KEY Museum

Key Museum

Klasik Otomobil ve Motosiklet Müzesi

En kısa zamanda, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze, KEY MUSEUM. Yani Türkiye’nin en kapsamlı otomobil ve motosiklet müzesi. 

En kapsamlı kelimesini ilk duyduğunuzda gerçekten fazla iddialı diye düşünebilirsiniz. Ama bu koleksiyonu gördükten sonra neden en kapsamlı dendiğini anlayacaksınız. 

Öncelikle müzeyi kim/kimler kurmuş?

KEY Museum Nasıl Kuruldu?


Müze, Murat ve Selim Özgörkey’in otomobil tutkularından doğan, 7000 metrekare alan üzerine kurulu bir alandan oluşmaktadır.

Çocukluk yıllarında kibrit kutusu biriktirerek başlayan, 90’lı yıllarda da model otomobil ile devam eden merakını, zamanla koleksiyonerliğe taşıyan Murat Özgörkey ve motor sporlarına olan tutkusu ile bir dönem yarış pistlerinde de yer almış bir ralli pilotu olan Selim Özgörkey, 2001 yılında Key Museum’da yer alan parçaları edinmeye başlamış ve her gün daha da büyüyen bir koleksiyona imza atmışlardır. Müze, kurulduğu günden bu yana, sadece otomobil tutkunları için değil, dünya tarihini otomobil dünyası üzerinden izlemek isteyenler için de bir çekim merkezi olma misyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Hem içerik hem de sergi alanı büyüklüğüyle dünyada sayılı otomobil müzeleri arasında olan, bir koleksiyonda mutlaka olması gereken, dünya tarihinde yer etmiş modelleri barındıran bir müzedir.


Klasik Otomobil ve Motosiklet Müzesi’nde Neler Var?

Bu müzede neler yok ki? 

Bu alanda, müzenin ana koleksiyonunu 76 adet otomobil ve 40 adet motosiklet oluşturmaktadır. 

1885 yılında üretilen Dünya’nın ilk motosiklet modeli, 1886 yılında Dünya’nın ilk araba modeli, 1929 yılında BMW tarafından üretilen ilk araba modeli ve daha neler neler…

Alfa Romeo Giulietta, Morgan 4/4 Roadster, Corvette C2 Stingray, Porsche 356, Cadillac, Jaguar XK 140 ve benzeri muhteşem otomobiller müzede sergileniyor.  Bunların dışında sayısı iki bini aşan farklı ölçeklerde model otomobil, 300’ün üzerinde otomobil maskotu(kaput amblemi), otomobil temalı eşarplar ve 1900’lü yılların başından 1960’lı yıllara kadar toplanan orijinal ekipmanlar ile oluşturulmuş bir Shell Benzin istasyonu Key Museum’da bulunmaktadır.

Müzedeki her bir eseri dikkatle incelerseniz, ne kadar titizlikle ve ustalıkla çalışıldığını, bu koleksiyonun gerçekten emek emek ve muhteşem yüksek rakamlarla toplandığını,  tüm eserlerin daha fabrikadan dün çıkmış kadar temiz ve özenli olduğunu göreceksiniz. 

Müzede ayrıca Batman tutkunlarını uzun süre kendisine bağlayacak iki koleksiyon eser var.
Birincisi; BATMOBILL. George Barris tarafından 1955 model Lincoln Futura üzerine tasarlanmış, 1966 yılında çekilen “Batman : The Movie” filminde kullanılan aracın aslına uygun olarak üretilmiş sayılı replikalarından biri..

İkincisi ise; yine aynı filmin, BATCYCLE, motorunun orijinali Key Museum’da sergilenmektedir.

KEY Museum Nerede? Yol Tarifi

Müze, İzmir’in Torbalı ilçesindedir.
İzmir- Konak merkeze 50 km. kadar uzaklıkta olan müzeye, otoban üzerinden yaklaşık 40 dakika yolculukla ulaşılabilir.
Müzeye, Çapak Köyü tarafından ya da Mavi Ege okulunun arasından, JTİ sigara fabrikasının arka tarafındanda yol bulunmaktadır. 
Toplu taşımayla gidecekler için ise. İzban – Torbalı istasyonu kullanarak, aktarma merkezinden 701, 722 numaralı otobüs, dolmuş veya taksi ile gidebilirsiniz.
Efes Antik Kenti gezisi yapmayı düşünüyorsanız, yol üzerinde uğramak için harika bir lokasyon.


KEY Museum Adresi : Çapak Mahallesi, Özgörkey Caddesi, Numara :5 35860 Torbalı/İzmir

KEY Museum Giriş Fiyatları 

2-3 hafta önce gidenler müze girişi için 40 TL ödemişler. Daha önce daha uygun olan fiyatlar, COVİD ve artan hayat pahalılığına ayak uydurmuş olmalı. Ama kesinlikle verdiğiniz paraya değecektir.
Müze kart ile girmek isterseniz, Müze Kart geçerli.
Öğrenci ve 65 yaş üzerinde olan kişilere indirim mevcut.
6 yaş altındaki çocuklar için ise müze giriş ücreti alınmamaktadır.
Belli bir kişi sayısı üzerinde giden gruplar için ise belirli oranlarda indirim yapılıyormuş. Kalabalık gidecekseniz önceden fiyat bilgisi almanızda fayda var.

KEY Museum Ziyaret Saatleri :

Pazartesi ve salı günleri kapalı olan müze, diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Müzeyi gezen arkadaşımın yorumu:

Klasik araba meraklısı veya tutkunu olmayan kişilerin bile içeriye girdiği an gözlerinin kamaşacağı bir yer. Kesinlikle görülmesi gereken bir yerdi.
Günümüzdeki birbirinin aynısı ve sıradan araçlar var. Buradaki, müzedeki klasik otomobillerin bir ruhu enerjisi ve kendine ait yaşanmışlıkları olduğunu hissedebiliyorsun. Bunu orda da çok söyledim, bence hepsi de sanki gülümsüyorlar gibiydi. Çok eski dönem araçları olmasına rağmen görselliğe çok önem verilmiş. En ince ayrıntısına kadar tüm detaylar tasarlanmış. Bir de fotoğraflarda da var sanırım eşarp koleksiyonu da vardı. O dönemlerde kadınların üstü açık otomobiller de saçları uçuşmasın diye taktıkları eşarplardan oluşuyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.