Covid-19 Sürecinde Okulların Açılması – Velilere Tavsiyeler

Covid-19 Sürerken Okulların Açılması - Velilere Tavsiyeler

Koronavirüs 2. dalga kapımızda. Daha yaz sona ermeden vaka sayıları artış göstermeye başladı. Peki Covid-19 sürecinde okulların açılması hayatımızı, çocuklarımızı nasıl etkileyecek? Veliler neler yapabilir? Hem çocuğu okula gidecek olan bir veli, hem de okulda görev yapacak bir eğitmen olarak tavsiyelerim. 

Aklımızda ebeveynler olarak bir çok soru var. Neyi, nasıl yapacağımızı bizler de şaşırmış durumdayız. Çocuklarımız okullarını çok özlediler. Bizler, onların eğitimine çok önem veriyoruz. Uzun zamandır okul ortamında bulunmayan çocuklarımızın okula gitmek için can attıklarını biliyoruz. Ama;

Okullar açılacak mı?
Okulu çok özleyen çocuğumuzu okula gönderecek miyiz?
Okula giden çocuklarımız nasıl korunacaklar? 
Okullarda alınan önlemler, çocuklarımızı korumak için yeterli mi?
Çocuklarımızın sağlığını, okul gibi kalabalık ortamlarda nasıl koruyacağız?
Okula giden çocuğumuzun coronavirus olmasını nasıl önleyebiliriz?
Bu süreçte nelere dikkat etmeliyiz?

Online Eğitim için, öğretmenlerimiz ne kadar özverili çalışsa da, özellikle küçük yaş çocuklarını (okul öncesi ve ilkokul) ekran karşısına oturtup, onların pür dikkat dersleri takip etmesine yardımcı olmak biz veliler için gün geçtikçe zorlaşıyor. Okulların açılmasını, dünyanın normale dönmesini can-ı gönülden istesek bile “önce sağlık” düşüncesi bizlerin tekrar tekrar düşünmesine sebep oluyor.

Covid-19 Sürecinde Okulların Açılması ve Çocuklarda Okul Heyecanı 

Çocuklarımız yaz tatilini çok sevseler de, bu tatil biraz fazla uzun geldi onlara. Okullarını, öğretmenlerini, arkadaşlarını ve sınıflarını çok özlediler. Günlük hayatımıza devam etmek zorunda olan biz yetişkinler gibi, çocuklarımızın da sosyal bir ortama, kendi gelişimlerine uygun bir öğrenme alanına ihtiyacı var. Hal böyle olunca okulların kademeli olarak açılması gündemde. 

Okullarda koronavirüs için önlemler maksimumda tutulacak olsa da, okula gideceği günleri iple çeken çocuklarımız için dikkat etmeleri gereken hususları, ebeveynler olarak çocuklarımıza sürekli hatırlatmakta fayda var.

Covid Veli Bilgilendirme Rehberi

Maske Kullanımı

 • Çocuğunuza maskeyi nasıl kullanması gerektiğini göstererek öğretin. 
 • Maskesini güvenli bir ortamda 2-3 saatte bir değiştirmesi üzerine bir plan yapın. 
 • Maskesini değiştirdikten sonra güvenli çöp kutularına atılması, yere düşen maskelerin kullanılmaması gerekliliği ve maskesini değiştirmeden önce- değiştirdikten sonra ellerini yıkaması gerektiğini hatırlatın. 
 • Çocuğunuzun çantasında her gün değiştirmesi gereken kadar maske, kolonya ya da dezenfektan bulundurmasına özen gösterin ve bu ürünleri kullanıyor mu diye her gün kontrol edin. 

El Yıkama

 • El yıkama zaten çocuklarımıza öğrettiğimiz ya da öğretmeye çalıştığımız bir alışkanlık. Okula başlamadan bir süre önce bu konuda çocuklarınızı takibe almayı, bazen onlarla birlikte el yıkayarak doğru yolu göstermeyi unutmayın. 
 • Ellerini sık sık yıkaması gerektiğini, yıkayamayacağı durumlarda dezenfektan kullanmasını öğretin. 
 • Hangi durumlarda mutlaka elini yıkaması gerektiğine dair bilgiler verin. (Arkadaşlarıyla bir teması olduğunda, yere-duvara-kokuluklara dokunduktan sonra, yüzüne dokunması gerektiğinde vb.)

Sosyal Mesafe

 • Sosyal mesafeyi çocuğumuzun daha iyi anlayabilmesi için ona okulunda yerlerde olacak işaretleri okumayı, okuma bilmiyorsa renklere dikkat etmesi gerektiğini anlatın. 
 • Elinize metreyi alıp bir oyuna çevirerek sizden ne kadar uzak durması gerektiğini ona gösterin. 
 • Arkadaşlarıyla, öğretmeniyle sosyal mesafeni koruması gerektiğini anlatın. 

Açık Hava 

 • Her teneffüste okul bahçesine çıkıp, açık havada dolaşması oksijen alması açısından iyi olacaktır. 
 • Ayrıca hava durumu müsait olduğu sürece sınıfların düzenli havalandırılması gerektiğini bilmeli, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla bunu özenle uygulamalı. 

Yeme-İçme

 • Beslenme ile ilgili okulun özel bir planı yok ise çocuğunuzun gün içinde tüketmesi gereken yiyecekleri hazırlayarak riski biraz daha azaltabilirsiniz. 
 • Yemekhanede veya kantinde hijyene maksimumda özen göstermesi gerektiğini ve sosyal mesafeyi yemek yerken koruması gerektiğini hatırlatın.
 • Böylece her türlü virüsten korunabilmesi için gerekli vitaminleri alabildiğinden emin olmuş olursunuz. 

Son olarak tabi ki çocuğunuzun okuldan döner dönmez kıyafetlerini değiştirmesi, bunu hiçbir yere oturmadan, dokunmadan yapıyor olması çok önemli. 

Unutmayın öğretmenler ve okul yönetimi elinden geleni yapacaktır ama sizin  çocuğunuzu bazı önlemler için önceden uyarmanız herkesin faydasına olacaktır.

Bazen çocuklarımız okula gitmemek için bahaneler bulurlar. O yüzden bu süreçte çocuğumuzun sağlığı konusunda normalde olduğumuzdan çok daha dikkatli olmalıyız. Özellikle ilkokula başlayacak çocuklar, koronavirüs olmasaydı birçok virüsle ilk defa tanışacak ve evde oldukları zamana oranla daha çok hasta olacaklardı. 

En ufak bir belirtide ya da bir yakınımızda belirti olması halinde çocuklarımızı okulla göndermek tehlikeli olabilir. Kendini kötü ya da hasta hissettiğinde #evdekalması gerektiğini doğru dille anlatmak, ayrıca okuldayken kendini kötü hissettiğinde sınıf öğretmenine ya da idareye bilgi verebileceğini öğretmekte fayda var. 

Sevgili ebeveynler, çocuklarımıza bu önemli detayları sürekli hatırlatırken, onların kuralları hatırlamalarına yardımcı olmak için, kendi özel hayatımızda da örnek bir birey olmayı unutmayalım.

Bir veli ve aynı zamanda bir öğretmen olarak güzel, sağlıklı, mutlu ve yüz yüze bir 2020-2021 eğitim-öğretim yılı olması dileğimle.


Kaynak Fotoğraflar: Kapak Çalışması, Fotoğraf 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.