Taş Boyama

Taş Boyama

Son zamanların en popüler aktivitelerinden olan taş boyama, herkesin merak ettiği bir hobi haline geldi. Öyle ki, her yaştan insan “Taş boyama nedir, nasıl yapılır?” diye araştırmaya başladı. 

Taş boyama, resim yeteneği olan veya olmayan herkesin biraz çaba göstererek yapabileceği bir uygulama. “Ben yeniyim, ne yapacağımı hiç bilmiyorum.” diyorsanız, hiç endişe etmeyin. Taş boyamak nedir konusu ile başlayıp taş boyamanın malzemeleri ve püf noktaları gibi bilmeniz gereken her noktaya değinmeye çalışacağım bu yazımda.

Taş boyamak bir sanattır. Bu sanatı çekici kılan iki şey vardır. Bunlar da çok tecrübe gerektirmemesi ve aile ile yapılabilecek bir aktivite olmasıdır. Taş boyama nasıl yapılır diye çok merak ettiniz değil mi?

Peki o zaman, önce taş boyamak nedir, bu aktivite için neler gerekir anlatalım. Sonra adım adım taş boyama nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir öğrenelim.

Taş Boyama Nedir?

Deniz kenarında veya bahçede bulunan geniş ve yassı taşların üzerine yapılan boyamalar ve çizimlerdir.

Taş Boyamanın Malzemeleri

-Geniş ve yassı taşlar

-Renkli akrilik boyalar (kırtasiyelerden ya da internet sitelerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.)

-Farklı boylarda fırçalar

-Kurşun kalem

-Vernik (isteğe göre kullanılmayadabilir)

Taş Boyamanın Bana Kattıkları

Aylar önce başlamış olduğum taş boyamak benim için çok güzel bir kafa dağıtma etkinliği oldu. Sahilden topladığım küçük ve orta büyüklükteki yassı taşları renkli akrilik boyalarla desenli ve karikatür şeklinde boyadım.
Akrilik boya kullanmamın nedeni de hemen kuruyor olmasıydı. Diğer boya çeşitleri benim gibi bu tarz işlerde sabırsız birisine uygun değil 🙂
Bu benim için bir terapiydi adeta. Yalnız kaldığım zamanlarda bana kendimle vakit geçirmeyi öğretti, evde farklı etkinlikler yapılabilirmiş olayını gösterdi. İyi ki başlamışım taş boyamaya.
Mesela dışarıda gezerken algımda farklılık da oluştu, baktığım yerlere sadece alelade bakmak değil de taşlarıma yapacağım figürleri belirleme şeklinde olmaya başladı. Sevdiklerime de boyadım güzel taşlar. Sonuçta birisini mutlu etmek aynı zamanda kendimi de mutlu etmek demekti benim için. Evimde ve arkadaşlarım da bir sürü hatıralarım var artık 🙂

Avelino Calvar Martinez’in Burst’teki fotoğrafı
Photo by Jeppe Hove Jensen on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.