Erkekler ve Bebekler

Erkekler ve Bebekler

Çoğu evli çift için bebek bakmak korkulu bir rüyaya, hatta sonu gelmeyen kavgalara dönüşebiliyor. Anneler daha iyi bir anne nasıl olabilirim diye düşünürken, erkekler baba olma konusunda değil bebeğe nasıl bakacağım konusunda endişe yaşamakta. Bu endişenin haklı sebepleri olduğunu gözlemlediğim için bu yazıyı “Erkekler ve Bebekler “’i sizlerle paylaşma gereği duydum.

Erkekler ve Bebekler

Bebek dünyaya geldiğinde artık anne içgüdüsel olarak ya da daha önce gördüğü kişilerden gözlemledikleriyle veyahut çocukken oynadığı evcilik oyunlarıyla duruma, erkeklere göre 1-0 önde başlıyor diyebiliriz. Öncelikle tek tek bu noktaları açmak istiyorum.

Annelik- Babalık İçgüdüsü

Bebek hayatınıza girmeden çok öncesinde sizlere yükleniyor. Sadece farkında olmuyorsunuz. Başka bir bebekle ilgilenirken, onu severken, gözlemlerken içinizde kabaran duygularınızı ne kadar görmezden gelsenizde aslında o sizde hep var. Kendi bebeğinizin olacağını öğrendiğinizde ise, bu duyguların gün yüzüne çıkmasına izin veriyorsunuz. Kadınlar için daha kolay olan bu duygular, bazı erkekler için daha zor olabiliyor. Çünkü babalık demek bebeğin bakımının yanında iyi bir geleceğinin sağlanması olarak bilinçaltında yer ettiği için babalarda daha bir işkolikliğin ortaya çıkması muhtemel olabiliyor. Fakat bu bebeğin bezini değiştirmekten, bebeğin banyosunu yaptırmaktan, bebeğe mama yedirmekten uzaklaşmak anlamına gelmemeli.

Etrafımızı Gözlemlemek 

Çoğu kişi etrafındaki bebekli insanları gözlemler. Farkında olmadan bazı bilgileri gelecekte kullanmak için bir kenara işler. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu gözlemleyip, bunları süzgeçten geçirir. Geleceğin anne ve babası olmak bazen gözlerini korkutsa da anne baba olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu etrafındaki ebeveynleri gözlemleyince hissederler.

Çocukken Oynadığımız Oyunlar

Asıl noktaya geldik. Çocukken oynadığımız oyunlar gelecekteki “bize” altyapı oluşturuyor. “Kızlar bebekle, erkekler arabayla oynar !” klişesi günümüzün babalarına zarar vermekle kalmıyor, aileyi de bölüyor. Nasıl mı? 

Bebek ve çocuk bakımıyla ilgili hiçbir deneyimi olmayan bir erkeği düşünelim. Evli ya da bekar, çocuk ya da genç… Bir anda “baba oldunuz, tebrikler !” diyerek kucağına bir bebek geliyor. Erkek için bu zor, çünkü daha öncesinde kızlar bebeklerini uyuturken, onlara mama yedirip altlarını temizleme oyunları oynarken, erkek çocuğu araba yarışı, misket, sapanla kuş vurma vb oyunlar oynuyordu. Geçmiş bilgilerini araştıran erkek, bebek bakımına yatkın olmadığını düşünüp genelde geri çekilmeyi tercih eder. Bu yüzden bebeklikten çıkan çocuklar erkekler için baba olduğunu anlama kısmında daha uygun olur. Erkek baba olmanın, çocuk kendi ihtiyaçlarını bağımsız olarak gidermeye başladığında daha güzel birşey olduğunu ifade eder. Çünkü bebek bakımı ona hep çok uzak olmuştur. 

Erkekler ve bebekler arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olmak için çocuklarımıza oyuncakların cinsiyeti olmadığını öğretmemiz geleceğimiz için önemli. Gelecekte bebeklerin babalarıyla 0-2 yaş dönemini daha sağlıklı ve mutlu geçirebilmesi için cinsiyetçiliği bırakalım.
Bebeklerin geleceğin yetişkinleri olduğunu unutmamız dileğiyle.

Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.