Neden Çocuklara Sesli Kitap Okumalıyız?

Neden Çocuklara Sesli Kitap Okumalıyız?

Çocuklarla geçirdiğimiz zamanı kaliteli hale getirmek için maksimum çaba gösterdiğimiz bir çağdayız. Bu kaliteli zamanın içinde tabii ki kitaba ayırdığımız bir zaman dilimi de var. Bu zaman diliminde “Neden Çocuklara Sesli Kitap Okumalıyız? gibi sorular sorduğumuz oluyor.
Pekii bunu neden yapmamız gerekir? Büyüdüklerinde hepsini unutmayacaklar mı?

Okuduğumuz hikayeleri unutsalar da unutmasalar da, çocuklara kitap okumanın, uzun vadeli sonuçları olan basit ama çok değerli bir eylem olduğunu gösteren pek çok sebep var.

Çocuklarınıza sık sık sesli kitap okumanız için 8 neden:

Rol Model Olmak

Çocukların aynası biz ebeveynleriz. Bizden gördükleri tüm hareketleri kopya etmekten hiç sakınmayan çocuklarımıza, yönerge vermek yerine hareketlerimizle örnek olabiliriz. Bizleri model alan çocuklarımıza, okumanın en keyifli etkinliklerden biri olduğunu gösterebiliriz.

Sözcük Dağarcığını Genişletmek

Bir kelimenin ne anlama geldiğini ve cümle içerisinde nasıl kullanılacağını öğrenmenin en güzel yollarından biri de hikayelerdir. Çocuklar okuduğunuz anda kelimeyi bilmeseler bile, cümle içinde anlamlandırabilirler. Sesli kitap okumak bu anlamda, çocukların sözcük dağarcığını genişletmek için en iyi yollardan biridir.

Dinleme- Dinlediğini Anlama Becerisini Kazandırmak

Sesli hikayeleri dinlemek çocuğun hayal kurma becerisini geliştirir. Bunun yanında dinleğini anlamak ve özümsemek ise, günümüzde en çok aranan becerilerden biridir. Çocukların dikkat süreleri çok kısadır. Sesli kitap okuduğunuz sırada, çocukların ilgisini çekmeyi başarabilir ve merak duygusuyla bu ilgi süresini uzatarak dinleme becerilerini, sonrasında ise kitapla ilgili sohbet ederek dinlediğini anlama becerilerini geliştirebilirsiniz.

Kaçındığımız Konuları Konuşmak

Bazı konuları aktarmak biz ebeveynler için zor olabiliyor; ayrımcılık, zorbalık, ırkçılık vb… Fakat kitaplar bu konuda bizler için tam bir can simidi. Kitaplardaki karakterler bu ve benzeri konularda farkındalık yaratacak öykülerle işimizi kolaylaştırabilir.

İlgi Alanlarını Keşfetmelerine Yardımcı Olmak 

Sesli okunan kitaplar, çocukların kendi ilgi alanlarını farketmelerinde bizler için iyi bir pusula niteliğindedir. Bazı zamanlar, bir kitabı birden fazla kez seslendirmek zorunda kalabilirsiniz. Hatta belki çocuğunuz sizi model alarak, kitabı seslendirmekte ısrar edebilir. O kitapta çocuğunuzun ilgi alanlarının gizlendiğini unutmayın. 🙂

Öğrenmeye İstekli Hale Getirmek

Yeni bir konuya duyulan ilgi, öğrenmek için daha da fazla isteği doğuracaktır. Seslendirdiğiniz kitaplardaki bilgiler çocukların, daha fazla kitap tanımak ve dinlemek istemesine yardımcı olacaktır. Meraklanmayı öğrenmesi de cabası.

Yeni Fikirlerle Buluşturmak

Sesli okuma, çocuklarımızı yeni fikirlerle buluşturmak için en iyi fırsatlardan biridir. Yeni fikirleri bir hikaye aracılığı ile tanımak, çocukların düşüncelerini sınırlamamak, onlara gidebilecekleri farklı yolları keşfetmelerine yardımcı olacaktır.

En Sevdikleri Şey Bu Olabilir!

Çocuklarımızı önemsediğimizi, onlarla kaliteli vakit geçirebileceğimizi göstermenin en güzel yollarından biri sesli okumak. Herkes kendisine özel olarak ayrılan bir zamanı, kendisini önemli hissetmeyi ister. Çocuklara sesli kitap okuyun, günlerini güzelleştirmek için En Sevdikleri Şey Bu Olabilir! 🙂

Yararlanılan Kaynak :
https://www.boredteachers.com/books/read-aloud-to-your-kids

Fotoğraf Ben Beyaz üzerinde Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.