5 Yabancı Mini Dizi Önerisi

Bir diziye başlarsınız, sonra dizi sezon finali yapar, aradan aylar bazen yıllar geçer, dizinin yeni sezonu anca gelir. Ve o da ne? Siz hiçbir şey hatırlamıyorsunuz! Tanıdık geldi mi? Bu sürekli bizim başımıza geliyor hatta Dark ve Ozark’ı nerede kaldığımızı da unutup, eski bölümlerini yeni bölüm diye oturup izlemişliğimiz var. Sonra “Aa bu sahne bir yerden tanıdık geliyor” diye diye çözmüştük durumu. İşte sizi bu tongalara düşürmeyecek, heyecanı kesilmeden devam edecek, tadında ve yerinde bırakacak 5 yabancı mini dizi önerisi!

Film gibi ama filmden uzun, tek oturuşta bitirebilirsiniz ya da günlere bölebilirsiniz. Bölüm uzunluğu yarım saat de olabilir bir buçuk saat de ama genellikle sınırlı bölümden oluşan  ama birçok sezonu olabilen diziler bu kategoriye girer. Her kategorinin olduğu gibi bunların da yürek yakan, yüz güldüren, ufuk açan bir dolu seçeneği var. Unbelievable, Big Little Lies ve Unorthodox kadın karakterlerin egemenliğindeki mini dizilerin en iyilerinden. Siz de katilin kim olduğunu öğrenmek için sezonlarca beklemek istemiyorsanız hadi başlayalım.

When They See Us

IMDb puanı 8.9

Bir dizi uykunuzu kaçırıp, günlerce aklınıza takılıp, size hayatı sorgulatabilir mi? When They See Us bunu gözü kapalı yapabilir. 1989’da yaşanan gerçek bir olaydan esinlenilen dizide, Amerika’da siyahi bir vatandaş olmanın ne demek olduğunu çok iyi göreceksiniz. 5 Harlemli gencin dehşet bir olayda masum olmalarına rağmen nasıl suçlu bulunduklarını izleyeceksiniz. Sırf ten renklerinden dolayı gencecik çocukların dünyalarının hiç umursanmadan alt üst olduğuna şahit olacaksınız. Çok düşündüren, çok üzen, insanı insandan soğutan bir dizi. Ama mutlaka izlenmeli. 

4 bölümden oluşan diziyi izlemek için tıklayın.

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

IMDb puanı 7.4

Yaşanmış, müthiş bir kadın hikayesi. Amerika’nın kendi çabalarıyla ilk kadın milyoneri olan Madam C.J. Walker’ın girişimcilik serüveninin anlatıldığı dizi oldukça ilham verici. 2020 yılında biz pek çok şeye cesaret edemezken 19. yüzyılın sonlarında Madam C.J. Walker’ın kendine koyduğu hedefler ve bunlara tek tek ulaşması, azmine hayranlık uyandırıcı cinsten.

4 bölümden oluşan diziyi izlemek için tıklayın.

11.22.63

IMDb puanı 8.2

Geçmişi değiştirmek mümkün mü? Kaç versiyon yaşanırsa yaşanmış bir olay engellenebilir? Stephen King de bunu merak etmiş olacak ki, 11.22.63’yi yazmış. Sonra da bilimkurgu ve gizemin birbirine geçtiği roman, mini dizi olarak karşımıza çıkıyor. Dizi, 1960larda İngiliz bir öğretmenin geçmişe yolculuk yapıp John F Kennedy suikastını engelleme girişimlerini anlatıyor. 60lar havası, kurgusu ve oyunculuklarıyla çok iyi mini dizi örneklerinden biri.

8 bölümden oluşan diziyi izlemek için tıklayın.

Over the Garden Wall

IMDb puanı 8.8

Miyazaki ve Tim Burton sevenler Over the Garden Wall’u kesin severler diye düşünüyorum. Cartoon Network animasyon meraklılarını unutmamış ve ilk animasyon mini dizi serisi olarak Over the Garden Wall’u ortaya çıkarmış. İki erkek kardeşin ormanda kaybolup evlerine dönüş yolunu ararken başlarından geçenleri anlatıyor. Karanlık ve gizemli gibi görünse de hem büyükler hem küçükler için çok tatlı ve mutluluk verici bir dizi.

10 kısacık bölümden oluşan diziyi izlemek için tıklayın.

Planet Earth II

IMDb puanı 9.5

Planet Earth II, Emmy ödüllü, en pahalı doğa belgesellerden biri olma özelliğini taşıyan 11 bölümlük 2006 yapımı Planet Earth’ün devamı. David Attenborough on yılın ardından ikinci serisiyle dünyadaki yaşamı en iyi şekilde anlatmaya devam ediyor. Kalitesi, görüntüleri ve orijinal sunumuyla kesinlikle klasik belgesellerden ayrılıyor. 

6 bölümden oluşan diziyi izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.