletle karşılaşacaksınız ki bu tarz minik tesadüfler yurt dışındaysanız insana kendini iyi hissettiriyor.

Park Neftekhimikov

Mira Caddesi’nin sonunda bulunan bu parkta büyük bir konser alanı var. Yeni yıl kutlamaları  için tercih edilen parklardan biri de burası. Kış aylarında buz pateni pisti ve paten kiralama imkanı da sunan parklardan birisi ayrıca İçerisinde çocuklar için oyun alanları bulunduruyor. Neftekhimikov Parkı’nın biraz daha ilerisinde Солнечная Поляна bulunuyor.

Park Taneko / Солнечная Поляна

Girişi mevsime göre düzenlenmiş taglarla karşılıyor bu park sizleri. Her daim orada duran çam ağacı da yine mevsimin özelliklerine göre süsleniyor, yaz aylarında üstünde çiçekler, kelebeklere yer verirken, kış aylarında yılbaşı ağacına dönüşüyor bu çam ağacı. Parktaki diğer değişik dekor ve çalışmaları kendi gözünüzle görmenizi tavsiye ederim. Bu parkta her yaş çocuk için ayrı oyun alanı mevcut. Ayrıca spor komplekslerine de yer vermişler, futbol sahaları, basketbol alanları vs. Sahaların biraz ilerisinde boş bir alan bulunmakta, kış aylarında burası kızakla kaymak için bir rampa olarak kullanılıyor, yaz aylarında ise çocuklar için şişme oyuncaklar alanı dolduruyor. Parkın ilerisinde büyük bir orman göreceksiniz. Hiç korkmayın, ilk başta ürkütücü gözükse de yürüyüş yolları güvenli ve insana huzur veren bir aurası var. Ormandan yürüyüş yolunu takip ettiğinizde sizi Красный ключ’a götürecektir.

Tübenkama/Nizhnekamsk parklarının en güzelini, en sona saklamak istedim. 

Красный ключ/ Kızıl Çeşme

Красный ключ, yani Tatarcası Kızıl Çeşme, şehre ismini veren Kama nehrinin kıyısı. Ayrıca içme suyu çıkarılıyor bu civardan, aynı isimde şişe suları bulmanız mümkün. Buraya 2 numaralı tramvay ile ulaşabilirsiniz. Tramvay durağından yokuş aşağıya indiğinizde, sizi harika bir manzara karşılıyor olacak. Kompleksin sağ tarafına yöneldiğinizde, nehri yukarıdan izleme şansına sahip olabileceğiniz ağaç öbeklerinden oluşturulmuş farklı yükseltili katlarla, doğa bozulmadan oluşturulmuş merdivenleri göreceksiniz. Merdivenleri çıkmadan önce, küçük bir şelalede ilginizi çekebilir. Bu doğal ağaç merdivenlerinin üst katlarında ise, küçük bir havuz, daha üstte ise seyir tepesi vari bir kamelya sizi bekliyor olacak. 

Kompleksten aşağıya doğru indiğinizde küçük bir oyun parkı var. Yaz aylarında şişme oyuncaklarla bu küçük oyun parkını minikler için daha eğlenceli hale getiriyorlar. Oturma alanlarında oturup nehri seyredebilirsiniz, ayrıca klasik müzik eşliğinde nehirde su gösterisini izlemek çok ayrı bir keyif. Nehirde balık tutanları izleyip onlarla sohbet etme şansınız da var.

Komplekse geldiğinizde sola dönerseniz Kama nehrinin sahiline doğru yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Balık heykellerinin ilerisinde kafelerin başladığı yerde artık ayaklarınızı kumlarda dolaştırabilirsiniz. İsterseniz güneşlenebilirsiniz (güneşlenebilecek kadar güneş bulabilirseniz, size şimdiden iyi şanslar dilerim) isterseniz nehirde yüzebilirsiniz (denizlerde gördüğünüz manzaraları beklemeyiniz, berraklık, temizlik vs) veyahut kafelerde oturup nehir kenarının keyfini çıkarabilirsiniz. 

Şimdiden parkların keyfini çıkarmanız dileğiyle. Tübenkama’da yaşam yazı dizisinin diğer yazılarını okumak isteyenler için: yaşam ve ulaşım.

https://kadinvs.com/tubenkama-nizhnekamskta-ulasim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.